Шах

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Дедо ми ме научи уште на 4-5 години(да движам фигури секако) иначе беше во репрезентацијата на Југославија тој на времето, само немам со кого да играм ретко кој знае да игра, а и да знае лошо игра... само татко ми ако го натерам еднаш у месецот да изиграме и толку од мојата пракса xD

--- надополнето ---

ja imam akaunt ajde da izigrame edna :)
Каде да играме, ако имаш акаунт на igrajmo.se ќе ти играм. :)
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Дедо ми ме научи уште на 4-5 години(да движам фигури секако) иначе беше во репрезентацијата на Југославија тој на времето, само немам со кого да играм ретко кој знае да игра, а и да знае лошо игра... само татко ми ако го натерам еднаш у месецот да изиграме и толку од мојата пракса xD

--- надополнето ---

ja imam akaunt ajde da izigrame edna :)
а твој деда те научио јел ?:D:D:D:
 

biglava

Last Samurai
Член од
28 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
4
Дедо ми ме научи уште на 4-5 години(да движам фигури секако) иначе беше во репрезентацијата на Југославија тој на времето, само немам со кого да играм ретко кој знае да игра, а и да знае лошо игра... само татко ми ако го натерам еднаш у месецот да изиграме и толку од мојата пракса xD

--- надополнето ---

ja imam akaunt ajde da izigrame edna :)
јас те победував доста тамо :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Татко ми како мала ме учеше да играм, одев и на часови бидејќи сакав барем еднаш во животот да го победам ама пуста желба остана само тоа. Немам играно со месеци, немам со кого, тој сега само на компјутер си игра и летото оди Струга на натпревари а и не се гледаме многу често во последно време.

Благодарение на дедо ми на некои 11-12 години научив да играм шах. Не дека сум Гаспаров па растурам се пред себе ама се заљубив во играва уште на прва. Штета што немам можност да играм почесто со некого.:)
Те предизвикувам на една партија :pipi:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Татко ми како мала ме учеше да играм, одев и на часови бидејќи сакав барем еднаш во животот да го победам ама пуста желба остана само тоа. Немам играно со месеци, немам со кого, тој сега само на компјутер си игра и летото оди Струга на натпревари а и не се гледаме многу често во последно време.



Те предизвикувам на една партија :pipi:
Прифатено..:)))
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Татко ми како мала ме учеше да играм, одев и на часови бидејќи сакав барем еднаш во животот да го победам ама пуста желба остана само тоа. Немам играно со месеци, немам со кого, тој сега само на компјутер си игра и летото оди Струга на натпревари а и не се гледаме многу често во последно време.



Те предизвикувам на една партија :pipi:
Прифатено..:)))
next може ? :))
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
добро што ме потсетивте ...време е да ја избришам прашината и од мојот шах ...кој е за нека си ги мести црните (мајсторот игра со бели)
 
Член од
20 мај 2011
Мислења
71
Поени од реакции
66
кој е за шах слободно нека ми пише пп и нека испрате линк :)
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
играм многу добро шах ама во последно време многу ретко играм
 
R

Roten 96

Гостин
Играм шах.Дури имам две книги едната е на српски skola kombiniranja од Vladimir Vukovic во неа навистина има објаснето многу,разни напади тактики и други работи но кој да чита а во другата книга ги има сите натпревари од 1935 до 1937 година помеѓу Dr. Aljehin i Dr. Eve и таа книга е интересна на крајот по собераните сите дуели dr. Eve е новиот шампион и тие таму користат разни тактики Индијска одбрана кралев гамбит али реков кој да чита. :D
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Најреално играње е шах во живо е на на chesscube и слични такви сајтови. Бидејќи таму многу се мами. Се прават многу превари и итн...

Како се прават превари ќе ви го објаснам тоа со слики...

Еве да речиме на пример играат Deutscher Meister против Iµµortal

Deutscher Meister пред почнување на мечот со Iµµortal го има уклучено врвниот Шаховски програм Deep Junior 10


Deutscher Meister го има наместено програмот Deep Junior тој да започнува прв. Првиот потег na Deep Junior e e4.
А пак потегот е4 Deutscher Meister го игра против Iµµortal на chesscube.


Iµµortal го игра потегот c5.
Deutscher Meister г го игра исто така потегот C5 против Deep Junior.
Deep Junior oдигрува со коњот на F3.
Потоа Deutscher Meister одигрува истиот потег на chess cube против Iµµortal.
Iµµortal. oдигрува со коњот на ц6.
Deutscher Meister го одигрува истиот потег против Deep Junior.
Deep Junior oдигрува со коњот на C3.
Toj потег Deutscher Meister го одигрува na chesscube против Iµµortal.

Свативте ли сега како сето тоа се прави???
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Е затоа Заптија ќе си играш брзопотезно на 5 минути или 3 мин.+2 сек. од потез. Така нема кој да те мести со Chessmaster или Fritz...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom