Шах

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Шахот како хоби...играте ли шах или не?..
Јас искрено играв до пред 2 години онака со другари како хоби..но сега неto e to..знаете дека со шахот човекот станува се поинтелегентен...и затоа е добро да се играto e to
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
немам играно шах од памтивек... имам еден по дома, ми се шуња, ама не ми текнало да го извадам. шознам, некако пензионерска игра ми е -))
Billa Bong напиша:
знаете дека со шахот човекот станува се поинтелегентен...и затоа е добро да се играto e to
него, од кај ова? мора да значи? кој докажал?
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
играм понекогаш ... ретко многу ретко 10 пати годишно :S maybe
 

iLe

Prototype
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.399
Поени од реакции
29
Шах е добро да се игре ама многу треба да се мисле ... не се игре така само да мрдаш фигури.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
iLe напиша:
Шах е добро да се игре ама многу треба да се мисле ... не се игре така само да мрдаш фигури.
:raz: не сум знаел.. видиш. шејм он ми.
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
porano igrav cesto ama sea ma jok .... super igra, malku da go razrabotis mozokot
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Верувале или не: Така еднаш си фатив женска (не беше dork, баш згодна типка...се кладевме по партија шах...и изгубив - не се срамам, првак беше во шах и за утеха добив бакнеж :back:)

И кога ќе размислам..

Од тогаш неам играно шах... Февруари 2002
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Jas igram shah. Ne ulichen, tuku shkolski, uchen (po knigi i otvori). Spored mene, edna od najkomplicirani igri ever. So tolku mozhni kombinacii.. ednostavno sovrshenstvo.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
знаете како настанал шахот? јас го знам ова, па поправете ме ако грешам. не ми текнува баш се`,се`, ама ќе се обидам -)
шахот е измислен во турција. како? шахот е крстен по тогашниот султан, чие име не го знам, ама знам дека го содржел зборот шах, и од таму играта-Шах. На султанов му било досадно, по цели денови само јадење, пиење, одмарање и жени, па собрал луѓе на коишто им наредил да измислат некоја игра за него, но ако не му се допадне, дека главата ќе им падне од рамениците. многу луѓе ги изгубиле живототе, но еден од нив успеал да го задржи вниманието на султанот со новата игра-шах.

вака нешто беше. ако грешам поправете ме. или ако ова е само еден од многу митови, истакнете нешто друго ако знаете -))

сега погуглав малце, и го најдов ова.
до негде сум ја знаел приказната, само што било во индија, немало убиства и кралот капитулирал -))
има нешто и тука и тука
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Indija, ili arabia najverojatno e izmislen. Ne bile od sekogash isti figuri (po jachina, inache ostanato bilo se isto).
Najverojatno vo pochetocite piunite bile najjaki, dodeka kralicata najslaba. (hah?)
Ne se znae kade e izmislen, barem nema fakti. Samo teorii.
 
Член од
5 јули 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
Porano ne igrav tolku.Sega vo posledno vreme igrame cesto so drugarite. Simnav i chessmaster 10th duri.:salut:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Порано играв многу, по три партии неделно можда... Ама еднаш играв со дедо ми (тој ме учеше да играм :)), и така јас загледан во таблата, анализирам и планирам, а дедо ми на потег... И чекам да игра, и си мислам шо да праам следно... После 6-7 минути кревам глава и го гледам дедо ми потпрен на ѕидот и спие... Оттогаш баталив и шах и се пошо видов дека од шах само ќе ти се соспиет :)... Сега играм по една месечно отприлика...
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Fantom_oh напиша:
Порано играв многу, по три партии неделно можда... Ама еднаш играв со дедо ми (тој ме учеше да играм :)), и така јас загледан во таблата, анализирам и планирам, а дедо ми на потег... И чекам да игра, и си мислам шо да праам следно... После 6-7 минути кревам глава и го гледам дедо ми потпрен на ѕидот и спие... Оттогаш баталив и шах и се пошо видов дека од шах само ќе ти се соспиет :)... Сега играм по една месечно отприлика...

Оф топик:Фантоме да изигравме една?:vozbud:
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Ја и мистер викет гледаме шах на youtube =))))

Играф шах како помала. Сеа не.
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Многу ми е интересно да посматрам кога некој игра шах,ама не знам да играм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom