Шах

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Зошто би прифатиле? Не би имало никаква поента... И да, Alphazero засега е ненадминат.
Па не прифаќаат дека од шест партии мечот ќе заврши со резултат 6-0 за компјутерот...

Ама да го видам програмерот нека игра директно на шах табла против светскиот шампион... Е тогаш да видиме како ќе се снајде???
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Тоа се две личности најдобри во различни полиња. Како да го пуштиш Меси да игра кошарка со Леброн...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Два пати го гледав и само вториот пат фатив нешто од играта. :D


Инаку убаво е што има канали за шах на Јутуб. Знам дека повеќето играчи се на Твич, сепак од таму собираат донации, ама на Јутуб има поширока публика.

Ќе ставам видеа од различни канали, дали од GMs, Мастери или канали кои секојдневно постираат видеа поврзани со шахот.








Акобиан е фантастичен со децата. На овој канал има интересни анализи.


Бенџамин мора да ждере пред камера.



Не знаев дека Спаски сеуште е жив. А Каспаров и Карпов сеуште анализираат игри. Интересна е нивната корелација. :D

Инаку Каспаров е строг ментор, му гледав дел од реакциите, иако пред камера е пријатен.
@Сладоледџија

На наредната страна (од овој цитат) имаш уште неколку интересни канали. :)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Доколку има заинтересираност да развиеме една дебата. Дали играте 1.е4 или 1.д4, и што играте против овие потези со црните?
Ja uvek ama uvek igram king's gambit koa sum so beli :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Еве кај мене на chess.com (со 800 се почнува мислам стартно), аматерско играње, без студирање openings и потрошено време во обука да напреднам, 90% Italian game со бели играм. Колку games имате вие? Јас мислам бајги претерувам со играње, можам со месеци да не играм, ама можам по 12 часа + на ден да се оставам до сабајле. Rapid ми е 10 минути, а blitz највеќе 3+ 2 сек инкремент, булет не играм.

1630986748933.png
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
А како држиш толку добар рејтинг со 4323 порази и 4086 победи, тие што си губел биле од многу појаки и малку ти одзимало кога си губел или за што станува збор? Иначе браво за бројот на гејмс и рејтингот.
Ваљда со појаки имам губено. Ама акаунтот ми е 7-8 години сигурно. Еден куп порази имам во првите години, кога сум бил 1400-500 и истовремено и шах и фб и се друго.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Ваљда со појаки имам губено. Ама акаунтот ми е 7-8 години сигурно. Еден куп порази имам во првите години, кога сум бил 1400-500 и истовремено и шах и фб и се друго.
Јас 2019 некаде на крај мислам почнав, кога почнував на пола саат играв со Фб седење, некогаш забораав дека шах играм, сега пари да ми дава некој нема пак така да играм. Секое играње шах ми е како коцкање, ако прво добивам си викам ајде да играм дур сум во низа, после ќе почнам да губам и си викам ај да не испадне со пораз да се одјавам и нижам порази си ги фрлам во бунар поените стекнати, после си викам ај ќе играм дур не бидам барем позитивен баланс и така крај нема, само изговор некој си наоѓам да играм. :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Што се однесува за темава ја живеев у Чаир 30 години...Така да јасно ви е ;)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Јас 2019 некаде на крај мислам почнав, кога почнував на пола саат играв со Фб седење, некогаш забораав дека шах играм, сега пари да ми дава некој нема пак така да играм. Секое играње шах ми е како коцкање, ако прво добивам си викам ајде да играм дур сум во низа, после ќе почнам да губам и си викам ај да не испадне со пораз да се одјавам и нижам порази си ги фрлам во бунар поените стекнати, после си викам ај ќе играм дур не бидам барем позитивен баланс и така крај нема, само изговор некој си наоѓам да играм. :D
Треба ептен пратење на јутјуб канали. Иначе тешко е да напреднеш. Пред 4-5 месеци трошев по 2-3 сати дневно со шах следење и стигнав до 1950 рејтинг. Еден со 2100-2200 рејтинг го тепав. Сеа од 1900+ ме тепаат редовно, особено ако сум со црни.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Лично не играм воопшто на chess.com. Играв 2х2, ама и тоа некако ми се здосади.

Накамура е фантастичен во анализите. Сум го гледал со неколку врвни шахисти, не само кога играат, туку и кога разговараат за историјата и кога анализираат заедно. Доста е трпелив, смирен, внимателно слуша и да не беше Магнус, мислам дека ќе доминираше во оваа генерација шахисти. Едно време беше втор, сега искрено не знам како котира, но и не гледам дека партиципира на турнириве.

Единствено на Твич покажува извесна активност, а потоа ги става видеата на Јутуб.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Дечки ако сакате добра анализа ама онака баш врвна + интересно поминато време во видео би го препорачал Daniel Naroditsky. Мене човеков ми е најинтересен и има страшно добри познавања од шах, а и стилот му е топ. Имам гледано и други одлични канали Eric Rosen, chessbrah, GothamChess, Hikaru, ама Даниел ми е омилен за гледање. Секако после Агадматор, ама скроз различна категорија ми е, Агадматор ми е повеќе ко книга да читам и да се обучувам за актуелни случувања + приказни од минатото/историјата, заедно со анализа. Ова другово ми е анализа во фокус.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Изненадувачки/неочекувани резултати помеѓу компјутерските шаховски програми...

Stockfish 14 успеа да го победи Leela chess Zero и тоа со убедлива победа како што гледате на сликата со две кралици...

chess games.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom