Шах

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Мое гледиште е дека ретко кој од светскиве прваци, и воопшто силните шахисти немаат големо его, за Боби да не праиме муабет, али он си бил nutcase по природа...
Гледај го односот на Накамура кон Магнус, па и кон останатите шахисти. Никогаш не кажал нешто лошо, иако знае да се спука со Ботез околу стримовите.

Ова на Боби е претерано. Сакаш да го постирам видеото каде Накамура го критикува односот на Боби?
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Кажи го за пример Спаски или Таљ, мислам дека Накамура не е достоен за овој пример хахахах. Има его Хикару и за извоз... На секој втор стрим негативно критикува играчи инфериорни кон него. Завчера мислам дека гледав негов стрим, и кога изгуби партија од руски велемајстор, нормално четот почна да го спама и да пишува како е лош играч и што ти ја знам. Чоекот толку се налути што се фати за еден гледач и му вика ,,не сум лош играч, доколку кажеш уште еднаш дека сум лош играч ќе те банирам", и идентични примери како овој има нон-стоп на негов стрим. А околу односот кон Магнус, и самиот знае дека е инфериорен кон Магнус во поглед на класичен шах па и брз. И јас да сум инфериорен кон некого ќе немам ништо друго освен почит.
Кога сме веќе кај темава погледни и за елитизмот во шахот. Тука веќе може да го фалиме малце Накамура. Имаше лани случај каде Бен Фајнголд го прекоруваше Хикару заради тоа што го популаризирал шахот и внесол многу нови љубители на играта. Според мене елитизмот е една од најглупите работи што можат да се случат на шахот, јас долго време го чувствував тој елемент во играта кај најдобрите играчи и незнаев како да го опишам, ама елитизмот како збор најдобро го опишува тоа чувство. Мислам дека е ова видеото каде збори Хикару за проблемот: https://www.youtube.com/watch?v=LKaRcYVULpo
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Во ред, стримерите мораат да бидат интересни и не викам дека немаат его, туку дека ги почитуваат останатите играчи. Инаку гледај го кога можеш. :)
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Го имам гледано live. Инаку треба да се интересни не арогантни и како да имаат 1200 ело, и баш за непочитта на Хикару кон другите зборев погоре. За Боби што и да се каже е сувишно, останува најдобар играч на сите времиња и психолошки случај. :)
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ја со @Тапетарот Петар треба да се испробам и на @Bodhidharma да му дадам реванш.
Ваљда и двајцата ќе ме исплескаат, неам играно 5-6 месеци.
Сум забораил и отварања и варијации и све. :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366

Кога ќе паднеш од прва на NBA играчи, па малце пушташ Twitch за релаксација и после 3 саати queue ти иде редот да играш против Бен на неговиот стрим. Ќе ставев GIF ама поинтересен е Бен. После и се sub-нав, а за шанси се знае дека немав, а бидејќи немав играно претходно на chess.com акаунтот бев и обвинет :place:...
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69

Кога ќе паднеш од прва на NBA играчи, па малце пушташ Twitch за релаксација и после 3 саати queue ти иде редот да играш против Бен на неговиот стрим. Ќе ставев GIF ама поинтересен е Бен. После и се sub-нав, а за шанси се знае дека немав, а бидејќи немав играно претходно на chess.com акаунтот бев и обвинет :place:...
Супер партија! Те линчуваше четот, Бен не кажа ништо, океј освен тоа норт на почетокот, али има време ќе научи... :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Си играм за релаксација на ниско ниво (околу 700), противникот добро се држи, ми создава проблеми. Одеднаш почнува да греши, грешка до грешка... Дали игра со некој програм, па откако ќе погреши еден потег програмот повеќе не му користи? Ова се случува често, не е еднаш па да е случајност.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
Си играм за релаксација на ниско ниво (околу 700), противникот добро се држи, ми создава проблеми. Одеднаш почнува да греши, грешка до грешка... Дали игра со некој програм, па откако ќе погреши еден потег програмот повеќе не му користи? Ова се случува често, не е еднаш па да е случајност.
700 рејтинг? Па слаабо е тоа, што очекуваш да прави? :D

1900 качив на чес.ком, најмн до сега. 100 пати поинтересни се партиите од претходно :D
 
D

Deleted member 12196

Гостин
700 рејтинг? Па слаабо е тоа, што очекуваш да прави? :D

1900 качив на чес.ком, најмн до сега. 100 пати поинтересни се партиите од претходно :D
Очекувам да игра со исто темпо. Ако е слаб, да игра слабо од самиот почеток.
Не ми е јасно зошто од почеток игра многу добро, потоа прави груби грешки во серија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom