Шах

Член од
10 мај 2020
Мислења
53
Поени од реакции
65
Малку драма...


По поразот, со белите фигури од Хас, Карлсен се повлече од St. Lous, што е преседан за него затоа што прв пат во кариерата се повлекува од турнир. Се дигна прашина околу легитимноста на самиот успех на Хас, кој навистина последнава година игра фантастично, па дури и за неговиот рејтинг кој од 2500 се качи на 2700 за една година.

Проблемот е во тоа што Хас има историја на мамење, иако како дете, што во два наврати бил баниран од chess.com. Од друга страна доста несмасно се брани од овие напади.
Колку повеќе драма, толку повеќе публицитет, тоа е веројатно добро за играта. Што се однесува до партијата, доколку не постои вистински доказ дека Ханс мамел, тогаш без разлика на неговото минато, секој муабет од типот "рекла казала" паѓа во вода. Ако јас се прашувам, доколку Магнус нема да приложи никаков доказ, тогаш само неговата репутација ќе биде нарушена. За по casual следачите на играта Ханс и не беше некој познат играч, со оглед на тоа дека пред неколку години уште беше IM. Мислам дека цела оваа ситуација само му ја зголеми популарноста. :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.676
Поени од реакции
11.954
Ме потсети целава драма на нешто што се случува често во рап индустријата, кога намерно ќе пуштат дисови еден за друг некои рапови, за да се дигне фама и да се помогне да се создаде име на некој од инволвираните рапери, а во позадина се во супер односи двајцата рапери. Мене многу појјака партија на Ханс ми беше таа против Мамедаров отколку таа против Магнус, ако е леџит типов, муда до колена има.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
6.262
Поени од реакции
9.110
Пичка.
Тој треба да игра. Дали бил читер или не има кој да кажи/докажи.
Делегатите или како и да се викаат, рекоа дека нема ништо сомнително.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.676
Поени од реакции
11.954
Игра ли некој Puzzle rush, ова е моето на survival. Последно време тие ми се омилени. 3 и 5 минутните сум послаб(24 и 20), дека сакам убаво да си размислам дур ги решавам, а не на памет механички :D

1663950174634.png
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
11.250
Поени од реакции
23.953
Малку е долго, но тука е реакцијата на Магнус Карлсен во врска со случувањата поврзани со Ханс.

Што е поинтересно, и менторот на Ханс, во чија академија учел, е баниран од chess.com!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom