Шах

Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.677
Поени од реакции
11.970
Еве како се игра против противник кој е +300 рејтинг од тебе, без страв. :D Мислам досега ми е најголема разлика во рејтинг кој што сум го победил. Ова е фомат bullet таму 1484 ми е најдобро, ама пак и со тоа е голема разликата во рејтинг. А противников гледам е 2000+ на blitz и rapid.


+14 поени ми даде на крај.
 
Член од
22 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
1
Некој инфо како да започнам да играм на фиде рејтед турнири ?
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
53
Поени од реакции
65
Некој инфо како да започнам да играм на фиде рејтед турнири ?
Треба само да се пријавиш да играш на било кој турнир рејтингуван од фиде, и притоа организаторите се должни да ти дадат фиде код со кој што ќе бидеш забележан на фиде листата. Тоа е лесниот дел, потоа имаш неколку предизвици(кои што не се тешки, доколку ги најдам ќе ти ги пишам утре, знам дека требаше да победиш 3 партии против рејтингуван противник) за да оствариш фиде рејтинг и откога ќе бидеш рејтингуван останува само да напредуваш. За напредок е потребна посветеност и конзистентност, а за да бидеш конзистентен треба да играш активно на повеќе турнири. За разлика од соседните земји ние не можеме ни да се споредиме со бројот на турнири годишно(ама да не се споредуваме со соседите, сепак шфм е само обична перална за пари, не им е до шах дојдено) , но сепак како за почетник ќе имаш и повеќе од доволно шанси да играш. Во прилог ќе го прикачам годишниот календар за 2022 со турнири организирани од шфм, од наши клубови, како и европски турнири. Се најдобро! FB_IMG_1644461698408.jpg
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.677
Поени од реакции
11.970
Еве од мене две кратки булет едната мат во 13 потези, другата во 10. Класика фори и принципи се, ако некој е поголем почетник од мене може да му се најдат.
П.с. Далеку се овие од најдобри потези, наједноставно прво што ти се чини ко добар потег тоа го играш дека немаш време за мислење. :D

ezgif.com-gif-maker (2).gif

ezgif.com-gif-maker (3).gif
 
Последно уредено:

Red Zurla

Indigo child
Член од
29 јули 2021
Мислења
2.368
Поени од реакции
5.446
Еве од мене две кратки булет едната мат во 13 потези, другата во 10. Класика фори и принципи се, ако некој е поголем почетник од мене може да му се најдат.
П.с. Далеку се овие од најдобри потези, наједноставно прво што ти се чини ко добар потег тоа го играш дека немаш време за мислење. :D

Прегледај го приврзокот 321995

Прегледај го приврзокот 321994
Супер, мене ми се исто омилени вакви кратки агресивни напади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom