Шах

Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.135
Поени од реакции
7.950
Мое гледиште е дека ретко кој од светскиве прваци, и воопшто силните шахисти немаат големо его, за Боби да не праиме муабет, али он си бил nutcase по природа...
Гледај го односот на Накамура кон Магнус, па и кон останатите шахисти. Никогаш не кажал нешто лошо, иако знае да се спука со Ботез околу стримовите.

Ова на Боби е претерано. Сакаш да го постирам видеото каде Накамура го критикува односот на Боби?
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
25
Поени од реакции
31
Кажи го за пример Спаски или Таљ, мислам дека Накамура не е достоен за овој пример хахахах. Има его Хикару и за извоз... На секој втор стрим негативно критикува играчи инфериорни кон него. Завчера мислам дека гледав негов стрим, и кога изгуби партија од руски велемајстор, нормално четот почна да го спама и да пишува како е лош играч и што ти ја знам. Чоекот толку се налути што се фати за еден гледач и му вика ,,не сум лош играч, доколку кажеш уште еднаш дека сум лош играч ќе те банирам", и идентични примери како овој има нон-стоп на негов стрим. А околу односот кон Магнус, и самиот знае дека е инфериорен кон Магнус во поглед на класичен шах па и брз. И јас да сум инфериорен кон некого ќе немам ништо друго освен почит.
Кога сме веќе кај темава погледни и за елитизмот во шахот. Тука веќе може да го фалиме малце Накамура. Имаше лани случај каде Бен Фајнголд го прекоруваше Хикару заради тоа што го популаризирал шахот и внесол многу нови љубители на играта. Според мене елитизмот е една од најглупите работи што можат да се случат на шахот, јас долго време го чувствував тој елемент во играта кај најдобрите играчи и незнаев како да го опишам, ама елитизмот како збор најдобро го опишува тоа чувство. Мислам дека е ова видеото каде збори Хикару за проблемот: https://www.youtube.com/watch?v=LKaRcYVULpo
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.135
Поени од реакции
7.950
Во ред, стримерите мораат да бидат интересни и не викам дека немаат его, туку дека ги почитуваат останатите играчи. Инаку гледај го кога можеш. :)
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
25
Поени од реакции
31
Го имам гледано live. Инаку треба да се интересни не арогантни и како да имаат 1200 ело, и баш за непочитта на Хикару кон другите зборев погоре. За Боби што и да се каже е сувишно, останува најдобар играч на сите времиња и психолошки случај. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom