Шах

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Да....ќе играш потези статистички гледано невозможни на играч од твој ранг. Статистиката за тие работи е закон.....они фаќаат како прават чит на табла кога играат. Јас приметувам доста често ако некој ми игра на некој програм.
Е така 2006 година Владимир Крамник со помош на лаптопот во последниот меч за светски шампион го победи на Бугаринот Веселин Топалов...

Уште од 13-тиот потег Крамник на секој потег одел во купатило, а таму копирал потези од лаптопот (со изговор демек ќе оди за да запали цигара)...

Но потоа беше фатен и дисквалификуван...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Да....ќе играш потези статистички гледано невозможни на играч од твој ранг. Статистиката за тие работи е закон.....они фаќаат како прават чит на табла кога играат. Јас приметувам доста често ако некој ми игра на некој програм.
Кога ќе се регистрирам никој не знае кој е мојот ранг. Можеби сум велемајстор па обичните „смртници“ немаат шанса против мене. А можеби за мене игра некој програм.
Или од почеток ќе копирам ниво 5 на chess.com, потоа постепено ќе зголемувам до ниво 10.
Мислам дека нема шанси да откријат, особено ако потезите ги позајмувам од друг компјутер.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Кога ќе се регистрирам никој не знае кој е мојот ранг. Можеби сум велемајстор па обичните „смртници“ немаат шанса против мене. А можеби за мене игра некој програм.
Или од почеток ќе копирам ниво 5 на chess.com, потоа постепено ќе зголемувам до ниво 10.
Мислам дека нема шанси да откријат, особено ако потезите ги позајмувам од друг компјутер.
Нема врска друг компјутер.....нема одма да те фатат...после некое време. Ќе знаат точно кој енџин го користиш....ги имаат сите таму, можеш да бираш против кој ќе играш.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Нема врска друг компјутер.....нема одма да те фатат...после некое време. Ќе знаат точно кој енџин го користиш....ги имаат сите таму, можеш да бираш против кој ќе играш.
@Bodhidharma a aко играме онлајн двајцата пример ти со помош на Фриц 16, а јас со помош на сосем малку појак програм Худини 6 дали пак тоа може да се детектира?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
@Bodhidharma a aко играме онлајн двајцата пример ти со помош на Фриц 16, а јас со помош на сосем малку појак програм Худини 6 дали пак тоа може да се детектира?
Ќе треба повеќе партии....и нема да се замара со ниски рејтинзи и обични фри акаунти може толку.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Денес за џабе програмерите ги направија толку моќни шаховските програми, кога никој велемајстор не прифаќа да игра против никоја шаховска програма...

Последен меч човек vs компјутер е одигран 2006 година Владимир Крамник vs Дип Фриц...

Денес и Магнус Карлсен да игра против било кој од десетте најмоќни шаховски програми 6 партии мечот ќе заврши 6-0 за компјутерот...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Највеќе уживам у партииве на AI vs класичните програми....иако не сум сигурен кој е подобар, ама кога ќе даде ваква партија Leela уживање е за анализа и пратење.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Денес за џабе програмерите ги направија толку моќни шаховските програми, кога никој велемајстор не прифаќа да игра против никоја шаховска програма...

Последен меч човек vs компјутер е одигран 2006 година Владимир Крамник vs Дип Фриц...

Денес и Магнус Карлсен да игра против било кој од десетте најмоќни шаховски програми 6 партии мечот ќе заврши 6-0 за компјутерот...
По кои правила се игра против компјутер? Мислам на времето за размислуваање.
Човекот е многу спор во однос на компјутерот.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
По кои правила се игра против компјутер? Мислам на времето за размислуваање.
Човекот е многу спор во однос на компјутерот.
Не знам точно кои се правилата за времето на размислување..
Но компјутерот прави за една секунда 4 милиони варијанти и максимум за 10 секунди одигрува потег. А на човекот за една варијанта му треба неколку секунди...
4 милиони и тоа обичен компјутер, а суперкомпјутер висок до таван и во врата што не го собира со 64 процесори и една ПЕТАБАЈТИ RAM прави многу повеќе варијанти...
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
Имате интересен турнир овие денови, https://www.twitch.tv/chess24 можете да го следете, почнува од 16 часот.

Повеќе детали за форматот на турнирот и учесниците.

едит - знам дека е офф топик но можеби ќе ви биде интересно AlphaGo - The Movie -документарец од DeepMind за победата на АИ (ВИ?) над Кинеската игра Го. (далеку посложена од Шах)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Колку максимално потези можат да се одиграат во една шаховска партија?
Теоретски, практично знам дека ни приближно не е можно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom