Шах: компјутер против експерт!

PowerBoY14

Јас Сум Тој и Тој Роден Тогаш и Тогаш
Член од
13 април 2007
Мислења
256
Поени од реакции
4
Вчера влегов во сериозна кавга со таткоми на ова прашање. Па си реков ај да прашам мнозинствово што мисли... Па ајде да ве видам како размислувате вие на ова прашање...?
Дали е можно човек (експерт) во шах, да победи модерен Компјутер?
Значи, не ми е прашањето дали може да победи PC, туку дали може да победи машина, направа, специјализирана за играње шах...?
Јас мислам дека не е можно, бидеќи компјутерите можат да размислуваат и да ги решаваат тие алгоритми со огромна брзина, за разлика од човекот.

Ако има ваква тема, то е... :)

Бујрум!
 
Член од
7 февруари 2005
Мислења
688
Поени од реакции
76
Компјутерот а исто и играта ја направил човек не се создал сам нели???Фактички ти ако си го победил компјутерот си го победил програмерот тој што ја создал играта.....Вероватно бил добар програмер ама слаб шахист!!!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Без разлика на се... Компјутерите моментално располагаат со огромна меморија и способност за пресметување на сложени математички алгоритми, така да доста добро осмислена програма (или машина со софтвер) е многу тешко да се победи од човек. Не велам дека е невозможно, но човекот е под притисок и на околината, што ке биде ако загубам, што ке биде ако победам и сл.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Ако не се лажам, Човек ВС. Машина = 0 : 2

Тој човек беше Каспаров.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Без разлика на се... Компјутерите моментално располагаат со огромна меморија и способност за пресметување на сложени математички алгоритми, така да доста добро осмислена програма (или машина со софтвер) е многу тешко да се победи од човек. Не велам дека е невозможно, но човекот е под притисок и на околината, што ке биде ако загубам, што ке биде ако победам и сл.
А уште поготово ако машината има способност да ги памти потезите одиграни од противникот (човекот) и истите да ги употреби подоцна - мислам да го збогатува своето знаење како човекот. Не велам дека не е возможно но е пеколно тешко да се победи.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Шахот е виша математика. На компјутерот виша матаматика не му е проблем, и може да го пресмета исходот од партијата за дел од секунда.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Компјутерот а исто и играта ја направил човек не се создал сам нели???Фактички ти ако си го победил компјутерот си го победил програмерот тој што ја создал играта.....Вероватно бил добар програмер ама слаб шахист!!!!!
а ако е и добар програмер а и одличен шахист?????

иначе по моја логика мислам дека шансите за човек да тепа машина во шах се мнооооогу:1, како до овој заклучок...едноставно, човек неможе да смета толку брзо и прецизно како компјутер или машина, или човечкиот мозок да процесира повеќе информации или процеси во исто време како компјутерот...

***а сепак иронично е тоа што од човек е направен тој компјутер
(малце оф топик за последново)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
А уште поготово ако машината има способност да ги памти потезите одиграни од противникот (човекот) и истите да ги употреби подоцна - мислам да го збогатува своето знаење како човекот. Не велам дека не е возможно но е пеколно тешко да се победи.
Ке бидам малку офф топик: за тоа ти е потребен експертски систем со систем за рафинирање на знаењето, кој сеуште е во развој на универзитетите и фирмите кои се занимаваат со таа проблематика. Да не забегувам многу, за некои 20-тина години можно е и тоа да го видиме.
 

king24

Pirat
Член од
8 ноември 2007
Мислења
147
Поени од реакции
2
sansite na covek da tepa kompjuter vo sah se 50:50 ili ke tepa ili nema da tepa
 
Член од
7 февруари 2005
Мислења
688
Поени од реакции
76
Сепак компјутерот е создаден од човекот.... и можеш да го победиш исто толку како што можеш да ме победиш мене...значи шансите ти се мали :) :) :) :) :) :) :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Шансите на човекот се мали затоа што компјутерот работи со огромна брзина. Посебно ако тој компјутер специјално е правен за шах. Инаку компјутерот не може да биде попаметен од програмерот. Барем засега. Ако ден ден програмите почнат да ги прават компјутери, не знам што ќе биде. Веројатно ќе станеме нивни робови.
За пример можам да ви кажам дека направив програм за решавање sudoku. Истиот програм лесно го наоѓа решението (со одредени исклучоци), додека јас се потам за истото решение. А програмот е мој, што значи дека не е попаметен од мене. Во прашање е само брзината и доследноста во барањето на можните броеви.
Исто е и со шахот. Оној што го направил програмот не е толку брз, за да може да му парира, а и компјутерот не греши. Се разбира ако е добар програмот.
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Ако не се лажам, Човек ВС. Машина = 0 : 2

Тој човек беше Каспаров.
Aj samo bez gluposti. Zoshto ne igrashe Deep Blue revansh?
ZOSHTO BESHE POMOMGNATO VO REALNO VREME OD SHAHISTI, ne e samo programski kod. (proveri arhivi na Kasparov, nivno interview)
I plus posle falsifikuvani logovi. Sramota za IBM.

Inaku, hmm, nemash vrska znachi za shah, chovek MOZHE i KE pobedi mashina, razgledaj ELO rating sistem, ili drugiot ako sakash, Kasparov ima najdobar rating. Fritz ima okolu 2.8K, a Rybka/Hydra i ostanatite mashini se poslabi. NE, MASHINATA NE MOZHE DA GO POBEDI CHOVEKOT. DA, CHOVEKOT MOZHE DA JA POBEDI.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Хипотетички, човек може да победи секоја машина. Бидејќи човечкиот мозок може да измисли потег, нова варијанта, додека машината е само програмирана. Сепак, мислам дека машините отидоа до таму што се програмирани на секоја варијанта, а такви ги има илјадници... па без разлика каков потег да се повлече тие знаат да одговорат.

Но така гледано шахот не е игра, туку равенка... обична математичка операција. Не е интересно ако од почеток знаеш кој победил и што сака да одигра. :nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom