Шангајско Рангирање - УКИМ прв?

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.276
Поени од реакции
1.494
најдобар е... во земањето здравје на студентите :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222
Тогаш провери пред да тврдиш нешто :) Тетовски не заостанува мн. зад Кирил, има професори кои не знаат што бараат таму, но деф. нема животињи какви што можеш да сретнеш на Кирил :)
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Jas sum 2 god na Masinskiot fakultet vo Skopje i sum relativno zadovolen i od predavanjata i od uslovite koi gi nudi fakultetot.Iako se custvuva deka dokolku sakaat profesorite mozat da go napravat fakultetot da bide STRASEN, i da izleguva po 1 mas. inzener godisno od fakultetot. Nekoi predmeti mozete da gi polozite so relativno lesno so malku povekje trud, no ima i predmeti koi se polagaat po 4 casa i na koi e retko se istaknuvaat spisoci za polozeni studenti. Toa e se sto imam da kazam.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Na koj i da bilo univerzitet (fakultet) se bara podkup.. No toa ne znaci deka site baraat..A i ne mora da e samo potkup..Ima profesori sto od inaet ne saka da te pusti da polozis. Poznanik moj pretposledniot ispit pred diplomiranje go polaga veke 8 pat... Profesorot mu dava obrazlozenie deka toj (studentot) ne moze da znael poveke od profesorot i po nikoja cena nema da mu pisi 10ka... Istoto mi se desi i mene na oglasna tabla vadi rezultati profesorkata.. mi pisi poeni za 10ka a mi pisi ocenka 8ka.. Obrazlozenie dobiv deka taka trebalo da bidi...toa e toa sekoj so srekata..nekoj i bez nea...:D
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.279
Na koj i da bilo univerzitet (fakultet) se bara podkup.. No toa ne znaci deka site baraat..A i ne mora da e samo potkup..Ima profesori sto od inaet ne saka da te pusti da polozis. Poznanik moj pretposledniot ispit pred diplomiranje go polaga veke 8 pat... Profesorot mu dava obrazlozenie deka toj (studentot) ne moze da znael poveke od profesorot i po nikoja cena nema da mu pisi 10ka... Istoto mi se desi i mene na oglasna tabla vadi rezultati profesorkata.. mi pisi poeni za 10ka a mi pisi ocenka 8ka.. Obrazlozenie dobiv deka taka trebalo da bidi...toa e toa sekoj so srekata..nekoj i bez nea...:D
Вакви исфрустрирани копилиња треба на клоци да се избркаат од работа. Овој ќе ти даде образование цццц. Вистински професор е оној кој го имам сега семестаров и го кажа следново. Јас ќе бидам среќен кога целото знаење ќе го пренесам на вас, а вие ќе го користите во вашата работа. Потребно е да се направи една слекција која се будала предава на факултет. Добар дел се професори со фрустрации кои во текот на студирањето некој им се качувал на глава па сега ги лечат комплексите на своите студенти. Кажи ми само колку години има дотичниов лик ??

П.С Излезена е листата ?
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Вакви исфрустрирани копилиња треба на клоци да се избркаат од работа. Овој ќе ти даде образование цццц. Вистински професор е оној кој го имам сега семестаров и го кажа следново. Јас ќе бидам среќен кога целото знаење ќе го пренесам на вас, а вие ќе го користите во вашата работа. Потребно е да се направи една слекција која се будала предава на факултет. Добар дел се професори со фрустрации кои во текот на студирањето некој им се качувал на глава па сега ги лечат комплексите на своите студенти. Кажи ми само колку години има дотичниов лик ??

П.С Излезена е листата ?
Toa e toa.. Sekoj e staven za profesor kako sto mu teknalo, a i vo asistentite ima eden kup vakvi..Inace mislam deka e okolu 40-45 godini profesorot..
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Абе се е политика,ако верувате вие на ова тешко вас..
--- надополнето: 7 февруари 2012 во 15:31 ---
УКИМ - 1468 во светот
Климент Охридски - 3457
Европски - 4862
Штулов - 7580
Гоце Делчев - 8022
ФОН - 8127
Американ Колеџ - 11456

Останатите се надвор од првите 12000 во светот. Се на се катастрофален ранкинг. http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=EE7B99EF65E3B440A30A83FAF4B9493B
Ова ако е точно јас курот ќе си го сечам..
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Можеби и не е. За првите две места е очекувано, само Штулов зад Европски ми е малку чудно.
Тоа рангирање (цитираното) е посредно. Исклучиво од web-site анализи и објавени трудови. За у МК е тотално нерелевантно.

Ова рангирање, што се збори деновиве по ТВ, што Министерот вети дека денес ќе го објави пошто било „готово“, ама баш и не е (пошто не знаат како св. Апостол Павле да го качат погоре или на Бојо „универзитетот“ како да му го приближат на Фиат), рангира според запишани, завршени студенти и вработени студенти во првите 6 месеци по дипломирањето.

Ова рангирање, што е „готово“ ама не го соопштуваат, не рангира квалитет на настава, содржина на студиски програми (што е тоа што се поучува), компетентност и ангажираност на професори, не анкетира студенти, работодавци... Ова рангирање, што е „готово“, ама не било баш готово, има за цел само една работа: Да покаже дека државните универзитети се подобри од приватните универзитети. Толку.

На оваа листа (која била готова, ама, еве, не била баш готова) се рангираат на една ЗАЕДНИЧКА листа:
(1) државни универзитети со по 35-6 факултети и 1000-и кусур студиски програми + 10 институти и 2-3000 професори, со
(2) приватни универзитети со 5 (пет) факултети и 5 (ПЕТ) студиски програми - било каков институт и некои 6 професори
(3) приватни високи стручни школи (без научно-истражувачка дејност) со една до две студиски програми и 10-15 предавачи.

Оваа ранг листа нема да има никаква употребна вредност за идниот (или тековниот) студент, пошто нема да му даде никаква квалитетна информација која ќе му помогне во изборот на институцијата каде ќе студира. Го боли к*рот идниот студент колку професори има на факултетот или колку студенти се запишале пред две-три години. Него/неа ги интересира каква настава има, што ќе научат на факултетот и каде има шанси да се вработат по дипломирањето.

Оваа ранг листа воопшто не се занимава со овие показатели.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
14.541
Поени од реакции
23.525
каква настава има, што ќе научат на факултетот и каде има шанси да се вработат по дипломирањето.
Поточно, во 90% од случаите е дали дипломата е признаена во странство и какви шанси има после дипломирање таа диплома да му биде билет за некаде низ Европа или САД.

Инаку се согласувам дека Шангајското рангирање не е многу релевантно кај нас. Ние сме светлосни години оддалечени од наука...
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Мислам дека DBack кажа се што требаше да се каже така да не гледам причина зашто темава е уште отворена. Треба само неговото мислење да се остави и темава да се заклучи за да може да се види реалната слика.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.875
Поени од реакции
40.193
УКИМ - 1468 во светот
Климент Охридски - 3457
Европски - 4862
Штулов - 7580
Гоце Делчев - 8022
ФОН - 8127
Американ Колеџ - 11456

Останатите се надвор од првите 12000 во светот. Се на се катастрофален ранкинг. http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=EE7B99EF65E3B440A30A83FAF4B9493B
Ќути, кога го прочитав насловот на темата си помислив УКИМ го ставиле пред Харвард и Оксфорд, се стаписав...

:icon_lol:
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Абе дај не трескајте глупости... без разлика дали си на приватен или на државен секаде е исто. И кај се видело да ви дадат диплома на вересија... секаде се бара учење.
Јас студирам на ФОН.. заслужено си добив целосна стипендија.. и со многу ама многу напорно учење ја зачував. И многу мои колеги и колешки кои оценките си ги добиваат благодаение на многу учење.
немате право да судите без да знате како е и што е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom