Шангајско Рангирање - УКИМ прв?

S

Sheldon Cooper

Гостин
Многу е лесно да се отвори тема, пишуваш насловче и тураш линк. Ни објаснување, ни повод за дискусија ни ништо..
 
D

D_NazGUL

Гостин
Имаш едно :гомце: , па имаш и уште 2-3 други :гомце:.
Првото најмалку смрди.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Гледам мојот Универзитет не е добро рангиран,но барем не земаат пари за оценка,500 ден. за минус и професорите не се ѓубриња како на прворангираниот УКИМ.
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Целиов проблем е како се рангирале, ги рангирале според професорите кои вршат научноистражувачка дејност и слични такви работи.

Гарантирам дека во рангирањето ни 1% не биле инволвирани студентите со интервјуа и слично.

Тоа кажува колку а) На кинезиве им е етичко рангирањето бидејќи би требало барем малку да го земат СТУДЕНТОТ како дел од нивното истражување б) Колку ги боли нашиве академици што не се побуниле за тоа.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Нормално дека УКИМ ќе биде прв кој друг !? Нема друг факултет другото е нула за уким тоа е реалноста . ФОН ? оној за туризам кај лептокарија ?! Гоце Делчев не е лош ама е мн помал па веројатно е втор на листава .... тие у тетово не ги ставам ни под разно тоа не е факултет можеби од приватниве американскиот е нешо по така-така ама другото не заслужува да биде факултет
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Гледам мојот Универзитет не е добро рангиран,но барем не земаат пари за оценка,500 ден. за минус и професорите не се ѓубриња како на прворангираниот УКИМ.
Јас утре ќе завршам на УКИМ па никогаш не ми побарале, ниту сум дал пари за оценка.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.250
Поени од реакции
16.247
Јас утре ќе завршам на УКИМ па никогаш не ми побарале, ниту сум дал пари за оценка.
Му побарале на тој што сакал да даде.
Ја не знам што толку студентиве се засекирале што нивниот универзитет бил пониско или повисоко рангиран.
За тоа треба да се секираат ректори, декани, професори, асистенти. Од нив зависи квалитетот на студирањето и кадрите кои произлегуваат.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Му побарале на тој што сакал да даде.
Ја не знам што толку студентиве се засекирале што нивниот универзитет бил пониско или повисоко рангиран.
За тоа треба да се секираат ректори, декани, професори, асистенти. Од нив зависи квалитетот на студирањето и кадрите кои произлегуваат.
Ниту сум имал потреба да давам пари за оценка. Па ни го заглавив факсот ни ништо.
Поентата ми беше, сите што се на приватен факултет, како изговор за слабото образование што го добиваат таму во споредба со УКИМ е дека не студираат на УКИМ оти треба да даваат нон-стоп мито. А во суштина или не сакаат да учат, а сакаат да имаат диплома, или немаат толкав капацитет за да добијат високо образование.
Можеби и ти си во истите тие, не знам... ама таа е реалноста.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.250
Поени од реакции
16.247
Ниту сум имал потреба да давам пари за оценка. Па ни го заглавив факсот ни ништо.
Поентата ми беше, сите што се на приватен факултет, како изговор за слабото образование што го добиваат таму во споредба со УКИМ е дека не студираат на УКИМ оти треба да даваат нон-стоп мито. А во суштина или не сакаат да учат, а сакаат да имаат диплома, или немаат толкав капацитет за да добијат високо образование.
Можеби и ти си во истите тие, не знам... ама таа е реалноста.
А од кај ти примети дали ја сум у истите или не сум?

Грото што се на приватен факултет се таму или зашто не сакаат да учат, или зашто цело друштво мангупи им се запишало таму, па ајде и тие.
Секако дека има мошне солидни студенти по приватниве кои и те како можат да им парираат на останатите од УКИМ.
Познавам најмалку двајца такви.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Јас утре ќе завршам на УКИМ па никогаш не ми побарале, ниту сум дал пари за оценка.
Таман работа ако бараат секому,но колку што имам слушнато на некои у лице им викаат дај пари да добиеш 6ка,ако имаш повеќе минуси можеш со 500 ден. да си го платиш и сл.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Таман работа ако бараат секому,но колку што имам слушнато на некои у лице им викаат дај пари да добиеш 6ка,ако имаш повеќе минуси можеш со 500 ден. да си го платиш и сл.
да но тоа е мн мн ретко, а и покрај тоа УКИМ е светлосни години понапред од приватните факултети
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.200
Поени од реакции
25.908
УКИМ - 1468 во светот
Климент Охридски - 3457
Европски - 4862
Штулов - 7580
Гоце Делчев - 8022
ФОН - 8127
Американ Колеџ - 11456

Останатите се надвор од првите 12000 во светот. Се на се катастрофален ранкинг. http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=EE7B99EF65E3B440A30A83FAF4B9493B
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
А од кај ти примети дали ја сум у истите или не сум?

Грото што се на приватен факултет се таму или зашто не сакаат да учат, или зашто цело друштво мангупи им се запишало таму, па ајде и тие.
Секако дека има мошне солидни студенти по приватниве кои и те како можат да им парираат на останатите од УКИМ.
Познавам најмалку двајца такви.
Не приметив, реков оти не знам дали си или не.
И не заборавај еден од најважните услови за да студираш на приватен универзитет. Тебе можи и целото друштво да ти е на ФОН, на пример, запишано... ама ти ако немаш пари да си дозволиш да студираш таму, џабе ти е. Настрана фактот шо е крајно несериозно и глупаво да си ја одредиш иднината и професијата според изборот на друштвото. А ако не сакаш да учиш, а немаш пари за приватен, е тогаш си сјебал. Или ќе се влечкаш со години на државните за пак на крај да не завршиш, или пак ќе се протниш некако со овие дисперзираниве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom