Шампон за сува коса...

Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Косата кога ќе ја намокрам со вода многу брзо ми се суши помалку од минута и е потребно за скроз да се исуши,а и шампонов што го користам моментално ја прави уште посува и поцврста како гел да имам ставено...Дали на некој од вас му се има случувано ова,што шампон би препорачал?

(п.с во врска со темава...не можев да најдам ништо поврзано со насловов повеќето од темите се за опаѓање и стајлинг)
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Косата кога ќе ја намокрам со вода многу брзо ми се суши помалку од минута и е потребно за скроз да се исуши,а и шампонов што го користам моментално ја прави уште посува и поцврста како гел да имам ставено...Дали на некој од вас му се има случувано ова,што шампон би препорачал?

(п.с во врска со темава...не можев да најдам ништо поврзано со насловов повеќето од темите се за опаѓање и стајлинг)
Си се распрашал по фризери?
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Косата кога ќе ја намокрам со вода многу брзо ми се суши помалку од минута и е потребно за скроз да се исуши,а и шампонов што го користам моментално ја прави уште посува и поцврста како гел да имам ставено...Дали на некој од вас му се има случувано ова,што шампон би препорачал?

(п.с во врска со темава...не можев да најдам ништо поврзано со насловов повеќето од темите се за опаѓање и стајлинг)
Имаш суво влакно. :) Јас би ти препорачала да си користиш масла за коса. И да си земеш глисче 180 ден, со масло. Не од оние без масла, за да ти биде косата секогаш малце помрсна. Нема да ти се приметува дека е мрсна. Летно време е, затоа се суши влакното премногу, и јас имам таков проблем. Ама користам масла за коса, моментално кокосовото масло, во ДМ го купив, 300 ден. И глисот го имам. Убаво е и она Арганското масло, тоа е 900 ден. 30 мл. до 1000 се движи, ми го препорачаа од Диор. Шампон користи си некој поблаг, зошто со самото она што ти се суши косата може да настане нејзино опаѓање. Така да, со среќа пријателе! Се надевам, доколку ме послушаш, ќе ти помогнат овие раб.

Пс: Немој многу да веруваш во шампоните за сува коса, повеќе ќе ти наштетат на коренот.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Регенератор купи си. После миење со шампон стави регенератор, остај го да постои 2-3 минути (миј тело за тоа време) и исплакни го.
Имаш ефтини по рамстор/кам што вршат работа ептен.
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Регенератор купи си. После миење со шампон стави регенератор, остај го да постои 2-3 минути (миј тело за тоа време) и исплакни го.
Имаш ефтини по рамстор/кам што вршат работа ептен.
Oд регенаратор,на посебно сува, ако е и оштетена, косата опаѓа ненормално. :) И плус ако е некој евтин, нека користи 3,4 мес, по три мин да држи, и нека се збогува со косата.[DOUBLEPOST=1500593687][/DOUBLEPOST]
Што е ова друже?
Ќе ти сликам сега. Glische.jpg
 
Последно уредено:

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Oд регенаратор,на посебно сува, ако е и оштетена, косата опаѓа ненормално. :) И плус ако е некој евтин, нека користи 3,4 мес, по три мин да држи, и нека се збогува со косата.
:facepalm:
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Зошто :facepalm:? Мене ова ми го кажаа во Диор(ДАВОР, главниот), Дадар ми го кажа, ти од нив поубаво ќе знаеш?! Јас со косата моја сум имала многу проблеми, пола и проретчена ми е... Абе многу сте паметни, знаеш... Значи многу. Дури :facepalm: Ми ставаш... :aplauz::)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
За сува коса, и скоро било какви проблеми со коса (сем ако не е слабокрвност - која мора да се третира)

https://www.iherb.com/pr/Jarrow-Formulas-Toco-Sorb-Mixed-Tocotrienols-and-Vitamin-E-60-Softgels/137

https://www.iherb.com/pr/Doctor-s-Best-Best-Fully-Active-B-Complex-30-Veggie-Caps/50940

https://www.iherb.com/pr/Now-Foods-Zinc-Glycinate-120-Softgels/18419

https://www.iherb.com/pr/NutriBiotic-Ascobic-Acid-Crystalline-Powder-with-Bioflavonoids-8-oz-227-g/70645

Загарантирано решение на проблемот во 95% од случаите.
Имаш суво влакно. :) Јас би ти препорачала да си користиш масла за коса. И да си земеш глисче 180 ден, со масло. Не од оние без масла, за да ти биде косата секогаш малце помрсна. Нема да ти се приметува дека е мрсна. Летно време е, затоа се суши влакното премногу, и јас имам таков проблем. Ама користам масла за коса, моментално кокосовото масло, во ДМ го купив, 300 ден. И глисот го имам. Убаво е и она Арганското масло, тоа е 900 ден. 30 мл. до 1000 се движи, ми го препорачаа од Диор. Шампон користи си некој поблаг, зошто со самото она што ти се суши косата може да настане нејзино опаѓање. Така да, со среќа пријателе! Се надевам, доколку ме послушаш, ќе ти помогнат овие раб.

Пс: Немој многу да веруваш во шампоните за сува коса, повеќе ќе ти наштетат на коренот.
Не постои такво нешто како суво влакно, постојат здравствени проблеми, мали или големи небитно. Друго, маслото од арган, е гола вода у споредба со тоа од авокадо. Маслото од авокадо има многу ситни молекули, и пробива без проблем во сите слоеви од влакното/кожата, ова не го може ни едно друго масло, со исклучок на едно друго од сомнително потекло, и послаб ефект. Тие стилистите, прават копи пејст на светските трендови, наместо да земат малце да се едуцираат, арган е тотал хајп и просечен резултат, авокадо - кралот на маслата - за кожа/коса.
 
Последно уредено:

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
За сува коса, и скоро било какви проблеми со коса (сем ако не е слабокрвност - која мора да се третира)

https://www.iherb.com/pr/Jarrow-Formulas-Toco-Sorb-Mixed-Tocotrienols-and-Vitamin-E-60-Softgels/137

https://www.iherb.com/pr/Doctor-s-Best-Best-Fully-Active-B-Complex-30-Veggie-Caps/50940

https://www.iherb.com/pr/Now-Foods-Zinc-Glycinate-120-Softgels/18419

https://www.iherb.com/pr/NutriBiotic-Ascobic-Acid-Crystalline-Powder-with-Bioflavonoids-8-oz-227-g/70645

Загарантирано решение на проблемот во 95% од случаите.


Не постои такво нешто како суво влакно, постојат здравствени проблеми, мали или големи небитно. Друго, маслото од арган, е гола вода у споредба со тоа од авокадо. Маслото од авокадо има многу ситни молекули, и пробива без проблем во сите слоеви од влакното/кожата, ова не го може ни едно друго масло, со исклучок на едно друго од сомнително потекло, и послаб ефект. Тие стилистите, прават копи пејст на светските трендови, наместо да земат малце да се едуцираат, арган е тотал хајп и просечен резултат, авокадо - кралот на маслата - за кожа/коса.
Да, точно, постојат здравствени проблеми, ете мене половина коса ми опадна од баш тие проблеми, слабокрвна, мензис, хормони, инсулини и така натаму... Преку глава, ама, колку и да се здравствени проблемите тука, сепак колку толку маслата навистина помагаат. Мене ми ги спречиа колку толку навистина опаѓањето и сувоста. Во комбинација од авокадо, арганово и кокосовото, косата може да му се подобри и тоа гарантирам. И сувоста исто така ќе се смали, зашо во мојот случај беше така, епа сега не знам. Јас си зборувам од искуство, она шо мислам дека мене ми помогнало покрај здравствените проблеми мои. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не зборам дека не помгаат, него дека арган е преценето масло, а за целосен успех- суплементите од горе
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Зошто :facepalm:? Мене ова ми го кажаа во Диор(ДАВОР, главниот), Дадар ми го кажа, ти од нив поубаво ќе знаеш?! Јас со косата моја сум имала многу проблеми, пола и проретчена ми е... Абе многу сте паметни, знаеш... Значи многу. Дури :facepalm: Ми ставаш... :aplauz::)
:facepalm: :facepalm:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дадар нели беше стилист, да не кажам шминкер или грешка сум?

Мене од хлорот ми се тенчи и никаква ми станува ама и ставам кератин и добро се држи, препорака.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дадар нели беше стилист, да не кажам шминкер или грешка сум?
Сега гледам станал и мајстор за микропигментација на скалпот. Чисто ме интересира од кај му е обуката, со оглед на тоа што професионалната микропигментација ја прават луѓе кои бар малку повеќе се разбираат во тоа и во медицината.

Косата кога ќе ја намокрам со вода многу брзо ми се суши помалку од минута и е потребно за скроз да се исуши,а и шампонов што го користам моментално ја прави уште посува и поцврста како гел да имам ставено...Дали на некој од вас му се има случувано ова,што шампон би препорачал?

(п.с во врска со темава...не можев да најдам ништо поврзано со насловов повеќето од темите се за опаѓање и стајлинг)
Можеш да користиш арганово масло, масло од авокадо или кокосово масло. Исто така можеш да си направиш шампон на тој начин што во шампон од коприва ќе додадеш истолчени Б - комплекс апчиња или некои мултивитамински ампули. И ако косата ти била фарбана или од нешто изгорена и сува, можеш тоа да го ишишаш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сега гледам станал и мајстор за микропигментација на скалпот. Чисто ме интересира од кај му е обуката, со оглед на тоа што професионалната микропигментација ја прават луѓе кои бар малку повеќе се разбираат во тоа и во медицината.


Можеш да користиш арганово масло, масло од авокадо или кокосово масло. Исто така можеш да си направиш шампон на тој начин што во шампон од коприва ќе додадеш истолчени Б - комплекс апчиња или некои мултивитамински ампули. И ако косата ти била фарбана или од нешто изгорена и сува, можеш тоа да го ишишаш.
Се накотивме експерти во државава ММЕ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom