Шал табла или Фета сирење?

Понормално е да не знаеш што е:

  • Шал табла

    Гласови: 70 77,8%
  • Фета Сирење

    Гласови: 20 22,2%

  • Вкупно гласачи
    90

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
А бре не ги сте пробале лиснатите форнети со фета сирење? :D
Имаат ново име сеа, ама да ме утепаш не ми текнува сеа името. Три букви плус три букви мислам беше. :ROFLMAO:
Ги утепав од јадење во средно, а и сега во тмф во бифе ги има.
За шал табла изгуглав, оти поима немав шо е. :D
Ај малку лиги. :P
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Морам да признаам дека прво и јас мислев дека Фета сирењето е меко сирење кое се продава во кантички и се мачка, но кога отидов надвор од државата и ми се пријаде сирење, отидов во маркет да купам, е сега не сум запознаен многу со странските бели сирења (кашкавал е исто сирење нели cheese), ми дадоа едно бело сирење кое не беше ич солено, дури би се осмелил да кажам благо доваѓаше малце, е тогаш се осмелив да земав Фета кое не се продаваше во фрижидер нели дека ти сечат на мерење. туку на рафт и ме изненади цената, која беше мислам околу 8€ а парчето беше мало можеби 200 или 300 грама. И кога го отворив потоа многу се изненадив, открив дека беше комбинација од кравјо козјо и овчо сирење, и што е најважно имаше страшен мерис кој беше неподнослив бар за мене и се осеќаше секогаш кога ќе го отворам фрижидерот, на крајот не успеав да го изедам и го фрлив после неколку дена, и си купив гауда кашкавал :D
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Фета сирење е бело сирење како беровското, само што грците не го викаат бело сирење туку фета.
Точно е тоа дека има едно сирење по маркетиве меко како млечен намаз и пишува на него фета, но тоа нема врска со фета сирење. Тоа е некое Унгарско или Ромаско сирење.
Кога одиме на одмор у Грција често купувам фета сирење, а тоа е бело сирње во форма на коцка и си пишува Фета, многу слично на беровското сирење.[DOUBLEPOST=1481410345][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите.

Со девојка ми сме обложени на бургер во врска со следниот конфликт:

- Што е понормално?
Да не знаеш што е:

1. Шал табла
2. Фета сирење

Благодарам однапред.
Шах или Шалт табла?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Во цел живот, најмашкиот пораз да го имаш од женско.
#НеСумШовинист :D
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Шал(т) табла поима немам што е, најискрено ама и првпат го слушам зборов.

п.с. Кој добива бургер? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom