ШТО ПО СТЕКНУВАЊЕ НА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО ?

Член од
27 октомври 2017
Мислења
207
Поени од реакции
228
Интензивно учење германски јазик и занает. Што побрзо палење патики и надвор од вукојебината.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
832
Поени од реакции
971
Дечки правев разговор со другар на тема за учење занает, другар ми се интересираша на таа тема.

И кои занаети се најлесни, те. најбрзо и за најкратко време се изучуваат?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.207
2. Седење у МКД и користење на поволности од истиот (бг кола, идење кај шо не треба визи Агнлија, Канада етц, сезонско поработување низ Европа, јаболки, шпарагли етц)
Доколку некој е решен да остани во мкд т.е. живее во некое помало и мирно место, има познавање од некој занает колку да носи дома јадење оваа опција му е паметна.
Зошто? Со истиот тој занает да оди на запад ќе работи 5-6 месеци како вол но ќе заработи доволно за да плати тука доградба на куќа, да вози понова кола, да си обезбеди полагоден живот.
Квалитетот на живот надвор и тука нема споредба, но додека да инвестира во учење на јазик и да се вклопи во општеството т.е. да оди на театар, кино, да посетува разно разни настани... ќе му треба некое време. Секако работата од јутра до сутра во странска држава не му бега.

Така да, со поседување на БГ пасош некој можи да си го подобри и животот тука значително над општиот просек.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.885
Поени од реакции
4.635
Дечки правев разговор со другар на тема за учење занает, другар ми се интересираша на таа тема.

И кои занаети се најлесни, те. најбрзо и за најкратко време се изучуваат?
Најлесно се учи гипскартон и клими местење! Шаблон и ако не си со две леви ќе научиш, е сега ако имаш фат и око брзо ќе станеш прв помошник, после и бригада ќе ти дадат.
Другите занаети во градежништво(плочки, камен,...), водоводџија, струја, парно ... треба кефало и рака, ако го имаш тоа слободно фаќај се за тренинг. На запад никад нема да умре таа работа, добар мајстор од тие бранши е јаче него инженер! Е прљаво, ама еврите не смрдат!
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
832
Поени од реакции
971
Најлесно се учи гипскартон и клими местење! Шаблон и ако не си со две леви ќе научиш, е сега ако имаш фат и око брзо ќе станеш прв помошник, после и бригада ќе ти дадат.
Другите занаети во градежништво(плочки, камен,...), водоводџија, струја, парно ... треба кефало и рака, ако го имаш тоа слободно фаќај се за тренинг. На запад никад нема да умре таа работа, добар мајстор од тие бранши е јаче него инженер! Е прљаво, ама еврите не смрдат!

Што ти значи тоа фат?
А инсталации на вентилациони системи на згради тоа е во оние занаети кои побрзо и полесно се учат или спаѓа во група на потешки за совладување?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
685
Поени од реакции
908
Ви ги читам предходниве постови па сега вака. Вие што викате јазик+занает, ајде за јазик ќе посетуваш курсеви, филмови, музика, разни форми на ентертеинмент па ќе поднаучиш нешто, мада и тоа не би било лесно доколку не учиш нешто со години, па овие интинзивни курсеви за јазик ми звучат како money grabing, ниту еден јазик не е толку лесен па да се научи за неколку месеци како што треба, реално за неколку месеци можеш да научиш да се поздравиш и да прашаш кај стои лебот во продавница. Одејќи според мене, јас англиски знам доста добро, а за да дојдам до тоа "доста добро", ми биле потребни години, сум собирал знаење од кај ќе стигнам, школо, курсеви, филмови, музика etc etc. И покрај сето тоа, сум стигнал само до ниво на "знам доста добро", ама не и перфектно. Па многу ме интересира, како некој мисли дека ќе оди на интензивен курс едно 3 до 6 месеци, и ете готово, јас знам германски, или било кој друг јазик.

Е сега, што се однесува до квалификации. Земи за пример еден просечен македонец/ка, или е со средно гимназија/стручно или има факултет, а ако дипломата не е од медицина/ИТ бранша, а во 99% случаи не е, во Германија или било каде во Европа секоја друга диплома е тоалет папир. Во овој случај останува занает, каде точно еден човек може да научи занает? Каде и да прегледувате огласи за работа во странство па дури и тука, се бара искуство и тоа во добра мера дебело искуство за работни места како водоинсталатер, авромеханичар, електричар, лакер, бравар, столар па дури и градежништво. Јас познавам барем неколку деца што имаат завршено средно за електричари, а работат во маркет само затоа што немаат никој да ги упати кон струката, тоа што завршиле школо не ги прави електричари по дефолт. Кај нас барем ако немаш татко што е електричар или автомеханичар, нема да бидеш ни ти, од неколку повозрасни автомеханичари кај мене во маало, сите нивни деца се занимаваат со истата работа, а немаат школо за тоа. И кога ќе каже некој "иди учу занает" како буквално еден човек може тоа да го направи? Се согласувам дека едни занаети се полесни од други, ама сигурно нема да станеш автомеханичар или електричар гледајќи некои 20тина видеа на youtube како некој поправа коли или демонтира електрично коло.

Па еве, ако некој сака да сподели искуство околу тоа како научил занает и се снашол надвор, нека повели слободно.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.885
Поени од реакции
4.635
Што ти значи тоа фат?
А инсталации на вентилациони системи на згради тоа е во оние занаети кои побрзо и полесно се учат или спаѓа во група на потешки за совладување?
Фат? Тоа е кога раката и умот можат да се синхронизираат за одредена операција, ковање, косење и било каква работа! Така имаш луѓе што го научиле занаетот, ама лепат плочки не баш право и по 5 м2 на ден, а имаш нивни колеги кои ем фугите им се стрела, ем џам рамен ѕидот или подот, ем и орнаментите на плочките идат со природен тек и лепат 15 м2! Е тоа е фат!
Инсталација на вентилациони системи е малку позната професија кај нас! Па така ја работат делимично водоводџиите, како канализациона мрежа или лимарите ако е посериозен проектот. Јас кога водев објекти со проектантот се договарав, он си имаше бригада што си ја работеше речиси клуч на рака вентилацијата! Се учи лесно, треба главата да ти фаќа за да го разбираш проектот, тоа е основно! Спојување на елементи е физикалија!
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2017
Мислења
207
Поени од реакции
228
Ви ги читам предходниве постови па сега вака. Вие што викате јазик+занает, ајде за јазик ќе посетуваш курсеви, филмови, музика, разни форми на ентертеинмент па ќе поднаучиш нешто, мада и тоа не би било лесно доколку не учиш нешто со години, па овие интинзивни курсеви за јазик ми звучат како money grabing, ниту еден јазик не е толку лесен па да се научи за неколку месеци како што треба, реално за неколку месеци можеш да научиш да се поздравиш и да прашаш кај стои лебот во продавница. Одејќи според мене, јас англиски знам доста добро, а за да дојдам до тоа "доста добро", ми биле потребни години, сум собирал знаење од кај ќе стигнам, школо, курсеви, филмови, музика etc etc. И покрај сето тоа, сум стигнал само до ниво на "знам доста добро", ама не и перфектно. Па многу ме интересира, како некој мисли дека ќе оди на интензивен курс едно 3 до 6 месеци, и ете готово, јас знам германски, или било кој друг јазик.

Е сега, што се однесува до квалификации. Земи за пример еден просечен македонец/ка, или е со средно гимназија/стручно или има факултет, а ако дипломата не е од медицина/ИТ бранша, а во 99% случаи не е, во Германија или било каде во Европа секоја друга диплома е тоалет папир. Во овој случај останува занает, каде точно еден човек може да научи занает? Каде и да прегледувате огласи за работа во странство па дури и тука, се бара искуство и тоа во добра мера дебело искуство за работни места како водоинсталатер, авромеханичар, електричар, лакер, бравар, столар па дури и градежништво. Јас познавам барем неколку деца што имаат завршено средно за електричари, а работат во маркет само затоа што немаат никој да ги упати кон струката, тоа што завршиле школо не ги прави електричари по дефолт. Кај нас барем ако немаш татко што е електричар или автомеханичар, нема да бидеш ни ти, од неколку повозрасни автомеханичари кај мене во маало, сите нивни деца се занимаваат со истата работа, а немаат школо за тоа. И кога ќе каже некој "иди учу занает" како буквално еден човек може тоа да го направи? Се согласувам дека едни занаети се полесни од други, ама сигурно нема да станеш автомеханичар или електричар гледајќи некои 20тина видеа на youtube како некој поправа коли или демонтира електрично коло.

Па еве, ако некој сака да сподели искуство околу тоа како научил занает и се снашол надвор, нека повели слободно.
Ќе требаат години да го научиш јазикот одлично. Но мора да се почне и да се напредува секој ден. Но никој не ти бара перфектен германски ако работиш некој занает, туку доволно добро да се разбереш. Со тек на време се подобро ќе знаеш.
Занаети постојат што се учат за неколку месеца.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.307
Поени од реакции
8.264
Ќе требаат години да го научиш јазикот одлично. Но мора да се почне и да се напредува секој ден. Но никој не ти бара перфектен германски ако работиш некој занает, туку доволно добро да се разбереш. Со тек на време се подобро ќе знаеш.
Занаети постојат што се учат за неколку месеца.
Да и одма ќе те вработат во Германија со неколку месеци занает :icon_lol: Германија е високо регулирана држава. За секоја струка, занает си има задолжително образование. Си имаат двоен систем после средно - или факултет или 3 години Ausbildung во посакуваната струка. Едно пола Германци се одлучуваат за второто. Тука има струки како електричар, механичар, продавач, фризер, негувател итн итн, едно 300-400 струки. За сите овие ти треба Ausbildung 3 години (пример 3 дена во неделата пракса + 2 дена класично школо). И сега ќе вработат некој од пичкуматерину со неколку месеци што учел кај мајстор наместо Германецот...мало морген.

Без образование/диплома има неколку начини да се дојде до пари во Германија:
- во некоја од порелаксираните струки како помош во ресторан (McDonalds), чистач, малтерџија, фабрика кајшто не се бара искуство и знаење;
- во твојот занает доколку имаш некој свој што ќе се осуди да те вработи (ваљда на црно) и ќе си на негова милост и немилост;
- социјала, со некоја далавера со деца таму-ваму за повеќе пари;
- дилање дрога или проституција.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.530
Поени од реакции
11.820
Да и одма ќе те вработат во Германија со неколку месеци занает :icon_lol: Германија е високо регулирана држава. За секоја струка, занает си има задолжително образование. Си имаат двоен систем после средно - или факултет или 3 години Ausbildung во посакуваната струка. Едно пола Германци се одлучуваат за второто. Тука има струки како електричар, механичар, продавач, фризер, негувател итн итн, едно 300-400 струки. За сите овие ти треба Ausbildung 3 години (пример 3 дена во неделата пракса + 2 дена класично школо). И сега ќе вработат некој од пичкуматерину со неколку месеци што учел кај мајстор наместо Германецот...мало морген.

Без образование/диплома има неколку начини да се дојде до пари во Германија:
- во некоја од порелаксираните струки како помош во ресторан (McDonalds), чистач, малтерџија, фабрика кајшто не се бара искуство и знаење;
- во твојот занает доколку имаш некој свој што ќе се осуди да те вработи (ваљда на црно) и ќе си на негова милост и немилост;
- социјала, со некоја далавера со деца таму-ваму за повеќе пари;
- дилање дрога или проституција.
Муабетов исто ко на тетка у Германија ќе и речеш да те повлече нагоре и она ова све ќе ти го издиктира и ќе ти рече седи у Македонија, поубоо е.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.207
Да и одма ќе те вработат во Германија со неколку месеци занает :icon_lol: Германија е високо регулирана држава. За секоја струка, занает си има задолжително образование. Си имаат двоен систем после средно - или факултет или 3 години Ausbildung во посакуваната струка. Едно пола Германци се одлучуваат за второто. Тука има струки како електричар, механичар, продавач, фризер, негувател итн итн, едно 300-400 струки. За сите овие ти треба Ausbildung 3 години (пример 3 дена во неделата пракса + 2 дена класично школо). И сега ќе вработат некој од пичкуматерину со неколку месеци што учел кај мајстор наместо Германецот...мало морген.

Без образование/диплома има неколку начини да се дојде до пари во Германија:
- во некоја од порелаксираните струки како помош во ресторан (McDonalds), чистач, малтерџија, фабрика кајшто не се бара искуство и знаење;
- во твојот занает доколку имаш некој свој што ќе се осуди да те вработи (ваљда на црно) и ќе си на негова милост и немилост;
- социјала, со некоја далавера со деца таму-ваму за повеќе пари;
- дилање дрога или проституција.
Во право си, со тоа што голем дел има што не се на црно и ги земаат со виза само ради тоа што ем ја знаат работата ем ќе ги платат со помала саатница од овие што се со ЕУ пасош или пак се со аусбилдунг (обука/школо) во Германија.

Дел од нив што ќе се освестат на време, прават аусбилдунг и ако се во можност после тоа отвораат и свои фирми, доколку не сепак работаат за подобра саатница.
Другиот дел шљака генерално кај газди од балканот или пак кај турци и останати кои гледаат да им завршиш колку што можи повеќе работа за помалку пари и да, во право си, практично си на нивна милост и немилост што со тебе утре.

Во секој случај муабетот дека бугарскиот + занает отвора повеќе врати таму, отвара дефинитивно, впрочем како и секаде занаетот е ценет - особено ако те бива за нешто или како што погоре викаат имаш фат за истото. Добрите мајстори секаде се на цена.

Имаш инфо за плата со/без аусбилдунг за одредена професија? Чисто ради споредба пошто си таму и со повеќе вакви личности ваљда се имаш сретнато во секојдневие.... (ако воопшто ти се во твојот круг на социјализација - зависи што работиш).
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.307
Поени од реакции
8.264
Муабетов исто ко на тетка у Германија ќе и речеш да ти повлече нагоре и она ова све ќе ти го издиктира и ќе ти рече седи у Македонија, поубоо е.
Нит сум нечија тетка, ниту планирам да влечам некого па да се правдам :D Едноставно ја кажувам реалноста како некој што живее во системов скоро 7 години. Доста заблуди читам на форумов, луѓе очекуваат од економски во МК директ во банка за 5000 евра да работат во Германија. Некои нашинци ваљда се жалат дека е полошо овде, некои пак се фалат дека од небо паѓаат пари - јас ти кажувам само факти. За мене лично Германија е супер, не се жалам.

Имаш инфо за плата со/без аусбилдунг за одредена професија? Чисто ради споредба пошто си таму и со повеќе вакви личности ваљда се имаш сретнато во секојдневие.... (ако воопшто ти се во твојот круг на социјализација - зависи што работиш).
Германците во генерала не зборуваат за пари, така да ретко да знам кој колку заработува. Една ветеринарка со докторат, Германка (без деца и немажена, т.е. даночна класа 1) штотуку почна со работа и заработува помалку од 2000 евра нето. Другар Германец со Ausbildung за негувател, со доста прекувремена работа 6-7 дена во неделата (без деца со жена, даночна класа 3 - помалку давачки од класа 1) стига до 2000 евра нето. Друга Германка исто даночна класа 1 работи во општина, мислам дека и таа беше околу 2000 нето.
Јас лично сум во ИТ и скоро сите пријатели исто се во тој круг, со факултет, така да не можам да направам разлика со и без диплома/Ausbildung. Генерално со диплома се заработува повеќе и секако имаш повеќе избор за работа. Не познавам скоро ниту еден нашинец овде, само 2-3 Балканци во ИТ и една наша Македонка во McDonalds мислам...а, да, другар со полско потекло се пофали дека проститутка некоја овде била од МК :vozbud::oeoeoe:
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.207
Нит сум нечија тетка, ниту планирам да влечам некого па да се правдам :D Едноставно ја кажувам реалноста како некој што живее во системов скоро 7 години. Доста заблуди читам на форумов, луѓе очекуваат од економски во МК директ во банка за 5000 евра да работат во Германија. Некои нашинци ваљда се жалат дека е полошо овде, некои пак се фалат дека од небо паѓаат пари - јас ти кажувам само факти. За мене лично Германија е супер, не се жалам.Германците во генерала не зборуваат за пари, така да ретко да знам кој колку заработува. Една ветеринарка со докторат, Германка (без деца и немажена, т.е. даночна класа 1) штотуку почна со работа и заработува помалку од 2000 евра нето. Другар Германец со Ausbildung за негувател, со доста прекувремена работа 6-7 дена во неделата (без деца со жена, даночна класа 3 - помалку давачки од класа 1) стига до 2000 евра нето. Друга Германка исто даночна класа 1 работи во општина, мислам дека и таа беше околу 2000 нето.
Јас лично сум во ИТ и скоро сите пријатели исто се во тој круг, со факултет, така да не можам да направам разлика со и без диплома/Ausbildung. Генерално со диплома се заработува повеќе и секако имаш повеќе избор за работа. Не познавам скоро ниту еден нашинец овде, само 2-3 Балканци во ИТ и една наша Македонка во McDonalds мислам...а, да, другар со полско потекло се пофали дека проститутка некоја овде била од МК :vozbud::oeoeoe:
кај налетал бре хахахахахаха
башка од 80 милиони народ, од кој пола жени, да оди проститутка да бара.... шта речи
али не ме чуди, во сите професии не има по светот, па и во најстариот занает застапени сме :P

Јас колку што знам лани еден летото што беше со мкд пасош и виза, како обичен помошник електричар земаше 13еур бруто саатница, е сеа со бугарски + аусбилдунг на тоа треба да е подобро.

Проблемот е што генерално, освен за професиите кои се исклучок, голем дел од народот оди да шљака. Германија не е тоа што беше кога имаше дојч марки, така да ќе одиш ама ќе бидиш крајно ограничен во трошењето... предност ќе ти е што ќе живееш во посредена држава од нашата, нешто подобар стандарт и реална можност за напредување - ако ти се седнува да го спотниш газето.

Имам гледано луѓе вака како тебе што живеат по 7-8 години Германија, но тие не мрднале од точка 0 и тоа за мене е поразително. За жал мнозинството се такви.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
207
Поени од реакции
228
A ti tamu li zavrsi za informatiker ili u nekoja si piçkesimaterina drzava?
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
261
Поени од реакции
379
Sum probal rabota u BKing na najnisko nivo, rabotata e ubivstvena posebno koga firmata stedi na personal. Ausbildung i doagja vo predvid so naucen germanski, da receme nekoj B2 level, za koj mozeme da napraeme muabet posle 2-3 godini, na toa dodadi i Ausbildungot od 3 godini i dobijas rezultat od 5-6 godini za integracija. Paralelno so toa treba da izdrzuvam familija, da se naviknam da ziveam so tie nekoi si 4-500 evra od Ausbildungot i toa ako te prifati firma. Sledno na toa bi bilo sofer na kamion, ali i tamu ti treba vozacki i poznavanje na jazik. Druga opcija e viljuskar, ali odgovorna. Sum slusal deka odgovornosta e tvoja ako tovarot padne od viljuskarot (kolku e tocna ne znam). Spored mene ima dve opcii> prvata e da kines 250 casa mesecno za da dojdes do pari, a vtorata na dolg rok e da investiras vo Ausbildung na nekoja struka koja nim i e potrebna, drugo ne gledam kako opcija.
Baska i germanskite firmi ne pijat nafta, prijatel germanec koj zavrsi 3 godini Ausbildung, dobi otkaz kako kuce radi toa sto firmata trebase da mu isplakja po 15-17 euro/h. Menadzerka na istiot restoran so 2500 neto, ispudena kako kuce, radi toa so oni si imaat politika na obnova na personal na 5-10 godini i sea raboti kako obicen kasier.... na krajot na denot, se se sveduva na individualna srekja i kvalifikacii...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom