ШТО ПО СТЕКНУВАЊЕ НА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО ?

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.466
Поени од реакции
100
да али не е мала бројка и на издадени
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
91
Здраво, студирам на "Факултет за Бизнис Економија" со 240 ектс поени, смер Економија. Ме интересира дали можам да се интегрирам во Германија со завршување Мастер студии во Словенија или Германија, притоа да научам Германски Б2.2 или повисоко ниво (20 години, Б1.1) и зимање на Бугарски пасош доколку е потребно. Дали ќе можам да се вработам во банка или некоја институција и да заработувам добро, околу 3 000 евра-6 000 евра
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.276
Поени од реакции
1.488
Здраво, студирам на "Факултет за Бизнис Економија" со 240 ектс поени, смер Економија. Ме интересира дали можам да се интегрирам во Германија со завршување Мастер студии во Словенија или Германија, притоа да научам Германски Б2.2 или повисоко ниво (20 години, Б1.1) и зимање на Бугарски пасош доколку е потребно. Дали ќе можам да се вработам во банка или некоја институција и да заработувам добро, околу 3 000 евра-6 000 евра
Залауфа бе, прво ќе почнеш од најдолу... За 1200-1400, после ако те бива.
Што мислиш, Германија Теба само те чека?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.032
Поени од реакции
4.857
Здраво, студирам на "Факултет за Бизнис Економија" со 240 ектс поени, смер Економија. Ме интересира дали можам да се интегрирам во Германија со завршување Мастер студии во Словенија или Германија, притоа да научам Германски Б2.2 или повисоко ниво (20 години, Б1.1) и зимање на Бугарски пасош доколку е потребно. Дали ќе можам да се вработам во банка или некоја институција и да заработувам добро, околу 3 000 евра-6 000 евра
Мислам подобро во Министерство за економија на Германија да се вработиш! Кафето е подобро отколку во банките ;)
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
27 октомври 2017
Мислења
213
Поени од реакции
237
Ништо не вредат источноевропски дипломи во германија
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
213
Поени од реакции
237
Само германска диплома за во Германија. Види ги илјадници Шпанци, италијани и Грци со шпански италијански дипломи како работат келнерај, та словенечка била ценета, како да не.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
793
Поени од реакции
726
Шваба признава само нивна диплома стекната по нивни правила на игра и критериуми. Не ги интересира дали ти си бил "првенец на генрација" во земја како Македонија (па и Балканот). Така да не се надевате многу дека со Балканска диплома ке бидете директори, и дека ке работите фини работи. Фините работи си ги чуваат за нив. ;)

Здраво, студирам на "Факултет за Бизнис Економија" со 240 ектс поени, смер Економија. Ме интересира дали можам да се интегрирам во Германија со завршување Мастер студии во Словенија или Германија, притоа да научам Германски Б2.2 или повисоко ниво (20 години, Б1.1) и зимање на Бугарски пасош доколку е потребно. Дали ќе можам да се вработам во банка или некоја институција и да заработувам добро, околу 3 000 евра-6 000 евра
Нема шанси. Барем не во првите 5 години откако ке отидеш таму. Секако добрите платени работи се резервирани за луѓето со сина крв таму. Роден Германец со германско потекло. Ништо друго.
Ништо не вредат источноевропски дипломи во германија
Тоалет хартија кажи де.
Само германска диплома за во Германија. Види ги илјадници Шпанци, италијани и Грци со шпански италијански дипломи како работат келнерај, та словенечка била ценета, како да не.
Точно.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
338
Поени од реакции
463
Здраво, студирам на "Факултет за Бизнис Економија" со 240 ектс поени, смер Економија. Ме интересира дали можам да се интегрирам во Германија со завршување Мастер студии во Словенија или Германија, притоа да научам Германски Б2.2 или повисоко ниво (20 години, Б1.1) и зимање на Бугарски пасош доколку е потребно. Дали ќе можам да се вработам во банка или некоја институција и да заработувам добро, околу 3 000 евра-6 000 евра
Другар извини вака, ама твојата диплома од "Факултет за Бизнис Економија" у Македонија не вреди ништо, не па у Германија :)

Јас имам завршено државен факултет по општествени науки (не е битно кој) и многу брзо по завршување видов колку е саат. Никого не го болеше к*р за дипломата :) (у државен сектор партиска книшка, у приватен или конекции или ако си способен евентуално да те земат).

А за странство да не правиме муабет ... 99% од нашите дипломи се за странците ко да си завршил на Дизниленд (освен медицина и пар други).

Така да според мене, ако има некој воља да РАБОТИ боље нека земе некој занает (возач на камион, граџевина, водоинсталатер, електричар ... било што). Тие професии на запад се прилично добро платени и екстремно барани а не се толку комплицирани за учење (на пример ко медицински персонал и слично).

Е сега ј*бига, не се тоа "чисти" професии да дремеш у канцеларија по цел ден, али тоа е :)
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
91
Другар извини вака, ама твојата диплома од "Факултет за Бизнис Економија" у Македонија не вреди ништо, не па у Германија :)

Јас имам завршено државен факултет по општествени науки (не е битно кој) и многу брзо по завршување видов колку е саат. Никого не го болеше к*р за дипломата :) (у државен сектор партиска книшка, у приватен или конекции или ако си способен евентуално да те земат).

А за странство да не правиме муабет ... 99% од нашите дипломи се за странците ко да си завршил на Дизниленд (освен медицина и пар други).

Така да според мене, ако има некој воља да РАБОТИ боље нека земе некој занает (возач на камион, граџевина, водоинсталатер, електричар ... било што). Тие професии на запад се прилично добро платени и екстремно барани а не се толку комплицирани за учење (на пример ко медицински персонал и слично).

Е сега ј*бига, не се тоа "чисти" професии да дремеш у канцеларија по цел ден, али тоа е :)
Така е, во право си. Ќе гледам во Словенија да се префрлам на факултет и таму да завршам Факултет и таму да се вработам во Финансиска работа, ако не за Германија, имам А2 јазик досега, ќе научам Б2 и ќе се снаоѓам таму, во МК нема никаква иднина
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.191
Поени од реакции
3.107
Така е, во право си. Ќе гледам во Словенија да се префрлам на факултет и таму да завршам Факултет и таму да се вработам во Финансиска работа, ако не за Германија, имам А2 јазик досега, ќе научам Б2 и ќе се снаоѓам таму, во МК нема никаква иднина
Немој само да мислиш дека во Словенија е многу по лесно за работа. Особено да фатиш добра позиција. И таму ти треба добра конекција, не знам и како иде процедурата за работна виза и слично, тоа треба убаво да се распрашаш. Ти како Економист рачунај во Мк тешко добра работа без ЈАКИ пријатели. Еконосмк и Правен ти се машинерии што штампаат дипломи, а сите знаеме како иде тоа Понуда и Побарувачка. Иако ако имаш во Мк солидни услови, влезеш во некоја по јака банка и како вработен на шалтер, ќе можеш да напредуваш и да градиш кариера. Што во Словенија и Германија ќе е МНОГУ по тешко. Убаво имаа кажано у една српска трап песничка „Школово за доктора ал радим као келнер“... Ја сфаќаш поентата.
Како и да е, ти посакувам среќа, се надевам дека ќе се снајдеш и спасиш од нашево книшка лудило... :) Л


Така да според мене, ако има некој воља да РАБОТИ боље нека земе некој занает (возач на камион, граџевина, водоинсталатер, електричар ... било што).
Пред 5-6 месеци правев муабет со гастербајтер од Германија. Електричар.
Мењање на фасонка 100 евра.
Дигање на осигурач 100 евра (толку го наплаќал доаѓањето)
Со негови зборови - Германците се народ што поштува да си плати за добиената услуга. Не сака да се замара. Мајсторијата во Германија е Ужасно скапо платена, особено ако работиш приватно кај луѓе.
Пак да повторам, ова ми е муабет од човек што работел тоа во германија. Без бугарски пасош (да не бегам офф топик :D )
 
Член од
6 август 2015
Мислења
338
Поени од реакции
463
Пред 5-6 месеци правев муабет со гастербајтер од Германија. Електричар.
Мењање на фасонка 100 евра.
Дигање на осигурач 100 евра (толку го наплаќал доаѓањето)
Со негови зборови - Германците се народ што поштува да си плати за добиената услуга. Не сака да се замара. Мајсторијата во Германија е Ужасно скапо платена, особено ако работиш приватно кај луѓе.
Пак да повторам, ова ми е муабет од човек што работел тоа во германија. Без бугарски пасош (да не бегам офф топик :D )
Дефинитивно е така.

Дури и кај нас добри мајстори (значи да си вреден и малце паметен) земаат прилично солидни примања. Многу подобри од работник на шалтер, келнер, работа во маркет итн.

Само кај нас е огромен проблем што уште се размислува со стар мајндсет. Земи вработи се државно, земај 200-250 евра плата и не работи ништо :) или па оној класика муабет луѓе по +30 години начукале, завршиле факултет и седат дома со муабетот "па џабе ли сум учел" ... некогаш одговорот на ова прашање е ДА :) Исто доста им е срам да работат нешто што им е "испод чест".

На пример, на мои +25 години со завршен факултет (и магистерска) и со некакво работно искуство, имам работено 2 месеци како физикалец (амал). Јас факултетски образован, а колегата што работевме заедно (многу добар дечко BTW) најверојатно немаше ни средно :) али тоа е, лоша финансиска ситуација и кој те прашува ...
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2015
Мислења
269
Поени од реакции
383
Што по стекнување БГ пасош? Вака сеа. Имате неколку опции (според мене):
1. Штрафта фаќање почнување од 0 у животот (келнер е и добра работа, можат да фрчат бакшижи)
1.1 Штрафта ако имаш професија/занаат кој ним и треба ( доктор, метало-бравар, програмер)
2. Седење у МКД и користење на поволности од истиот (бг кола, идење кај шо не треба визи Агнлија, Канада етц, сезонско поработување низ Европа, јаболки, шпарагли етц)
3. Чување на пасошот во фиока, жалење за пропуштени можности со истиот, кукање по форуми како не ја бива Македонија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom