ШТО ПО СТЕКНУВАЊЕ НА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО ?

Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.513
Поени од реакции
2.286
Па супер е 3-4месеца. Јазик бараат? или со англиски е ок, или зависи па од работодавецот и работата?. Јас за Германија знам и бараат и јазик. Можевме Германија и бевме 1 недела со фамилија да видиме како животот (не на шопинг ;) ) и ич не не бендиса, плата сооднос цени и трошоци ко у МК да си, али ај, народијава се запнала Германија а според мене МК е подобро :)
за инжинерски и ит работи може англиски, за све останато треба холандски, ама не се апла национаилисти со својот јазик као германциве. Пошто ќе одиме со девојката како невенчани партнери (и таа да добие виза + работна дозвола со времетраење колку јас што ќе имам) таа ќе мора да научи холандскки за да најде работа. И таа е инженер,ама со помало искуство па треба малку да се помачи додекаа се снајдиме и за неа со работа по струка.
јас аплицирав како инженер/програмер за автоматика и роботика и понудија почетна плата отприлика 3к нето месечно. Киријата е скапа 1к, како и се останато (ресторани,кафиќи и слично).
Во споредба со Германија инженерските и ит плати се слични, а разликата е во киријата што во Германија е скоро дупло пониска.
Со 1 плата па и инженерска не се гледа фамилија таму, треба и партнерката дамидобие добра работа по струка па да можеме да речиме дека е во ред за планирање нешто сериозно.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
174
Поени од реакции
303
за инжинерски и ит работи може англиски, за све останато треба холандски, ама не се апла национаилисти со својот јазик као германциве. Пошто ќе одиме со девојката како невенчани партнери (и таа да добие виза + работна дозвола со времетраење колку јас што ќе имам) таа ќе мора да научи холандскки за да најде работа. И таа е инженер,ама со помало искуство па треба малку да се помачи додекаа се снајдиме и за неа со работа по струка.
јас аплицирав како инженер/програмер за автоматика и роботика и понудија почетна плата отприлика 3к нето месечно. Киријата е скапа 1к, како и се останато (ресторани,кафиќи и слично).
Во споредба со Германија инженерските и ит плати се слични, а разликата е во киријата што во Германија е скоро дупло пониска.
Со 1 плата па и инженерска не се гледа фамилија таму, треба и партнерката дамидобие добра работа по струка па да можеме да речиме дека е во ред за планирање нешто сериозно.
СУпер.... ќе научи, ќе ви биде топ. Али предноста на БГ пасош е што ќе ве надополнува државата според потрошувачката кошничка да ја имате минимум, додава за кирија, некој трошоци и слично. Мака е 2-3 год али после е топ. И мислам дека и во Германија веќе не се толку евтини кириите, не пијат нафта и они, видоа побарувачка и качија кирии. 70квадрата стан под 800-1000еу тешко освен во некој рурални места.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
11
јас планирам да одам во Холандија.
Најдов работа и сеа средуваме документи за со Мк пасош, додека го чекам Бугарскиот (8 месеци сум на потпис од вице)
Сега одам со Skilled migration виза со рок од 1 година. Се надевам дека за таа 1 година ќе ми излезе бугарскиот за да сум рајат таму.
So ovaa viza dobuvas pea o da baraa rab 1 god taka? Znaci treba da najdes raborodavec so ke saka da ti izvadi dozvola?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.276
Поени од реакции
1.488
Дечки кои се најубави градови за живеење во Германија.
Значи да може да се најде солиден смештај,да е мирно,фино,убаво местенце итн
Атина, Пиреа, и било кој на егејско море
Друже, помалите се поевтини. Јас плаќам 1200 еур кирија за куќа во меминген, а работата како шофер на шлепер и на жената во супермаркет, ми налага голема организација, но со оглед дека имам три деца користам некои бенифиции од државата, од страна на данок.
Има еден јутуб канал van granice, може да видиш добри работи[DOUBLEPOST=1551515197][/DOUBLEPOST]
јас планирам да одам во Холандија.
Најдов работа и сеа средуваме документи за со Мк пасош, додека го чекам Бугарскиот (8 месеци сум на потпис од вице)
Сега одам со Skilled migration виза со рок од 1 година. Се надевам дека за таа 1 година ќе ми излезе бугарскиот за да сум рајат таму.
Што планираш да работиш таму?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.466
Поени од реакции
100
што може да се работи во германија без знаење на германски, само англиски ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.112
Поени од реакции
20.042
што може да се работи во германија без знаење на германски, само англиски ?
Амал,малтераџија,нужничар и ред други угледни занимања
 
Член од
19 октомври 2019
Мислења
28
Поени од реакции
1
углавно тие без поткрепа од дополнителни документи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom