ШТО ПО СТЕКНУВАЊЕ НА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО ?

Член од
7 април 2015
Мислења
1.247
Поени од реакции
632
Само во САД може да се очекува убава плата во ИТ секторот, многу се понапред од Европа по ова прашање, па и во другите струки со факултетско образование (скапо е не велам не), доста полесно е да се достигне годишниот просек од 60 000 УСД, а и да се надмине ако имаш соодветно искуство.
 

Паланчански

ГРЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
737
Поени од реакции
341
друг пат кога ќе тврдиш нешто потенцирај дека тоа е заснована само на еден пример кој отскокнува од останатите.
Можеби не сум се изразил доволно јасно, ама напишав за спиење во штали и коњушници, што е најчест случај. Но уште еднаш ќе повторам дека со вистински факултет и со вистинско знаење се добива добра плата. За жал малкумина го завршуваат факултетот со желба да научат. Сите се борат да добијат добри оцени (на ваков или онаков начин), ама залудно. Дипломата не работи, работи човекот (ако умее).
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
664
Поени од реакции
207
Со електротехнички факултет може лесно да се најде работа во ЕУ или ќе треба бугарски пасош?
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
4.718
Поени од реакции
11.837
Нека постои темава, но ако замине во погрешен правец одма ја заклучвам.
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
118
Поени од реакции
175
Абе и на оваа тема ќе си извадите очите со глупи муабети ??? ??? затворај поарно
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
86
Поени од реакции
102
Сакам Канада туристички со жена ми. Да најдам работа, за мене или жена ми која е мед. сестра со добро CV и над 12год искуство. Некој искуство слично?
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.273
Поени од реакции
2.090
Дечки кои се најубави градови за живеење во Германија.
Значи да може да се најде солиден смештај,да е мирно,фино,убаво местенце итн
 
Член од
30 јануари 2019
Мислења
78
Поени од реакции
99
Многу глуп наслов ..... Имате тема Бегство од Македонија ....
Што после стекнување на Бугарско државјанство ?
Што потоа, стануваш Бугарин, можеш да патуваш и работиш слободно низ европа........[DOUBLEPOST=1549837943][/DOUBLEPOST]
Со бугарски пасош имате отворени врати во ЕУ. За почеток ќе ги работите најтешките и најгнасните работи, ќе живеете во бараки (ако имате среќа), во штали и коњушници. Но додека јас овде цел ден косам или окопувам лозја за 500 денари, вие во Италија ќе ја работите истата работа за 50€. Подоцна ќе почнете да работите во градежништвото за поголема дневница и со текот на времето можете да напредувате. Ова е за оние што немаат завршено добро факултетско образование. Ако имате вистинско образование (не купено на некој од приватните факултети) и македонскиот пасош е добар. Ќе плаќате во Германија 1000€ кирија за супер стан (може и 500€ за некоја гарсоњера), ќе земате 7-8000€ месечно...
Биди сигурен дека се живее во бараки и биди сигурен дека со факултет ќе земаш 7/8к месечно ( Можеби ама немам појма за која струка ).
Ако сакаш пари во животот ќе научиш занает ;)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.194
Поени од реакции
1.217
забегани сте скроз,почнавте да си ги мерите и овде,бегај баце њама дари беричет од оваа пуста тема,помош овде не наогаш......
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.870
КОЈ Е ХОЛАНДИЈА ИЛИ БИЛ ХОЛАНДИЈА!!!
јас планирам да одам во Холандија.
Најдов работа и сеа средуваме документи за со Мк пасош, додека го чекам Бугарскиот (8 месеци сум на потпис од вице)
Сега одам со Skilled migration виза со рок од 1 година. Се надевам дека за таа 1 година ќе ми излезе бугарскиот за да сум рајат таму.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
86
Поени од реакции
102
јас планирам да одам во Холандија.
Најдов работа и сеа средуваме документи за со Мк пасош, додека го чекам Бугарскиот (8 месеци сум на потпис од вице)
Сега одам со Skilled migration виза со рок од 1 година. Се надевам дека за таа 1 година ќе ми излезе бугарскиот за да сум рајат таму.
Се чека многу за интервју за виза од кога ќе најдеш работа?. На пример за Германија се чека после закажување интервју околу 1година. Како е за Холандија?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.870
Се чека многу за интервју за виза од кога ќе најдеш работа?. На пример за Германија се чека после закажување интервју околу 1година. Како е за Холандија?
сеа сум прва фаза, треба компанијата од холандија да добија дозвола од нивното биро за вработување дека нема друг невработен во холандија што може да се враб. на тоа работно место.
После тоа треба да одам на интервјуто во амбасадата. Се на се за двете процедури да се истераат до крај треба околу 3 месеци.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
86
Поени од реакции
102
сеа сум прва фаза, треба компанијата од холандија да добија дозвола од нивното биро за вработување дека нема друг невработен во холандија што може да се враб. на тоа работно место.
После тоа треба да одам на интервјуто во амбасадата. Се на се за двете процедури да се истераат до крај треба околу 3 месеци.
Па супер е 3-4месеца. Јазик бараат? или со англиски е ок, или зависи па од работодавецот и работата?. Јас за Германија знам и бараат и јазик. Можевме Германија и бевме 1 недела со фамилија да видиме како животот (не на шопинг ;) ) и ич не не бендиса, плата сооднос цени и трошоци ко у МК да си, али ај, народијава се запнала Германија а според мене МК е подобро :)
 
На врв Bottom