ШТО ПО СТЕКНУВАЊЕ НА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО ?

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од BG13, 10 февруари 2019.

1. dace@mkd

dace@mkd

Член од:
    7 април 2015
    Мислења:
    1.170
    Допаѓања:
    573
    Само во САД може да се очекува убава плата во ИТ секторот, многу се понапред од Европа по ова прашање, па и во другите струки со факултетско образование (скапо е не велам не), доста полесно е да се достигне годишниот просек од 60 000 УСД, а и да се надмине ако имаш соодветно искуство.

2. Паланчански

Паланчански ГРЕбач

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    279
    Допаѓања:
    13
    Можеби не сум се изразил доволно јасно, ама напишав за спиење во штали и коњушници, што е најчест случај. Но уште еднаш ќе повторам дека со вистински факултет и со вистинско знаење се добива добра плата. За жал малкумина го завршуваат факултетот со желба да научат. Сите се борат да добијат добри оцени (на ваков или онаков начин), ама залудно. Дипломата не работи, работи човекот (ако умее).

На ShakaZulu му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Velix

Velix Kirk Hammett

Член од:
    18 мај 2012
    Мислења:
    663
    Допаѓања:
    207
    Со електротехнички факултет може лесно да се најде работа во ЕУ или ќе треба бугарски пасош?

4. Јаневски

Јаневски

Член од:
    1 јануари 2010
    Мислења:
    1.576
    Допаѓања:
    899
    ^ова

5. Нuкола

Нuкола Драпајсимадињатор

Член од:
    24 мај 2005
    Мислења:
    4.690
    Допаѓања:
    11.687
    Нека постои темава, но ако замине во погрешен правец одма ја заклучвам.

6. leksilium

leksilium

Член од:
    19 јануари 2019
    Мислења:
    28
    Допаѓања:
    41
    Абе и на оваа тема ќе си извадите очите со глупи муабети ??? ??? затворај поарно

7. macedonmk

macedonmk

Член од:
    31 мај 2014
    Мислења:
    42
    Допаѓања:
    57
    Сакам Канада туристички со жена ми. Да најдам работа, за мене или жена ми која е мед. сестра со добро CV и над 12год искуство. Некој искуство слично?

8. RaZ-R

RaZ-R Артилерец

Член од:
    8 ноември 2009
    Мислења:
    3.210
    Допаѓања:
    1.963
    Дечки кои се најубави градови за живеење во Германија.
    Значи да може да се најде солиден смештај,да е мирно,фино,убаво местенце итн

9. stayreal1

stayreal1

Член од:
    30 јануари 2019
    Мислења:
    58
    Допаѓања:
    62
    Многу глуп наслов ..... Имате тема Бегство од Македонија ....
    Што после стекнување на Бугарско државјанство ?
    Што потоа, стануваш Бугарин, можеш да патуваш и работиш слободно низ европа........
    --- Споено дупло мислење, 10 февруари 2019 ---
    Биди сигурен дека се живее во бараки и биди сигурен дека со факултет ќе земаш 7/8к месечно ( Можеби ама немам појма за која струка ).
    Ако сакаш пари во животот ќе научиш занает ;)

На Zuzel 01 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pepibe

Pepibe

Член од:
    6 јануари 2015
    Мислења:
    1.105
    Допаѓања:
    1.038
    забегани сте скроз,почнавте да си ги мерите и овде,бегај баце њама дари беричет од оваа пуста тема,помош овде не наогаш......

11. Паланчански

Паланчански ГРЕбач

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    279
    Допаѓања:
    13
    И факултетите (некои, не сите) се занает.

12. Петар12345

Петар12345

Член од:
    21 октомври 2009
    Мислења:
    1.373
    Допаѓања:
    1.850
    јас планирам да одам во Холандија.
    Најдов работа и сеа средуваме документи за со Мк пасош, додека го чекам Бугарскиот (8 месеци сум на потпис од вице)
    Сега одам со Skilled migration виза со рок од 1 година. Се надевам дека за таа 1 година ќе ми излезе бугарскиот за да сум рајат таму.

На Zuzel 01 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. macedonmk

macedonmk

Член од:
    31 мај 2014
    Мислења:
    42
    Допаѓања:
    57
    Се чека многу за интервју за виза од кога ќе најдеш работа?. На пример за Германија се чека после закажување интервју околу 1година. Како е за Холандија?

На BG13 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Петар12345

Петар12345

Член од:
    21 октомври 2009
    Мислења:
    1.373
    Допаѓања:
    1.850
    сеа сум прва фаза, треба компанијата од холандија да добија дозвола од нивното биро за вработување дека нема друг невработен во холандија што може да се враб. на тоа работно место.
    После тоа треба да одам на интервјуто во амбасадата. Се на се за двете процедури да се истераат до крај треба околу 3 месеци.

15. macedonmk

macedonmk

Член од:
    31 мај 2014
    Мислења:
    42
    Допаѓања:
    57
    Па супер е 3-4месеца. Јазик бараат? или со англиски е ок, или зависи па од работодавецот и работата?. Јас за Германија знам и бараат и јазик. Можевме Германија и бевме 1 недела со фамилија да видиме како животот (не на шопинг ;) ) и ич не не бендиса, плата сооднос цени и трошоци ко у МК да си, али ај, народијава се запнала Германија а според мене МК е подобро :)

Сподели преку: