ШТО ПО СТЕКНУВАЊЕ НА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО ?

Член од
12 септември 2018
Мислења
133
Поени од реакции
202
ШТО откако ќе станете б'лгарски државјани и ќе го добиете тоа парче хартија од непроценлива вредност ?!?!
1. што и каде планирате да направите или можеби сте земале Б'лгарско државјанство само поради вашето б'лгарско самознание ?
2. За тие што веќе се имаат стекнато со БГ државјанство дали и каде имате емигрирано ? кој дестинации и професии се најпривлечни и зошто (ваше искуство или на ваши блиски).
Темава сакам да послужи за разменување на мислења идеи и совети за нов почеток , таму некаде...
3. Што треба да поседува еден човек , да вложи и што да очекува од тој избор ,како и каде да се почне најлесно од 0 , кои се процедурите , што се бара во различни фирми ... дипломи , сертификати , возачка дозвола, цена на кирија ?
 

Attachments

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.268
Поени од реакции
1.236
КОЈ Е ХОЛАНДИЈА ИЛИ БИЛ ХОЛАНДИЈА!!!
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.712
Поени од реакции
7.002
Со бугарски пасош имате отворени врати во ЕУ. За почеток ќе ги работите најтешките и најгнасните работи, ќе живеете во бараки (ако имате среќа), во штали и коњушници. Но додека јас овде цел ден косам или окопувам лозја за 500 денари, вие во Италија ќе ја работите истата работа за 50€. Подоцна ќе почнете да работите во градежништвото за поголема дневница и со текот на времето можете да напредувате. Ова е за оние што немаат завршено добро факултетско образование. Ако имате вистинско образование (не купено на некој од приватните факултети) и македонскиот пасош е добар. Ќе плаќате во Германија 1000€ кирија за супер стан (може и 500€ за некоја гарсоњера), ќе земате 7-8000€ месечно...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.131
Поени од реакции
14.219
Со бугарски пасош имате отворени врати во ЕУ. За почеток ќе ги работите најтешките и најгнасните работи, ќе живеете во бараки (ако имате среќа), во штали и коњушници. Но додека јас овде цел ден косам или окопувам лозја за 500 денари, вие во Италија ќе ја работите истата работа за 50€. Подоцна ќе почнете да работите во градежништвото за поголема дневница и со текот на времето можете да напредувате. Ова е за оние што немаат завршено добро факултетско образование. Ако имате вистинско образование (не купено на некој од приватните факултети) и македонскиот пасош е добар. Ќе плаќате во Германија 1000€ кирија за супер стан (може и 500€ за некоја гарсоњера), ќе земате 7-8000€ месечно...
Ова двајцата партнери бруто ако калкулираме ;)
Доктори со нето поголема од 4000 евра не познавам во Германија, а не пак други професии.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.712
Поени од реакции
7.002
Ова двајцата партнери бруто ако калкулираме ;)
Доктори со нето поголема од 4000 евра не познавам во Германија, а не пак други професии.
Не, не се работи за двајца партнери. Не се работи ни за доктор. Се работи за информатичар - програмер, трета генерација на ФИНКИ. Има нето плата повисока од 7000€.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.865
Поени од реакции
10.719
Не, не се работи за двајца партнери. Не се работи ни за доктор. Се работи за информатичар - програмер, трета генерација на ФИНКИ. Има нето плата повисока од 7000€.
За програмери и доктори не треба бугарски пасош за работа во Германија, може да извадат сина карта.
Инаку дотичниот што го наведе со 7.000 евра плата е првенец на генерација на Финки, со магистерски по Шведска и Шпанија, повеќе е исклучок отколку правило што се однесува на висина на плата што треба некој да ја очекува во Германија.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.712
Поени од реакции
7.002
Инаку дотичниот што го наведе со 7.000 евра плата е првенец на генерација на Финки,
Можеби сум во грешка, ама од ФИНКИ уште нема магистранти. Или ако ги има, малку се. Мислам дека досега дипломираа само 4 генерации. Можеби грешам.

Овде не се работи за магистрант. Но потпиша договор за работа една година пред дипломирањето. Веднаш по диплоомскиот испит замина на работа (пред нешто повеќе од една година), а дали се спрема за магистерски испит не ми е познато.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.131
Поени од реакции
14.219
Не, не се работи за двајца партнери. Не се работи ни за доктор. Се работи за информатичар - програмер, трета генерација на ФИНКИ. Има нето плата повисока од 7000€.
Од таа бранша познавам многу луѓе кои заминаа и не познавам никој ни со приближно толкава плата, а тука имаа работено по 4-12 години во таа област. Обично платите за програмерите ти се од 3-4500 нето.
Во Холандија имам пријател што се отсели со 14 години работно искуство зема ваква плата како наведената ама работи за компанија која со 850тина вработени во 2018та имаше нето заработка од 60 милиони, али човекот беше вундер кинд и во мкд заработуваше скоро 2к месечно нето и не е добро да се прави просек во однос на такви исклучоци.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.712
Поени од реакции
7.002
Од таа бранша познавам многу луѓе кои заминаа и не познавам никој ни со приближно толкава плата
Таа бранша (барем засега) е добро платена и на пазарот на труд постои дефицит. Ако во Мк имал близу 2000€ (така разбрав), тогаш во Германија 7000€ не се многу. Јас познавам дипломец на ФИНКИ (2015 г.) со 1200€ плата во Скопје, плус годишни додатоци, како и студент на ФИНКИ (трета година) со плата од 750€.

Е, сега во Германија (и било каде) градежните работници не можат да добиваат 3-4000€. Во Франција некои (од оние што ги познавам) добиваат нешто повеќе од 3000€. И сите се со бугарски пасош, бидејќи ако на истото место работат со македонски пасош, платата е далеку помала.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.131
Поени од реакции
14.219
Таа бранша (барем засега) е добро платена и на пазарот на труд постои дефицит. Ако во Мк имал близу 2000€ (така разбрав), тогаш во Германија 7000€ не се многу. Јас познавам дипломец на ФИНКИ (2015 г.) со 1200€ плата во Скопје, плус годишни додатоци, како и студент на ФИНКИ (трета година) со плата од 750€.

Е, сега во Германија (и било каде) градежните работници не можат да добиваат 3-4000€. Во Франција некои (од оние што ги познавам) добиваат нешто повеќе од 3000€. И сите се со бугарски пасош, бидејќи ако на истото место работат со македонски пасош, платата е далеку помала.
Ако му ги дадат секој и 10 000 ќе ги земе, ама не ги даваат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.164
Поени од реакции
12.206
Таа бранша (барем засега) е добро платена и на пазарот на труд постои дефицит. Ако во Мк имал близу 2000€ (така разбрав), тогаш во Германија 7000€ не се многу. Јас познавам дипломец на ФИНКИ (2015 г.) со 1200€ плата во Скопје, плус годишни додатоци, како и студент на ФИНКИ (трета година) со плата од 750€.

Е, сега во Германија (и било каде) градежните работници не можат да добиваат 3-4000€. Во Франција некои (од оние што ги познавам) добиваат нешто повеќе од 3000€. И сите се со бугарски пасош, бидејќи ако на истото место работат со македонски пасош, платата е далеку помала.
Тие плати у USA само и тоа ако имаш солидно искуство позади себе и работиш повеќе технологии, не у Европа.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.879
Поени од реакции
51.232
По стекнуење на бугарско државјанство, јавно си признал дека твоите предци се Бугари, односно дека имаш бугарски происход и можеш да се пребациш на следече:
1. да и се пуштиш на Европа у потрага по бољи живот (што уопште не е тешко да го најдеш кога живееш тука)
2. да идеш на темана за политика и да збориш како е срање што го сменивме името и слични "патриотски муабети"
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.712
Поени од реакции
7.002
Ако му ги дадат секој и 10 000 ќе ги земе, ама не ги даваат.
Тие плати у USA само и тоа ако имаш солидно искуство позади себе и работиш повеќе технологии, не у Европа.
Јас го пишувам она што засигурно го знам.
zmej gorjanin донекаде е во право. Фирмите се USA.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.131
Поени од реакции
14.219
Јас го пишувам она што засигурно го знам.
zmej gorjanin донекаде е во право. Фирмите се USA.
Со бугарски пасош имате отворени врати во ЕУ. За почеток ќе ги работите најтешките и најгнасните работи, ќе живеете во бараки (ако имате среќа), во штали и коњушници. Но додека јас овде цел ден косам или окопувам лозја за 500 денари, вие во Италија ќе ја работите истата работа за 50€. Подоцна ќе почнете да работите во градежништвото за поголема дневница и со текот на времето можете да напредувате. Ова е за оние што немаат завршено добро факултетско образование. Ако имате вистинско образование (не купено на некој од приватните факултети) и македонскиот пасош е добар. Ќе плаќате во Германија 1000€ кирија за супер стан (може и 500€ за некоја гарсоњера), ќе земате 7-8000€ месечно...
Еве ти го твоето мислење, даваш заклучок врз основа на еден човек кој заработува 7-8к месечно дека ќе заработуваат и останатите толкава сума.
Сумата која ја имаш наведено нема допирна точка со реалноста, така да друг пат кога ќе тврдиш нешто потенцирај дека тоа е заснована само на еден пример кој отскокнува од останатите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom