Чудни македонски зборови

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
AVA- VOZDUH
AREA-MIRIZBA
KAN -STRANA
ANTERIJA - KOSULA
PA SEKOJ GRAD IMA RAZLICNI DIJALEKTI I ZNACENJE
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Тескере = покана за на свадба.

Кашта не е персиски. Го има низ цела Европа (Каштелите низ цела Далмација, во Италија, Кастел (и Кастро и Ѓирокастро и Костур се од истиот корен), Каста (класа во Индија - значи припадност на одредена “куќа“).
И Кашта и Кастел, и Костур (кастро) имаат корен во македонскиот збор “кост“ (и “кашт“ значи исто - на пример : Коштан - костен) што значи “тврд“ (коската е тврда).
Во преносна смисла зборот значи “Тврдина“ - градба/куќа од тврд материјал, која може да се брани од злонамерници. Друг збор за истото е “кале“ (тврдина), што значи нешто цврсто, калено, прекалено. И го има дури до Франција (“Па де Кале“ -Pa De Kale)
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
СРБИЗМИ,ГРЦИЗМИ,ТУРЦИЗМИ КАКО СО КАЗАХ СЕКОЈ КРАЈ РАЗЛИЦЕН ДИЈАЛЕКТ
ВИТРИНА -ОРМАНЦЕ СО СТАКЛО А СТО Е ВИТРИНА ПО ИТАЛИЈАНСКИ -ИЗЛОГ
ВАРИА? ТОКМАК ИЛИ ЧЕКАН СТО Е ПРАВИЛНО ЗНАЕМЕ СИТЕ ДЕКА КУЛТУРНО ЗБОРАТ ВЕЛЕСАНИ,СКОПЈАНИ,БИТОЛЦАНИ ,ПРИЛЕПЦАНИ АЛИ И ТАМУ СЕПАК ИМА ЗБОРОВИ ДА НЕ И ЛАФУМ СЕА-(ЗБОРАМ СЕГА )ПОЗЗЗ
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
98
Поени од реакции
52
По
Тескере = покана за на свадба.

Кашта не е персиски. Го има низ цела Европа (Каштелите низ цела Далмација, во Италија, Кастел (и Кастро и Ѓирокастро и Костур се од истиот корен), Каста (класа во Индија - значи припадност на одредена “куќа“).
И Кашта и Кастел, и Костур (кастро) имаат корен во македонскиот збор “кост“ (и “кашт“ значи исто - на пример : Коштан - костен) што значи “тврд“ (коската е тврда).
Во преносна смисла зборот значи “Тврдина“ - градба/куќа од тврд материјал, која може да се брани од злонамерници. Друг збор за истото е “кале“ (тврдина), што значи нешто цврсто, калено, прекалено. И го има дури до Франција (“Па де Кале“ -Pa De Kale)
По-точно Санскрит
Автоматски споено мислење:

 

Attachments

Член од
4 ноември 2013
Мислења
98
Поени од реакции
52
Като бех студент имав колеги афганци, немаш идеа колко фарси има у словенските езици.
Автоматски споено мислење:

А фарси е персијски език
Автоматски споено мислење:

Пшак-псе, пес
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Като бех студент имав колеги афганци, немаш идеа колко фарси има у словенските езици.
Автоматски споено мислење:


Или Словенски во Фарси? :)

А фарси е персијски език
Автоматски споено мислење:

Пшак-псе, пес
Фарси = П(х)арси = Парси = Перси(ски).
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Да не знаеш што потекло има ?
Звучи на турцизам ама турци што сум ги прашал ми рекле дека никогаш не чуле за сличен збор.
Можеби е некој вид на турски збор кој се користел во тоа време на ова поднебје,може со текот на времето како им се модифицирал јазикот е исфрлен од употреба или нешто слично зошто нема од кој друг јазик да потекнува.А зборот не знам дали се употребува во цела Македонија ама луѓето околу мене го употребувале овој збор кога сакаат да му дадат на некој негативна особина,нешто како овој е лош а тој пак такуѓаре,овој не знае а другиот пак такуѓаре.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.948
Можеби е некој вид на турски збор кој се користел во тоа време на ова поднебје,може со текот на времето како им се модифицирал јазикот е исфрлен од употреба или нешто слично зошто нема од кој друг јазик да потекнува.А зборот не знам дали се употребува во цела Македонија ама луѓето околу мене го употребувале овој збор кога сакаат да му дадат на некој негативна особина,нешто како овој е лош а тој пак такуѓаре,овој не знае а другиот пак такуѓаре.
Со овој збор сакаат да опишат некоја лоша особина или постапка која ја има некој друг во споредба со некого. Или со сегашен жаргон кажано : ништо по ареан не си ни ти, тој, таа, тоа, ние ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom