Чудни македонски зборови

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Kecuk - Mal siten nizok covek, Jastuk - Pernica, Odaja - Soba, Zandana - Zatvorska kelija, Surgun - Progon, Asker - Vojska, Perde - Zavesa, Ekim - Doktor, Iljac - Lek, Dzade - Ulica, Gora - Planina / Rid, Balkon - Terasa, Keif - Uzivanje, Gjezme - Sedenka / Druzba, Kardas - Brat?, Javas - Poleka, Dunja - Narod / Svet, Catija - Krov, Megja - Ograda / Granica, Dzenem - Pekol, Andzar / Satar - Golem noz, Katil - Los covek, Krluk - Stap, Baltija - Sekira, Raat - Mir.
po naski jugoistocen dijalekt kepec -mal covek dzudzes rast ,odaja -isto - soba pernica -jastuk, progon proteruvanje emigracija perde -isto .ooooooooo moja prekrasna zemjo se e isto bravo ohrid i moj jugo istok (y)
Автоматски споено мислење:

Шамата галама
тамакар -себицен
Артут солено пресолено
РОК ТЕМНИЦА
АВА на воздух
КОРЗО- сеталисте
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
po naski jugoistocen dijalekt kepec -mal covek dzudzes rast ,odaja -isto - soba pernica -jastuk, progon proteruvanje emigracija perde -isto .ooooooooo moja prekrasna zemjo se e isto bravo ohrid i moj jugo istok (y)
Автоматски споено мислење:

Шамата галама
тамакар -себицен
Артут солено пресолено
РОК ТЕМНИЦА
АВА на воздух
КОРЗО- сеталисте
Jas sum Skopjanec, no imam rodnini od Ohridski kraj i zatoa taka znam dosta vaka sto sum gi slusal kako govorat na niven jugo-zapaden dijalekt so nekoi specificni zborovi koi gi nema vo literaturniov MK jazik, no ete oni si gi zacuvale tie arhaicni zborovi vo svoite regionalni narecja/dijalekti.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Jas sum Skopjanec, no imam rodnini od Ohridski kraj i zatoa taka znam dosta vaka sto sum gi slusal kako govorat na niven jugo-zapaden dijalekt so nekoi specificni zborovi koi gi nema vo literaturniov MK jazik, no ete oni si gi zacuvale tie arhaicni zborovi vo svoite regionalni narecja/dijalekti.
BRAT PREKRASNA TEMA - pa nie da se zdruzime i da go zacuvame ona iskonskoto za idnite generacii da napravime eden recnik site zaedno so stari cudni makedonski zborovi ma zaebave -me dribla,me motka me mami <3 nasa ubava zemja
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Skopjani - Skopjanishcha ... :pos:
Автоматски споено мислење:

Potekloto na site ovie cudni arhaicni zborovi vo nasiot jazik e mesano. Del od ovie zborovi se izvorno Makedonski / Slovenski, no golem del od ovie zborovi se i t.n. turcizmi koi Balkanskite narodi si gi prezele prisvoile vmetnale vo svoite jazici za vreme na nekolku vekovnoto Tursko vladeenje na ovie prostori. Eve na pr. zborot shishe koj go koristime nie istoto znacenje go ima i vo Turskiot jazik, potoa zborot dzam sto znaci staklo na Turski, go koristime i nie duri i den deneska !
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Brat sise po bugarski e butilka ,tocno kako kaza si gi prezemale i denesnava mladina ne gi upotrebuva
ќор -празен
ќорав -слеп
ветка -стара
позззз до тебе ке се упознаеме инбох
Автоматски споено мислење:

argat -naem rapotnik za dnevnica
опшијах -се опијанив
ја испијах-ја испив
наудрен -демек незнаи се прави мутав
кандило -свека која се пали напоцинатиот
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Brat sise po bugarski e butilka ,tocno kako kaza si gi prezemale i denesnava mladina ne gi upotrebuva
ќор -празен
ќорав -слеп
ветка -стара
позззз до тебе ке се упознаеме инбох
Автоматски споено мислење:

argat -naem rapotnik za dnevnica
опшијах -се опијанив
ја испијах-ја испив
наудрен -демек незнаи се прави мутав
кандило -свека која се пали напоцинатиот
Во нашиот јазик за шише има уште еден назив, а тоа е флаша, а малечко шишенце = чоканче, но зборот бутилка што викаш значело шише на Бугарски прв пат го слушам !
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Во нашиот јазик за шише има уште еден назив, а тоа е флаша, а малечко шишенце = чоканче, но зборот бутилка што викаш значело шише на Бугарски прв пат го слушам !
На бугарски шише и бутилка се синоними и се користат во современиот јаазик. Бутилка е понов збор и мислам е русизам (бутылка), а во рускиот јазик е од полскиот (butelka). Шише е постар збор и е турцизам. Интересно е дека чоканче (мк) = јузче (бг), а јузче (мало шише за ракија, кое се користи наместо чаша) мислам исто е турцизам.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
На бугарски шише и бутилка се синоними и се користат во современиот јаазик. Бутилка е понов збор и мислам е русизам (бутылка), а во рускиот јазик е од полскиот (butelka). Шише е постар збор и е турцизам. Интересно е дека чоканче (мк) = јузче (бг), а јузче (мало шише за ракија, кое се користи наместо чаша) мислам исто е турцизам.
Мене зборот бутилка ми звучи како руски или украински збор, а зборот шише е турски збор (турцизам) во нашиот јазик !
Исто така барем во скопскиов говор за шише доста често се користи и зборот флаша !
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
РАШТРАКАН-изместен
ШПИРТО-кибрит
ЛСКЕ-блеска
КАТКТ-МАНДЏА -јаденје
ИМЕНИИ -КОНДУРИ
РЕЗЕДА-БИД НА БОЈА ЗЕЛЕНА МНОГУ СВЕТЛА
КИНЕФ,ПОЛСКО ВЕЦЕ ИЛИ НУЖНИК
СРЧА-ПАРЦЕ СТАКЛО
ЏИНЏА-СТАКЛЕНО ТОПЦЕ ЗА ИГРАНЈЕ МОРЦ,ШЉАЈКА
ШУШЛЕК -НАСИП НА ИСПОПАДНАТИ ЛИСЈА,КОИ ОТКАКО КЕ ПРЕГНИЈАТ СЕ СТВАРА ХУМУСНА ЗЕМЈА ИЛИ ТРАСИТ ВО ДРУГ СЛУЦАЈ ЗБОРОТ ГО УПОТРЕБУВАМЕ НА СИТЕН СУВ СНЕГ
Автоматски споено мислење:

Мене зборот бутилка ми звучи како руски или украински збор, а зборот шише е турски збор (турцизам) во нашиот јазик !
Исто така барем во скопскиов говор за шише доста често се користи и зборот флаша !
друже бутилка го користат блгарите ,многу одамна , цисто слуцајно го спомнав позз
Автоматски споено мислење:

Мене зборот бутилка ми звучи како руски или украински збор, а зборот шише е турски збор (турцизам) во нашиот јазик !
Исто така барем во скопскиов говор за шише доста често се користи и зборот флаша !
друже бутилка го користат блгарите ,многу одамна , цисто слуцајно го спомнав позз
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Чевли - Кондури, Чифт - Пар, Алишта - Облека, Руба - Облека / Гардероба, Измет - Сервис / Чување / Одржување, Беља - Невоља / Проблем, Раат - Мир, К'смет - Среќа, Зулум - Напаѓање / Тероризирање, Слама - Сено, Саат - Часовник, Куршум - Фишек / Метак, Акал / Ак'л - Памет / Ум, Шупливо / Шупљо - Празно, Визба - Подрум, Маало - Населба, Ан / Конак - Преноќиште, Меана - Кафеана, Улица - Џаде, Дуња - Народ / Свет, Мал низок човек - Кечук / Кепец / Ќелеш / Пајмак ... :icon_mrgr:
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ЏИЛЕТКА- пролетна јакна
УПАЉАЧ- запалка
ТАВАНКА- тепсија
ЧИКОР- корен од големо дрво
КАДРО-слика
КУМАР- коцкање
ФАСУЉ- грав
ЕРМИК- гриз
ПАРТАЛ- парче ткаенина
ШЕЈВЕ- алишта
ТОЧАК- велосипед
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Бутилка е БутиЛЕЈКА = “куќна лејка“, домашен сад за Леење на вода... (бут е “куќа“, но ако се свати преносно како некој сад, нешто затворено како куќата што е сад за луѓето и работите во неа, може да значи и : “бутилејка“ = “сад за леење“)
Џам може да е Македонизам кој го превзеле Турците (тие биле номади и немале џамови и прозорци), со тоа што “џам“ може да има врска со “ЏА“ (ЅЕ = гледање, видело, светло..) како варијанта на “ЅЕ“. ЏА викаме и денес (ЏА или БУ!) најчесто како ЏАрење = ЗРкање, ЅИРкање и сл.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Бутилка е БутиЛЕЈКА = “куќна лејка“, домашен сад за Леење на вода... (бут е “куќа“, но ако се свати преносно како некој сад, нешто затворено како куќата што е сад за луѓето и работите во неа, може да значи и : “бутилејка“ = “сад за леење“)
Џам може да е Македонизам кој го превзеле Турците (тие биле номади и немале џамови и прозорци), со тоа што “џам“ може да има врска со “ЏА“ (ЅЕ = гледање, видело, светло..) како варијанта на “ЅЕ“. ЏА викаме и денес (ЏА или БУ!) најчесто како ЏАрење = ЗРкање, ЅИРкање и сл.
ubavo objasneto a sto ke kazes za zborot АРБАДЏИЈА-утоварац и превозник на стока кога газдата ке си ја купи ,претезно на стовариште за дрва и градезен материјал сум ја работел таа работа одамна ,ако по ромски арабас е кола или шпедитер ?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
точак - велосипед, пасуљ - грав - грах - гра, врв - врх - в'р, ќенеф - надворешно веце - тоалет - нужник, патлиџан - домат, срча - парче од скршено стакло, џам - стакло - прозорец, слана - иње - мраз, бајач - гатач, торта - колач, комат - баница, казма - копач - дикел, дирек - трупец, свиња - прасе, вепар - дива свиња, упаљач - запалка - чакмак, бавча - градина - бахча - башта, балкон - тераса, шибица - чкорче од ќибрит, ремен - каиш, ѕиври - пижами, вар - креч, кола - автомобил, китаб - книга, ода - одаја - соба, пес - куче, меѓа - ограда - граница, рупа - кратер - шлајфка - дупка, темнина - мрак, свемир - космос - вселена, фелна - раткапна, клин - ексер - шајка, шишмиш - љиљак, сидро - котва, другар - пријател, гужва - метеж, итар - снаодлив, иљач - лек, еким - лекар - доктор...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom