Чудни македонски зборови

Дискусија во форумот 'Историја' започната од anaveno, 11 септември 2009.

 1. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.878
  Допаѓања:
  870
  Галиба повеќе би рекол дека најверојатно значи “душо (моја)“ или сепак - “веројатно“. ..
  Пр. “Ти галиба не си ми арен нешто?“
   
 2. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.296
  Допаѓања:
  3.146
  Душа не е во никој случај зошто во некои дијалекти сеуште се користи турцизмот џанам.
   
 3. Щипянецъ

  Щипянецъ

  Член од:
  21 декември 2011
  Мислења:
  884
  Допаѓања:
  209
  Галиба - веројатно, најверојатно, небаре
   
  На Vanlok и Ska Maniac им се допаѓа ова.
 4. slavia

  slavia

  Член од:
  4 август 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  1
  Две жени од Банско:
  -Ти знаеш ли как викат Добринишчени на клапатарјето
  -Как ма ?
  -Тр'тр'лье

  Речник:
  Добринишчени=жители на Добриниште
  клапарје=тр'тр'лье=чехли(джапанки)

  И нешто от Петричко: тушкам бишката - гонја прасето
  --- Споено дупло мислење, 11 август 2017 ---
  Галиба
  Трошиш паре галиба(секаш) татко ти има дукјан.
  Денеска галиба(вероватно) нема да вали дожд.
  Да идеме на лозето, галиба(става ли)?
   
  Последно уредено: 11 август 2017
 5. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.373
  Допаѓања:
  14.224
  :tvg::lolzz::lolzz:
   
 6. slavia

  slavia

  Член од:
  4 август 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  1
  Село около Банско, не помнам името:
  Да фр'лиш еден мутаф на кумбарете, да ги не изчофкат дживгарете.
   

Сподели преку: