Чудни македонски зборови

Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.254
Јагрлце - поткожно “грутче“, или во слузницата на грлото.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.105

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.105
Да не мислиш на ПОСКУРНИК?:)Тоа е дрвен печат со старословенски знаци и религиозна содржина, кога попот пее лепче, го ставаат над лепчето тој печат.
да,да- дрвениот печат за литургии(y)
ваљда е исто
јас го знам како паскурник
но, можеби е поскурник
не сум сигурен:unsure:
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.571
Поени од реакции
624
Сандалија - Столица ... баба ми често го употребуваше а и општо во Прилеп постарите го користат зборот Сандалија наместо Столица . Исто така и зборот Абдесана често се користи во Прилеп . Иначе Абдесана е мијалник , но не овај мијалник од метал кој го користиме , туку мијалник направен од камен ... во скоро сите стари куќи има/имаше такви мијалници .
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Да не мислиш на ПОСКУРНИК?:)Тоа е дрвен печат со старословенски знаци и религиозна содржина, кога попот пее лепче, го ставаат над лепчето тој печат.
интересно..ме потсети.., во времето бабами во Гевгелија тоа лепче округло со отпечаток одозгора го викаше..: ПУПА...:ја сеа да ја однесме пуп'та ув црквата, попот да ја исчате:)
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.002
Поени од реакции
9.160
интересно..ме потсети.., во времето бабами во Гевгелија тоа лепче округло со отпечаток одозгора го викаше..: ПУПА...:ја сеа да ја однесме пуп'та ув црквата, попот да ја исчате:)

Пупа е широк поим. Се користи за повеќе видови на прехрамбени продукти, од вакви литургиски погачи, па до најразлични слатки и колачиња, за кои често се употребува и деминутив. Сите деца сакаат пупички.

Покрај ова, зборот може да се употреби дури и во некои вулгарни конотации... :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
А навидум толку прост збор и излезе дека е толку стар :)

Колку повеќе си го истражуваме јазикот толку повеќе дознаваме за неговото потекло.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom