Чудни македонски зборови

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kraina i kraj - granica, region posle koj ima samo nepoznat predel, posledno nesto
 
A

anaveno

Гостин
шќиптарското наводно анциент lesh
црковномакедонски лес=коса или шума,џбун и т.н.
руски Волосы.....
чешки Vlas

уште еден МК збор во Ал јазикот...

инаку,македонците ги користат зборовите Ќече,Димија,Шалвари,ама кога опишуваат некого (од Азија потекло или мода.),а не ги користат тие предмети....
исто како и зборот Спејс Шатл....

инаку,Македонците го употребуваат и чудниот зборот Шќип(тар) за Шќиптарите.
од каде доаѓа овој збор?
се спомнуваат Бригите и гејците..ама кога живееле во Турција,кај КУРДИСТАН ДЕНЕШЕН....
ИНТЕРЕСНО....

е сега,ќе му најдеме и точно што значи и зошто сме ги крстиле така....
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Клошару, не разбираш и нема да разбереш со твојот програмиран мозок никад и никаде...

Ќелеше е само едно од имињата на тоа капЧЕ, КеЧЕ, и тоа капче или кече го носел КАДМО оној илироидниот



Тоа племе кое се нарекувало Илири, се простирало према цела европа па се до Кафказ!
Поинаку се нарекувало Пилеус, нешто што испилува и ослободува, но сепак грците со нивиот "Грчки" јазик го нарекувале ЌЕ-ЛЕШе.
Тоа значи дека било волна, ама више не е. Генеза, од волна.

Исто ти е со КАЛЕШ, кое не значи ЦРН, туку значи Ка-ИМА, ЛЕШ-ВОЛНА.

А ти сега можеш да ми кажеш како Македонците немаат збор за голем со антички ПИЕ МИЕ КУРЕ КОРЕН, МАГНУС? МАД, Madh... инт.

btw, нели на македонците главен бог, им беше сонцето, кој ден им го посветија, оти кај сите народи посветуеле, пример енглезите SUNDAY... Македонците кое?

шќиптарското наводно анциент lesh
црковномакедонски лес=коса или шума,џбун и т.н.
руски Волосы.....
чешки Vlas

уште еден МК збор во Ал јазикот...
Хуахуахуахаухаухауахуах

Еве гледаш дека никој не може да те сфаќа за сериозно после!

Значи англискиот rain на албански сака да каже дека RA(n) shi(ra).
Или дека Dark е темница, ама кај шќиптарите се јадело дарк НОЌЕ, т.е. ВЕЧЕРА.
Или па дека коа се јадело на некого не му се јадело, пошо HUNGRY енглезите за гладен, ама шќипот го користи за најаден Hengri...

Ова етимологијава како беше, Хомерот како кажа, подобро на пуст остров да те остаат, отколку да решаваш вакви нешта, особено ти со слаби перформанси и слаба матична и слаб процесор.

Јас, аматер, ама мајката појќе ми фајќа тиквата бе... А? Шќип интелегенција ти е тоа... Нека ти кисни.

Kraina i kraj - granica, region posle koj ima samo nepoznat predel, posledno nesto
Kry албански значи СЕ СТОРИ, ЗАВРШИ, КРАЈ
Kry значи глава
Kryu, заврши, се стори, крај

Krah, РАМО, еквивалент на ГРАНКА, но исто така значи и рамо.
Krahина (автентичен албански збор со албански корен), значи место, некое место, некаде...

Се сложувам, дека античките македонци се асимилирани.
Се сложувам дека албанците користат МК(антички зборови), но некои не се антички во случајов.

Пример ај ќе ми каже мене суратот, ХРАНА, етимологија на ХРАНА.

ХРАНА доаѓа од...

А гледам дека некој ме банирал и од кај Власите, што и не ми е гајле за власите, ама имате ум, немате ум, сакате само да иритирате, да нервирате, да не дебатирате како што треба...

За именката Албанци, се коментирало доста! Модераторот(дилберот), го чекам да ми врни на профил порака, пошто ја му куцнав една, а го нема него, да реагира, а не реагираат ни оние повисоките...

Па албанец остана несанкциониран, а тоа ме иритира страшно... не оти сум националист, ама оти мрзам националисти...

А еве како некој дебатирал, а некој ги прекршил...

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=25293&page=7
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Копиљ, копиле, доаѓа од зборот КОП кој означува : машки полов орган. Одтаму доаѓаат и зборовите : скопен, копулација (сексуален однос) и сл. Одтаму, копиле е она дете кое не е резултат на брачна обврска, туку плод на блудот вон бракот...
Келеш има врска со нашиот збор лес, леси, ласи, влас (влакно), па имаме развласен, обезвласен и т.н.
Улогав - треба да се земе предвид англискиот збор за нога : leg, илити, улогав е некој без нога-нозе.
Ќос е некој кој е откосен во главата (искосен како со коса)
Вомјазен има малку поинакво значење (барем за тоа повеќе се употребува) : тоа е некој кој е вознемирен, фрапиран, изненаден и сл.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Келеш има врска со нашиот збор лес, леси, ласи, влас (влакно), па имаме развласен, обезвласен и т.н.
ШТО Е ЛЕШ ?

А?

Ај има врска, ШТО Е ЛЕШ ?

Ти што сакаш моеш да имаш, ама зборот, со се цела конструкција е албански! И ако тоа е баш античко македонски со што се согласувам, онда, треба да се разгледа кој носи повеќе античкомакедонски зборови во нивниот јазик.

Оти пред некој ден разговарав со лингво-етимолог кој го учи албанскиот јазик, и некако е многу развеселен, се чуди од каде толку АРХАИЗМИ во албанскиот јазик, а во македонскиот за чудо ги њама!

Сфачаш?
 
A

anaveno

Гостин
Kambana-1. Kamb;2. kambala=1. to go , move;2. N. of a teacher ; of a man
Ksmet-Ксмет=kSmA; kSmAja; kSmeza= earth-born; the horizon
Manastir=manas=mind,soul,heart,intellect,intelligence,understanding,perception,sense…RV
Mantija= 1.mANTi;2 manti.=1.m. N. of a teacher;2.sun
Molish/molitva=mOli=crown

ψκισε?
The history of the Peloponnesian War-Thukydides

интересно....како да не е преведен, нема траги...
очигледно не е гејски,од нас е....
ќе му најдеме што значи шкип etymology

ψκησε

he..he ne e gejski,go nema tuka

he..he...nie sme kumovi na ψκησε i ψκισε....
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Еј што ни каЗа сега авторитетов бе а?

Како би изгледало од мене ако ја го постирам овоа како тебе

Храна од кај доаѓа рече ?

Абе шо замараш со глупости бре, коа не ти фајќа црпката, прашај ме мене, јас ќе ти кажам, иако не знам многу, ама ко шо гледам за тебе сум ЦАР.

Епа ќе треба да ме викаш Честити царе...

А за Храна како беше?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Абе и КУТЛЕШ е Албански топоним. :pos2:

Па и Лешок, поготово Лес како другото сесловенско прифатено име за Шума.

Лешниците уствари, ги донеле Албанците Лешинари. :pos2:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Абе и КУТЛЕШ е Албански топоним. :pos2:

Па и Лешок, поготово Лес како другото сесловенско прифатено име за Шума.

Лешниците уствари, ги донеле Албанците Лешинари. :pos2:
Абе модератору, немој вака апансас, оти свеста ми ја зеде, а знам дека не ти треба мојата свест.

Можеме со мегаломанија месец дена да си праиме муабет, за етимологија, имам пријатели албанци кои предаваат по светски универзитети, со едниот го запознав пријателот суруклемовски наш, Zeus со ник нејм носи по форуми, кој исто така не се сложува со 7 век миграции на славјани и на такви бакрачи туку на црковно создаден јазик кој во себе интегрира многу неславјански муабети и зборови.
Типот наоѓа одговор на СЕ, ама тотално на се, и не се базира на слики како пријателот наш и едноставно го бидуе. Јако е што со вас(со некои од вас) "славјаниве" не може да се дебатира суштествено а претходно да нема некоја провокација ваква или таква..
Такоџер, не ме егзалтираат некои вакви глупави постови како твоите и како на суруклемовски, туку термот албанец кој не сакам да се употребува, туку сакам да си биде Шќиптар! целосно!

Не барам многу, а за индентитети и такви мити работи очи вадете, што сакате правете.

Сфаќаш.

А многу зборови потекнуваат од албанскиот јазик. Имам пријател Македонец, и го учи албанскиот, и се ЧУДИ, од каде толку архаизми на КАФКАЗ!:)

Абе и КУТЛЕШ е Албански топоним. :pos2:

Па и Лешок, поготово Лес како другото сесловенско прифатено име за Шума.

Лешниците уствари, ги донеле Албанците Лешинари. :pos2:
И ова е многу дебилно твоето, извини, немој да ме банираш!

Ама Ќелеш има ДИРЕКТНА ВРСКА СО КОСА И СО НЕМАЊЕ НА КОСА!
Исто и Калеш!

Античко македонски, во албанскиот јазик.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Клошару, не разбираш и нема да разбереш со твојот програмиран мозок никад и никаде...
Баниран од тема.

Другите, однесувајте се пристојно инаку ќе ја загубите привилегијата за дискутирање на темава. Може да продолжите.
 
A

anaveno

Гостин
he..he..
nikoj ne gi prevel zborovite ψκισε i ψκησε od Koineto.....
ocigledno im se nepoznati na preveduvacite,kako i mnogu drugi zborovi...
gledame od tekstot objasnet na angliski se raboti za metali,obrabotka...
vo IE jazicite,Makedonskiot korenot
ski= a kind of physical exercise; be broken.
ski =skinat
ψκησε=shkopen-шкопен (be broken);skapan (sum od umor),(a kind of physical exercise)
скопен=шкопен

очигледно,зборовите се поврзани со обработка на металите од текстот,никакви камења,карпи....

зборот ,според текстот "потекнува" од денешна Турција,од Бригите,и точното значење веројатно тешко и ќе го дознаеме,бидејќи не се преведени овие зборови,а и јазикот,буквите во зборовите од пред 2500 год. не е до буква ист со денешниот
јазик,не само во нашиот јазик....

сублимирано,зборовите значат шкопен (откинат од местото на живеење)....Al-Arnaut na arabski (otselen)
впрочем,и во германски објаснувања на истиот збор,се насетуваат селидби..

p.s...
tar e sufiks na Ski-
primer
skinat
skiflen
shkopen

p.s...
ova ne e cudno,i Makedonskite pleminja imale iminja Kozhari (Kozhani gradot),Jagulari,Planinci,Derikozhi i t.n....

Beshika= bAhIka= being outside , external , exterior; N. of a lake or piece of water..
Goltka= gal- lati; gAlayati= to cause (the water of a dropsical person) to go off
Seknatost-секнатост=sekAnta=m. the end of the watering (of plants &c.) MW.
Damla= Dam;daMh;daMs= to sound (as a drum);to shine , burn;to bite
Prcam=pRtsu
Ragash=rajas-
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Ќелеш Е поврзан со зборот Ќелав. И двата збора го имаат коренот Скел што се наоѓа кај Скелет и Скеле каде што ова второво симболизира нешто налик на коски, скелет. Така, според мене, ќелав значи гол, гола коска-череп.

Ама Ќелеш има ДИРЕКТНА ВРСКА СО КОСА И СО НЕМАЊЕ НА КОСА!
Исто и Калеш!
Нема врска. Калеш доаѓа од зборот КАЛ што е корен на безброј македонски зборови. Калеш е симболика за бојата на калта...исто како што КАФеав или КАФЕН стои за бојата на кафето.

Еве два чудни збора: Гњави и Гнас. Ми се промени мислењето околу значењето на зборот Гњави кога слушнав како една баба (со потекло од Битола) кажа...ме гНави стомакот. Тогаш сфатив дека значењето на зборот не е буквално да “замара“ туку да “стега, да јаде“. Зборов ми е ептен сличен по изговор и симболика со англискиот Gnaw.
Исто така зборот Гнас, што значи валкано, нечисто а се користи и во однос на човек што заговара...ми делува ужасно слично со зборот Nasty. Во многу зборови во англискиот јазик не се изговара тоа ГН туку проѓа директно во Н.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
збоктиса - здосади

грее греат - доагаат

ЦРКна ЦРКва ме интересира коренот црк
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
салкурница - голем сад во кој се собира комиње при печење ракија
гнадеб - потпирен столб во придружен селски објект (за чување сено)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom