Чудни анкети од врата на врата

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од Guliver, 12 февруари 2017.

 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.612
  Допаѓања:
  24.588
  има некои кои ги рачунаат октоподите како риби
   
 2. Чесен Рекетар

  Чесен Рекетар

  Член од:
  26 мај 2015
  Мислења:
  302
  Допаѓања:
  140
  или како лигњи абе бог исус да чува и алах да брани хохохохоо
   
 3. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.502
  Допаѓања:
  1.027
  :roker:
   
 4. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.683
  Допаѓања:
  1.639
  ...на некој му треба внимание,
  ама не го добива ШУ да се прај, не обичам бради :D
   
 5. Incule

  Incule

  Член од:
  4 јануари 2015
  Мислења:
  835
  Допаѓања:
  204
  Многу е страшно и треба да се пази
   
 6. Guliver

  Guliver

  Член од:
  22 август 2009
  Мислења:
  609
  Допаѓања:
  219
  Во Чаир.
   
 7. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.895
  Допаѓања:
  36.004
  Јас кога ќе видам такви на врата и гледам дека не ги знам не ни им ни отварам врата, едноставно чекам само да заминат, од проста причина што постои секаков народ. Не значи дека се крадци, но имало случаеви кога доаѓаат како за барање помош или анкета, а на крајот излегува дека се крадци и тоа најчесто го прават кај постари луѓе. Од групата на луѓе замарачи по врати се и Јеховините сведоци. Тоа се посебна група на луѓе што ти иде да ги треснеш од земја поради нивните понуди со кои те вознемируваат кога ти доаѓаат на врата.

  И малку надвор од темата, но сепак поврзано, сега во септември кога беше земјотресот во Скопје кој и јас го преживеав, надвор дрмаше, сите испаничени, а една жена одеше од човек на човек да прави анкета за пушење на цигари :ROFLMAO:
   
  На Incule му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  финтата е да те навлечат на нешто, ќе ти пратат некое известување дека си извлечен да добиеш некоја награда што чини многу поскапо од самата награда а поводом роденден или слично...
  На времето многу луѓе беа измамени, најнапред анкета па после им праќаа во сандаче дека добиле награда а кога ќе дојдат таму им даваа да потпишат... имаше измами од типот награда сместување на некое егзотично туристичко место, ама превозот не е влезен и храната и слично, дури на времето комшиите наши беа извлечени и од мк телеком да одат во Мадрид 3 дена ама авионот сами да го плаќаат и други заеби на секој чекор...
  А има и да одиш на бесплатен оброк во ресторан, ама ќе те солетуваат таму да купуваш разни работи... Тука се користи и еден вид хипноза, ама кај нас слабо се гонат тие работи, а овие хохштаплери често имаат подршка и од страна... формално правно можам да напраам фирма човек и да продавам лет на Марс, да правам договор и да земам капар, а кој ти пропаѓа тебе ако не ми уплатиш до некој рок целата сума...
  А имаше ситуации да беа измамени луѓе и за обичен одмор до соседство
  --- Споено дупло мислење, 14 февруари 2017 ---
  знаеш ли како веднаш ќе откриеш дека се Јеховини сведоци ??
  ... делат печатени работи бесплатно а во матерјалите нема ни православие ни католичка црква, само општо за Исус и Библија
  комшиите уште пред зграда ги бркаат, си имаме ние наша црква ... а кај нашата црква нема ништо бесплатно дополнувам јас ...
  за календарче ти зема 50мкд а не вреди повеќе од 20 мкд
  редовно доваѓаат пред било кој верски празник за разни осветувања на станот, уште да почне и по паркинг ако види дека си кренал хауба од кола да ти ја осветува колата
   
  Последно уредено: 14 февруари 2017
  На victory11 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.895
  Допаѓања:
  36.004
  Не ме изненадува твоево мислење од проста причина што гледам дека постои таков народ кој се што е бесплатно/гага го прифаќа, без разлика на тоа дали тоа нешто е добро или не. Па така и не би ме зачудило ако некој ти дојде на врата, ти прави анкета и те убедува да ја смениш верата и да веруваш во секта, а ти тоа го прифатиш од проста причина што он нуди нешто што е бесплатно/гага. Затоа во денешново време секој се осмелува да отиде на врата кај некој да прави анкети и да шири понуди.
   
 10. M-1

  M-1 Добро утро Махачкала!

  Член од:
  6 септември 2010
  Мислења:
  3.885
  Допаѓања:
  6.528
  Секташи. Варди дан му дајш та да те исексет најмалку 1 сат.
   

Сподели преку: