Чување шкорпија

Член од
15 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Некое инфо дали некој од тука чува шкорпија? Дали воопшто може да се набават во МК, или треба нешто од странство?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.105
Поени од реакции
7.362
Од странство немојш да набавиш.
Инаку шкорпи ќе имат уш некој месец Ајван Плажа, Извиднички, околина на Трпејца и Сомотска дупка.
Мојш да најдиш сеа и летово кај шо складирет дрва во шумсконо, то им е омилено место за криење или да изнајдиш кј шо имат сеча на дрва низ шумиве и да побараш.
Јас мојата ја ранев со се и сешто, јадеше и кикиритки. Ама ми умре дента ко сакав да ја научам да пливат, од шо беше тешка пропадна во вода и си умре.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.644
Поени од реакции
18.293
Малце шкоприи има, па уште и да чуваш бараш? :icon_lol:
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Не се чува скорпија. После некој ден во затворен простор си прави харикири и крај
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Пред 5-6 години дома ми влезе. Се чудив не знев дека ги има кај нас, ја умртвив со ракија и ја чував после 1 година кога едно детенце ми ја скрши...:( Интересен примерок на исект за тој што е колекционер на такви животинчиња.:)
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
285
Подобар избор ќе ти биде тарантула..
 
Член од
15 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Подобар избор ќе ти биде тарантула..
Од кој аспект е подобар избор? Полесни се за чување-одржување или дека полесно ќе ги најдам?
Инаку барам шкорпии од тие големките, кај нас малите знам дека ги има и дека ги викаат акрепи.
Така да ми треба инфо каде има продавница што носат и продаваат шкорпии. По регуларните петшопови немам сретнато па било какво инфо е добредојдено.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
285
Од кој аспект е подобар избор? Полесни се за чување-одржување или дека полесно ќе ги најдам?
Инаку барам шкорпии од тие големките, кај нас малите знам дека ги има и дека ги викаат акрепи.
Така да ми треба инфо каде има продавница што носат и продаваат шкорпии. По регуларните петшопови немам сретнато па било какво инфо е добредојдено.
Од двата...
Во Скопје најверојатно има, јас сум од Куманово и тука имам видено тарантули во 2-3 Animal-shops или како што ги нарече ти петшопови :P, шкорпии немам видено, само скапи се..
Порано планирав да купам и да чувам тарантула, гледав повеќе видеа на Youtube и не ми изгледаше тешко одржувањето, ама немав пари во моментот и плус мајка ми и сестра ми нормално беа против бидејќи се арахнофобични и така.. :D
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.250
Поени од реакции
13.090
Шо ќе ти е тој гад,шкорпија.Неможеш никаков контакт да оствариш со нејзе,ни да ја подржиш у рака,ни да ја погалиш или да си поиграш.??!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom