Честит 8. март - Интернационален ден на жената

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Среќен 8ми март! :)

 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.167
Не сум сигурна дали има оваква, па спојувајте ако е вишок...

Ајде малку историја, а воедно и да бидеме свесни зошто се слави овој ден (иако мене сеуште не ми е до прослава). Да се вратиме назад во 1857 година, 8-ми Март, во Њу Јорк, каде се оддржал голем протест против лошите услови за работа и ниски плати, во организација на жени вработени во текстилната индустрија. Тоа бил голем напредок и за развојот на општеството како целина, како и за почетокот на еманципација на жените, кој сеуште е во тек. Во 1908, повторно на 8-ми Март, во Њу Јорк, 15 000 жени марширале низ градот сакајќи пократко работно време, поголема плата, права на глас и забрана на детската работа. Протестирале под слоганот „Леб и рози“, каде што лебот е симбол на економската безбедност, а розите претставувале подобар квалитет на живот. Подоцна, истата година, последната недела во февруари, била донесена одлука да се одбележи Националниот ден на жените, во период од 1909 – 1913 год.
Приказната продолжува во Данска, каде на меѓународна конференција, се сретнале социјалистички организации, и каде што Клара Цеткин, германска социјалистка, предложила Меѓународниот ден на жените да го одбележи протестот во 1857. Повеќе од 100 жени, од различни земји, веднаш го прифатиле предлогот, но точен датум не бил избран. Следната година, меѓународниот ден на жената е одбележан на 19-ти Март, во Австрија, Данска, Германија и Швајцарија, каде што мажите и жените го бараат правото да гласаат, да бидат избрани и да се забрани дискриминацијата на жените на работа. Крајниот настан значаен за историјата на одбележувањето на Меѓународниот ден на жената, се одржа во Русија 1917, кога руските жени почнале протест . Ги постигнале своите цели и добиле право на глас. Конечно, 1975, Обединетите нации го прогласиле 8-ми Март како официјален ден за прослава на долгата женска борба за еднаквост во светот, базирано на патријахатот.
Tажно е што била потребна борба од таков вид, бидејќи тоа значи дека имало големи причини за започнување на истата. А имало причини. Сите тие се директна последица на угнетената положба на жените во текот на историјата, за која, сигурна сум, повеќето се свесни.
Меѓутоа, истото мнозинство можеби и го одобрува феминистичкото движење, кое го постигна основниот напредок во 20 век, но за ставот дека феминизмот денес е потполно непотребен, можеме да ја обвиниме погрешната интерпретација на идејата. Не се работи за непотребни приговарања, се работи за свесност за опкружувањето во кое живееме.
Многу мажи се дел или ја поддржуваат оваа идеја за еднаквост, бидејќи тие сфаќаат дека очигледно нешто не е во ред. Не се ли жените денес сеуште главни жртви на физичко и сексуално насилство? Не се ли во „неразвиените“ делови на светот сеуште во понижувачка позиција, бидејќи немаат право да прават ништо без дозвола на мажите, кои „се должни“ да ги почитуваат? Не се бројни во трговијата со луѓе? Не се ли сеуште претежно жените домаќинки? Не се ли женските списанија полни со празна пропаганда која создава стандарди што на крајот ќе донесат профит за оние кои ги поставуваат тие стандарди? Не продава ли женското тело се’ ? Примери има многу. Се разбира, тоа не може да се негира дека има многу промени во текот на минатиот век, но родовата нееднаквост и понатаму е присутна и видлива денес, како и знаците на напредок, како подобра едуцираност на жените, грижа за здравје и многу други.
Целосната еманципација ќе се постигне само со смртта на шовинизмот, кој сеуште е присутен во општеството, без оглед на тоа колку би сакале да го сметаме за развиен.

Еднакви права за сите!


Ајде пак... Борбата продолжува!

 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403

Ruze su crvene
-tajne su skrivene
slatka e muzika
al nije kao ti...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Среќен 8ми март!:)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Не останаа жени на форумов да им честитаме празникот.............:(
 
Член од
13 февруари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
161
8ми Март е савршена прилика да се откачите од поклони што сте ги добиле од роѓаци за роѓенд’н а они ги добиле тија поклони за славу
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Нека ни е среќен празникот
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Среќен 8 - ми март жени!:)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
5.204
Поени од реакции
953
честит празник на сите жени нека вие честит празников и уште години да си го славите !!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,chestit praznik 8 mi Mart,,na site forumski kajganki,,,
,,,neka Vi bide 24/7/365,,,
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Среќен празник форумџики! Бидете среќни, здрави и убави! :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,na site kajgandjijki,,,chestit 8-mi Mart,,,i neka vi bide 24/7/365,,,:smirce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom