Честитање на празници

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
И бугарската војска учествувала во ослободувањето на Скопје.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
8 Ми Септември 1991 година, Суверена и Самостојна Македонија!

nezavisnost-1991.jpg


... според конечните, официјални резултати од 1.495.626 гласачи, на Референдумот излегле 1.021.880 или 71,85% од граѓаните со право на глас, од кои 95,09 %гласале ЗА суверена и самостојна македонска држава.

DJJGMs3W0AEgVrv-e1504866728780-1.jpg Dekalracija_za_nezavisnost2.jpg

Спроведен Рефендум за Самостојна и Суверена Македонија,

imagesnko.jpg makedonija.jpg

(лично не го прифаќам зборот „независна“, терминологијата ми асоцира на афричките колонии кои биле окупирани, па се избориле добиле независност и постанале „независни држави“, така да ние не бевме во таква ситуација во федерацијата на државата Југославија, впрочем во таа држава и се создаде званично таа Македонија која потоа се осамостои и стана суеверна, но никако „независна“ затоа што не била ниту под присила, ниту била малтретирана, па да сега станала „независна“.



*** затоа нека ти е честит празникот, 8 Ми Септември, Ден на твоја Сувереност и Самостојност мајко Македонијо!


indexџт.jpg vardar_zname_kutles.jpg

(со оригинално име, знаме, амблем кога постана самостојна држава Македонијо, така треба и да се празнува, а не сите фотографии од тоа време первезно го имаат избришано или кропирано првото државно знаме, невидена работа на самоизбришување на македонската историја која си има свој тек и не може уназад да се измени).

IyJCZzH.png
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
Screenshot_20231023-114905~2.png
,,,Neka e chestit i vekovit praznikot na edinstvensta Makedonska VMRO,,,
Солун, 23. X/ 4. XI 1893
 
Ф

Флеш

Гостин
Прегледај го приврзокот 395322
,,,Neka e chestit i vekovit praznikot na edinstvensta Makedonska VMRO,,,
Солун, 23. X/ 4. XI 1893
Нека е честит,убав ден ....

Смешно ми е шо Сдсм почна да честита празници на ВМРО....


Прво се јави првиот џандар,па после Ќурката,по Таљат.... Ќе не праеле европска земја :LOL::гомце:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
СРЕЌЕН 8ми МАРТ НА СИТЕ ЖЕНИ ШТО СЕ НА ФОРУМОВ:smirce::smirce::smirce::smirce::smirce:
Бидете секогаш весели и среќни!!!
...го нема @shutrak да честита на ова тема, инаку не се важи честитка од жена кон жени за жени!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom