Чернобил, контаминација на Македонија

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.555
Поени од реакции
52.888
Класика Македонче, после 33 години од Чернобил му текнало да гледа дали Македонија била контаминирана :icon_mrgr:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.373
Поени од реакции
9.260
Абе што ќе ви е гајгеров бројач :)))) ја глеавте Чернобил и се упрпавте. На ФЕИТ има, памтам на лабораториски си игравме а освен оригинален што е прескап, на поевтиниве верзии не им верувам
... не знам додека не пробам, инаку не мислев за гајгеров апарат тој е до 5000 Е,мислев за Гајгеров бројач тој е мноооогу поeвтин !... инаку, се смеев и на ултразвучниот апарат за „бркање“ на кучиња, и го купив на зезанција, ама е ефикасен топ, си имам три комада за секоја торба да не му ја мислам, ако го заборавам!... немаш појма како ги брка кучињата посебно глутница, испробано не знам колку пати и ептен сум задоволна!
...се замислувам како идам на пазар со гајгеров бројач и пред да го купам зеленчукот или овошјето ќе пројдам со тоа..крррр кррррр да видиме дали има радијација или не, па потоа ќе го купам! :icon_lol:
Кои глупости истресе ни сама не знаеш. Летал б-52 ширел радијација, закопувале нуклеарен отпад на терен за гаѓање. :pos:
... немаш фантазија, а и слабо гледаш филмови кои се снимаат со научна фантастична тема која по неколку години станува реалност конкретно за технологија да не ги набројувам тука, лапараскопија операција, ласер, па и ајфоните со „40 пиксели“ што ги „отепаа“ фотоапаратите кои до „вчера“ мораше да се става филм од 36 пози! или пак картица со 3000 песни снимени ...сето тоа некој да ми кажеше порано ќе речев...не глупости дека тресел, туку не е во реалниот свет, што ете сме сведоци дека дојде! (y)
...инаку јас не реков дека бомбардерот „ширел радијација“ ми го видоизменуваш коментарот и мислењето (не знам зашто) РЕКОВ дека има можност да пренесе такви буриња со нуклеарен отпад и затоа што највероатно штом имаат нуклеарно оружје имаат и некои „заштити“ за разлика од другите хеликоптери, а радијацијата од тие буриња кога се закопуваат во земја, тој шав каде е заварен процурува и излегува нуклеарниот отпад во земјата и преку подземните води се шири насекаде таа е „ослободената“ радијација! :(и нека не биде така „траскам глупсти“, кажи ми ТИ, што „такво“ има да дојде тука нуклеарен бомбардер на вежби во Криволак? што значи „нуклеарен“ а? дека има такво оружје со осиромашен ураниум?
прв пат муниција? втор пат нуклеарен бомбардер! трет пат што ќе биде?
...и демек КОЈ ни гарантира, мислам ејјјј што секој збор кажан, по кој пат излажан!?? :facepalm:
мислам ејјј ако првата имаше „мустаќи“ ова има „локни“ двете несоодветни во својот ресор каде не им е местото на жената!
...еве ќе те прашам, да видам колку ќе ми се смееш дека „тресам глупости“, што е Бонстил според твои сознанија поконкретно што има под земја? :cool:
 
Последно уредено:

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.686
Поени од реакции
13.322
Се извинувам што е надвор од темата,но само да додадам секоја чест за сите што донирале и учествувале во изградбата на новиов саркофаг што го покрива реакторот 4.Изградбата чинела преку 2 милијарди евра,а главен изведувач со 50% учество е Францускиот конзорциум Новарка,фактички изградбата била некој вид натпревар помеѓу фирмите за изнаоѓање и изведба на конструкциски решенија.Наредни 100 години е безбеден саркофагот,за разлика од претходниот кој го изградиле советите и бил со премногу недостатоци[DOUBLEPOST=1560206579][/DOUBLEPOST]https://youtu.be/n7aMcKinrWY
Ремек дело,лидери за изведба на конструкции монструми,хируршки прецизно изведено
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.699
Поени од реакции
14.103
Мислам дека Фокушима немаше експлозија. Само истекување на радиоактивна вода. Не знам колку е контаминиран океанот во близина на Јапонија (и пошироко), но нас директно не нè засега.
Морските плодови кои се продаваат кај нас во веро, тинекс, кам итн, на секое пакување имаат код ознака за делот во кои се уловени. Е сега има и такви кои се со ознака FAO 061, која ја имам лично видено во веро, а за посочената зона можеш да видиш каде се наоѓа на подолниот линк :
http://www.fao.org/fishery/area/Area61/en
p.s. ова не значи дека истите се радиоактивни :)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.373
Поени од реакции
9.260
Се извинувам што е надвор од темата,но само да додадам секоја чест за сите што донирале и учествувале во изградбата на новиов саркофаг што го покрива реакторот 4.Изградбата чинела преку 2 милијарди евра,а главен изведувач со 50% учество е Францускиот конзорциум Новарка,фактички изградбата била некој вид натпревар помеѓу фирмите за изнаоѓање и изведба на конструкциски решенија.Наредни 100 години е безбеден саркофагот,за разлика од претходниот кој го изградиле советите и бил со премногу недостатоци [DOUBLEPOST=1560206579][/DOUBLEPOST]https://youtu.be/n7aMcKinrWYРемек дело,лидери за изведба на конструкции монструми,хируршки прецизно изведено
... погрешно, барем околу новиот софистициран саркофаг!


никој ништо не донирал, не бар на таков начин донација без сопствен интерес, туку Чернобил во веќе територија на Украина вон СССР, укажа дека нема финасиски средства да може да превземе дополнителни мерки за заштита на дополнителните проблеми кои освен хаваријата и се појавиле со нови дополнителни експлозии (треба да се гледаат филмовите за Чернобил) и дека меѓу првите неруски држави каде облакот од радијација дошол над Шведска (Скандинавија)?? :confused:


...напредувајќи кон други држави во ЕУ, па и во Франција...така да истите да си го „спасат газот“ морале под хитно да превземаат мерки да се санира инаку тие ќе бидат на удар од радијација и веднаш собрале пари да би се изградила заштитата...


инаку и тоа не е точно дека русите изградиле со недостатоци, тоа е кривица на еден човек инжињер што сокрил грешка во градба на реактор и со која грешка платил со живот истиот ама и 100 000 граѓани !


Да се гледаат филмовите за да нештата бидат појасни !
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.010
Поени од реакции
40.432
.
...инаку јас не реков дека бомбардерот „ширел радијација“ ми го видоизменуваш коментарот и мислењето (не знам зашто) РЕКОВ дека има можност да пренесе такви буриња со нуклеарен отпад и затоа што највероатно штом имаат нуклеарно оружје имаат и некои „заштити“ за разлика од другите хеликоптери, а радијацијата од тие буриња кога се закопуваат во земја, тој шав каде е заварен процурува и излегува нуклеарниот отпад во земјата и преку подземните води се шири насекаде таа е „ослободената“ радијација! :(и нека не биде така „траскам глупсти“, кажи ми ТИ, што „такво“ има да дојде тука нуклеарен бомбардер на вежби во Криволак? што значи „нуклеарен“ а? дека има такво оружје со осиромашен ураниум?
прв пат муниција? втор пат нуклеарен бомбардер! трет пат што ќе биде?
...и демек КОЈ ни гарантира, мислам ејјјј што секој збор кажан, по кој пат излажан!?? :facepalm:
мислам ејјј ако првата имаше „мустаќи“ ова има „локни“ двете несоодветни во својот ресор каде не им е местото на жената!
...еве ќе те прашам, да видам колку ќе ми се смееш дека „тресам глупости“, што е Бонстил според твои сознанија поконкретно што има под земја? :cool:
Џабе им збориш. Они не се разбираат ко тебе у нуклеарно оружје.

Инаку секој кој барем малку гледа со очите, ќе ги примети на сликава, куршумите во десниот агол и нивната црвеникава радиоактивна боја.
Најглуп човек на светот да си, па ќе знаеш дека нуклеарен бомбандер се вика зато што шири нуклеарност наоколу.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.768
Поени од реакции
16.362
Од некои постови, богами (пред се' бијонси нолс, познат и признат ол-раунд експерт), повраќаница ми дојде....многу полоша од таа од радијација.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.373
Поени од реакции
9.260


... инаку нема шо да се сеќираме околу радијацијата кога имаме гаранција, клик! а и пошироко какво загадување во МКД , нема да има! клик!
П.С.
оно кд нуклеарен бомбардер га Ј*бе, а он не осеЧа! :toe:
Џабе им збориш. Они не се разбираат ко тебе у нуклеарно оружје.
Инаку секој кој барем малку гледа со очите, ќе ги примети на сликава, куршумите во десниот агол и нивната црвеникава радиоактивна боја.
Најглуп човек на светот да си, па ќе знаеш дека нуклеарен бомбандер се вика зато што шири нуклеарност наоколу.
..не убаво од твоја страна (профи така те учеле да веруваш во слика?), а и од оној другиот после тебе, ве меморирав, па некое време ќе ве потсетам со постот кога ќе се откријат некои работи како во Бонстил! инаку нема да му реплицирам зашто може архитект да коментира секаде во секоја проблематика на форумов и да има „право ем познавање“, а истиот да забрани на друг да коментира добивајќи нагон за повраќање несвојствено за некој интелктуалец нели? ама нема да му ја „лечам“ можеби тоа е радијација на радиоактивниот громобран токму од негов проектиран објект, ај донт ноу! :toe:

... и што ми беше муабетот, да ние не треба за Чернобил да се плашиме СЕГА, туку за овие нови влијанија како од надвор така и во самата држава, оти во Скопје во претпоставка дека има необезбеден радиоактивен материјал ракуваат луѓе кои за оваа работа ниту се стручни, ниту обучени, туку приучени ...како беше тоа раководниот тим во државната Дирекција за радијациска сигурност... едно време со ова проблематика бил одговорен ветеринар? да не е случајно тој ,,...познат и признат ол-раунд експерт??..,,е тогаш ќе се знае што е вистинска повраќаница!
а сега кој е одговорен ниту сакам да кажам :sleep:
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.768
Поени од реакции
16.362
Воопшто не сум архитект (не ми е од википедија информацијава). Ете ти веќе една грешка у постот...од "малкуте".
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.373
Поени од реакции
9.260
...ех ...имаш блокирано ЛП, така да не ме носи оф топик на темава и не биди смешен со нешто што користиш и ТИ односно можеби не?
што е Википедија?
 
На врв Bottom