Чернобил, контаминација на Македонија

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од PituGuli55, 9 јуни 2019.

 1. PituGuli55

  PituGuli55

  Член од:
  27 октомври 2017
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  128
  Кај и да барам мапа на контаминацијата што чернобил ја направил 86та година ми ја покажува европа ама без македонија србија и црнагора. Има ли некој мапа којашто ги вклучува оваие територии?
  Гледам грција окулу паралиа е баш баш погодена.
   
 2. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.828
  Допаѓања:
  3.290
  Има мапи кои прикажуваат дека и Македонија е контаминирана.Кој знае кави биле правците на ветровите во тие моменти.Инаку најпогодена со радијација од Чернобил е Белорусија па потоа Летонија,Етонија па Украина.Има уште една работа,а тоа е Фокушима.Таму се деси катастрофа на два нуклерни реактори,а некако сепак е во сенка на Чернобил.
   
 3. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.160
  Допаѓања:
  161.171
  Па со оглед на секојдневното однесување на народот тука, и без мапа ќе знаеш дека сме контаминирани.
   
  На Емкаа, brnjomkd, Invader и уште 31 други им се допаѓа ова.
 4. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.979
  Допаѓања:
  6.858
  Aма кај нас после 20 години стигнал облакот.Ние сме секогаш поназад :D
  --- Споено дупло мислење, 9 јуни 2019 ---
  Шала на страна до ден денес се сеќавам у тогашно Јосип Броз Тито,сегашно Димо Хаџи Димов како ме тепаше Славјанка наставничката у трето одделение со стап по прстите на рацете зашто ме виде како јадам "контаминирани"зелени сливи скинати од дрвото во школскиот двор.Цела недела неможев да ништо да пипнам со прстите :tapp:
   
  Последно уредено: 9 јуни 2019
  На brnjomkd, Solaire of Astora, kano и уште 12 други им се допаѓа ова.
 5. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  2.589
  Допаѓања:
  2.500
  Јас бев во војска тогаш, инфото беше дека не е нешто сериозно, ама неколку месеци јадевме салати од резерви, не свежи.
  Памтам не не оставаа на трева или земја да седиме:D.
  Инаку ниедна карта не е за верување.
   
  На brnjomkd, AceCaleb, Scirea и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.979
  Допаѓања:
  6.858
  У војска служев АБХО (Атомско биолошко хемиска одбрана) и баш еднаш ова прашање му го поставив на претпоставениот старешина,дали е можно до тука да стигнала контаминацијата,ми одговори потврдно,ама као демек без сериозни последици.Вистината никогаш нема да ја дознаеме
  --- Споено дупло мислење, 9 јуни 2019 ---
  Тешко на Белорусија,таму последиците се осеќаат и ден денес,а и у тоа време настрадаа повеќе и од самите Украинци
   
  На brnjomkd, Scirea, Sasa Ilic и уште 5 други им се допаѓа ова.
 7. PituGuli55

  PituGuli55

  Член од:
  27 октомври 2017
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  128
  --- Споено дупло мислење, 10 јуни 2019 ---
   
 8. SK-92

  SK-92

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  957
  Допаѓања:
  933
  Земал си играл некој на компјутерот, направил видео и сега да му веруваме.
  На мапава скоро до Исланд е стигната.
   
  На brnjomkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. PituGuli55

  PituGuli55

  Член од:
  27 октомври 2017
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  128
  chernobyl_fallout1.jpg d9jh7q6-884b9441-46a2-4d4c-b094-c9f3b583e88a.png
  --- Споено дупло мислење, 10 јуни 2019 ---
  прилично е фатена грција а за југославија нема податоци
   
 10. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  520
  Допаѓања:
  210
  [​IMG]
  Еве една мапа од испуштениот Цезиум-137. Со се цела Југославија.
   
  На Наќо Скопски и PituGuli55 им се допаѓа ова.
 11. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.166
  Допаѓања:
  9.185
  Од радиоактивните марули ваљда сме станале толку утепан народ после
   
  На brnjomkd и Pane-G им се допаѓа ова.
 12. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  584
  Допаѓања:
  210
  Мислам дека Фокушима немаше експлозија. Само истекување на радиоактивна вода. Не знам колку е контаминиран океанот во близина на Јапонија (и пошироко), но нас директно не нè засега.
   
 13. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.823
  Допаѓања:
  4.236


  видеово, заслужува да биде на ова тема!

  [​IMG]

  ...инаку, искрено речено, ми влезе чивија да си купам гајгеров бројач, макар од тој во вид на мобилен како што има женскава експер за случувањето во Чернобил на видеово ама некако 200 $ не ми се дава, ама нешто слично сигурно ќе снабдам, ги има во вид на пенкала до некои 50 $, или некоја апликација на мобилен ајфон до 30 Е која мери само присутност на радијација!
  ...седам и мислам како се замараме со влажноста, со температура и атмосферски притисок на воздухот, загадувачки смог вакви и такви честици, топлотен бран, а никаде нема податок дали воопшто НИЕ во МКД имаме некоја радијација која е вон границите на нормалата! :toe:
  ...и ДА! при вакви бранови на радијација како што е спомнато од Чернобил било забрането во таа далечна 1986 год воопшто садење и користење на градинарски растенија посебно спомнатата марула!
  ...но мое лично мислење, радијација од Чернобил во МКД не е проблем СЕГА, колку би бил проблем „спакување“ во буриња на радиоактивен материјал кои ги има државите од ЕУ за добра пара ги дистрибуираат низ вакви сиромашни, економски слаби, а посебно корумпирани држави како нашата??!:confused:
  ...и да биде работава покомплицирана прочитав, цитирам:
  ,,..Гајгерови мерачи за нивото на радијација кај нас не може да се набават во слободна продажба, зашто користењето на оваа опрема е контролирано од Агенцијата за радиологија, надлежна за следење на набавките врз основа на законски утврдена процедура Поради тоа Македонија остана незафатена од искуството на западноевропските земји, каде што по хаваријата на јапонската нуклеарка интересот за купување мерачи за радијација се зголеми...Законски не постои можност и е строго забрането комерцијално да се набават најразлични уреди што ја мерат радијацијата - објаснува... директор на ....,,,
  и сега? :nesumjas: не смееме да знаеме колку е радијацијата?
  забрането ли е? :shok2:
  па нека ни дадат јавни податоци за радијација на разни локации или предмети или било што!
  ...еве јас сакам да знам на Криволак дали има радијација вон границите на дозволеното, посебно сега кога ни надлетува нуклеарен бомбардер Б-52, демек вежба :свиркам:
  ...кој ни гарантира дека истиот нема буриња со нуклеарен отпад и го транспортира демек „вежба“, и го закопуваат во Криволак??:shook:
   
  На bobipp, Не-го-знам и Pane-G им се допаѓа ова.
 14. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.160
  Допаѓања:
  161.171
  Абе што ќе ви е гајгеров бројач :)))) ја глеавте Чернобил и се упрпавте. На ФЕИТ има, памтам на лабораториски си игравме а освен оригинален што е прескап, на поевтиниве верзии не им верувам
   
  brnjomkd, Наќо Скопски, Scirea и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.166
  Допаѓања:
  9.185
  Кои глупости истресе ни сама не знаеш. Летал б-52 ширел радијација, закопувале нуклеарен отпад на терен за гаѓање. :pos:
   
  На Skorp и Ilumious им се допаѓа ова.

Сподели преку: