Чернобил и Припјат

Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
590
Чернобил е подрачје во Украина, кадешто се случила најтрагичната нуклеарна несреќа.Нуклеарната централа била користена за произведување на струја, и сите работници живееле во блискиот град наречен Припјат. Екплозијата се случила на денот кога реакторите во централата биле тестирани. Инжинерот Анатолиј Степанович Дјатлов, препорачувал тестирањето да започне на помала енергија (200 Мегавати), а тестот требал да започне од 700-1.000 Мегавати. Се појавиле компликации, но Дјатлов сметал дека ништо не би требало да тргне наопаку, и све би требало да биде во ред. Но... не било така, имало компликации и пред почетокот. Имало две експлозии. Втората експлозија го изнела целиот кров на 4-тиот реактор. Радијацијата доаѓа од нуклеарното гориво што централата го користела. Горивото се раширило низ цела Европа, претворено во нуклеарни облаци (невидливи). Повеќето од децата и луѓето што се наоѓале поблиску до централата не преживеале, а децата што се раѓале по несреќата имале деформитети.

Јас би ви препорачал да ги гледате овие видеа за да сватите што се случило:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.754
Поени од реакции
8.630
Сакам да го посетам градчево одамна...сигурно е морбидно, но и помалку авантура да се види таа празнина каде ни пиле не пее : )
 
H

^HITMAN^

Гостин
Колку само ми е мака за 'ликвидаторите'(оние кои ги санираа последиците од хаваријата со голи раце изложени на радијација 300,000 пати повисока од нормалното). Сите починаа во рок од 7 дена после чистењето. Им беше кажано само дека е ризично за нивното здравје, но дека не постои опасност по нивниот живот. Колку сурово.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
590
Колку само ми е мака за 'ликвидаторите'(оние кои ги санираа последиците од хаваријата со голи раце изложени на радијација 300,000 пати повисока од нормалното). Сите починаа во рок од 7 дена после чистењето. Им беше кажано само дека е ризично за нивното здравје, но дека не постои опасност по нивниот живот. Колку сурово.
Па два дена се чекаше да им кажат на граѓаните на Припјат дека експлодирала централата. Луѓето си шетаат низ градот, децата си играат, а тоа радијацијата се шири.

Сурово, и не биле подготвени за тоа.
Али ете... Инаку сеуште има радио-активни подрачја во Украина / Белорусија и Русија. А што е најинтересно трите реактори што не биле погодени (што не експл.) работеле до 2000-та година мислам. :S Поправете ме ако сум грешка.

Инаку еве уште едно филмче во десет дела од Discovery, но ова е како продолжеток од случувањата горе. И се користени вистински снимки:


Кога ќе заврши кликнете на part 2, итн.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Па два дена се чекаше да им кажат на граѓаните на Припјат дека експлодирала централата. Луѓето си шетаат низ градот, децата си играат, а тоа радијацијата се шири.

Сурово, и не биле подготвени за тоа.
Али ете... Инаку сеуште има радио-активни подрачја во Украина / Белорусија и Русија. А што е најинтересно трите реактори што не биле погодени (што не експл.) работеле до 2000-та година мислам. :S Поправете ме ако сум грешка.
Да така е. Работниците од нуклеарката биле преселени во новоизрадено гратче слично како Припијат, и гледав документарец за сиромаштијата во тој град после 2000 година откако се затворени сите 4 блока на нуклеарката. Не ми текнува само како се викаше градот.
Не зборам за луѓето во Припијат, тоа е така дека после 2 дена започна евакуацијата. Зборам за луѓето од армијата и од рудниците кои ги чистеа последиците од хаваријата и кои го копаа подземниот тунел кој мораше да се ископа за да се постави цемент за да радиоактивната магма не дојде во контакт со вода и да предизвика експлозија 25 пати посилна од онаа во хирошима на лице место, без заштита, кои умреа во род од 7 дена а не им беше кажано дека ќе умрат со сигурност. Се работи за повеќе од 50,000 лица кои не влегуваат во ниедна статистика.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Педесет тона нуклеарно гориво во воздух.И сето тоа благодарение на некој кој не го дизајнирал како што треба нуклеарниот реактор 4 од личен интерес и благодарение на еден заменик арогантен главен инжињер.Ми се гади од овие луѓе.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
590
Педесет тона нуклеарно гориво во воздух.И сето тоа благодарение на некој кој не го дизајнирал како што треба нуклеарниот реактор 4 од личен интерес и благодарение на еден заменик арогантен главен инжињер.Ми се гади од овие луѓе.
Хммм, не не.
Сето тоа грешка на тој што го спомнав во првиот пост.
Сакал да стартува на 200MW, а требало од 700MW до 1.000MW (мегавати).
Има разлика, водата вриела повеќе, и цевките неможеле да издржат.

Инаку во првото видео е опишана експлозијата, а во второто што се случува после експлозијата. Многу убави документарни филмови.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
Има премногу интересни информации што може да се споделат на темава но од научен карактер и мислам дека треба да заврши во друг подфорум во спротивно ќе стане СТАЛКЕР.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Хммм, не не.
Сето тоа грешка на тој што го спомнав во првиот пост.
Сакал да стартува на 200MW, а требало од 700MW до 1.000MW (мегавати).
Има разлика, водата вриела повеќе, и цевките неможеле да издржат.

Инаку во првото видео е опишана експлозијата, а во второто што се случува после експлозијата. Многу убави документарни филмови.
Па јас на кого алудирав? :)
Анатолиј Дјатлов бил заменик главен инжињер во атомската централа.Колку што разбрав од видеото, потекнува од рибарско семејство, од Сибир и на 14 години избегал од дома.Бил еден од најценетите инжењери во СССР, за разлика од неговиот шеф он бил човек кој сакал да ризикува, а неговиот шеф играл „според книгата“.И човекот си криел своја црна тајна, работел на нуклеарни подморници во 60-тите и е виновен исто така за една хаварија која довела до тоа да го загуби и својот син. Затоа и кога ќе го прашале (ова се однесува за неговиот шеф) колкава е шансата да експлодира еден нуклеарен реактор, он често одговарал, колку што е можно да удри еден метеор во атомската централа.Тестовите се спроведени од страна на СССР поради, нападот на Израелците (не посочуваат која централа) врз ирачката атомска централа Озирак кој се случил во 1981 година.Колку за информација на останатите да знаат за која централа се работи.И нормално, сакале Советите да тестираат како би работела една централа во услови на напад и.т.н.
А во другите делови и се говори за тоа дека дизајнот на нуклеарниот реактор 4 бил тотално погрешен, дури и КГБ издале неколку предупредувања за тоа, но нажалост и на нив не им било дозволено да се мешаат во енергетската политика.
Вината се сведува на тие горе, и на арогантноста на заменикот главен инжињер Анатолиј Дјатлов.
Да не пишувам понатаму, јас така разбрав сега ако сум грешка корегирајте.Запомнив доста работи, ги изгледав сите шест дела.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.578
Поени од реакции
182.793
Гледав дека уште 300 години ќе биде опасно да се престојува во градов поради опасност од радијација, страшно :(
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
590
My bad, али сепак не те разбрав добро.

Гледав дека уште 300 години ќе биде опасно да се престојува во градов поради опасност од радијација, страшно :(
Дап. И сега уште има луѓе таму што го градат тој втор поклоп да не се шири радиација. И сеуште има многу опасност.

Инаку еве пикрч апдејтс: 
B

Borg_Drone

Гостин
Гледав дека уште 300 години ќе биде опасно да се престојува во градов поради опасност од радијација, страшно :(


Корегирајте ме ако грешам, но мислам дека ураниумот (осиромашен) кој се користи во нуклеарните централи за гориво треба да отстои сто години за да дојде до безопасно ниво.
Плутониумот е најјакиот радиоактивен елемент, за него треба петстотини години.
Ова кога учев по хемија во средно, а може и да сум грешка.
Инаку еве нешто интересно да прочитате:

Селечка Планина, над селото Кокре, во мариовскиот крај, е богата со ураниум, а за тоа речиси никој не знае, иако, како што велат експертите, Македонија би можела да стане една од најбогатите земји во регионот ако знае паметно да го искористи овој минерал. Репортерот на „Време“ го пронајде човекот кој прв, случајно, го пронашол ураниумот во Селечка Планина. Бидејќи го интересирале минералите и природата, 83-годишниот Киро Ѓорѓиоски во 1957 година од некој геолог позајмил Гајгермилеров бројач и, заедно со неговиот другар, заминал на Селечка Планина. По неколку часа испитување, бројачот почнал да покажува знаци на радијација над селото Кокре. Случајот го пријавиле во Геолошкиот завод во Скопје, а кратко време потоа пристигнале екипи од Нуклеарниот завод Винча од Белград,
http://ataraxija.blog.mk/2008/06/26/uranium-vo-makedonija/

Надополнување:Ги симнав сите делови од документарниот, навистина интересна тема.Поздрав!
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
590
@Borg_Drone: Мислам дека скоро имаше на вести, ако не се лажам.
 
S

smart ass

Гостин
Штета за советските војници...без опрема...ццццц

Ама мислам ова историја ќе да е??

П.С денес Нуклеарната енергија е Најеколошка!!
 
Член од
28 март 2010
Мислења
67
Поени од реакции
2
а кај нас има ли нуклеарна база? знам дека има во бугарија, па ако таа пукне ко во чернобил готови сме и ние !
 
На врв Bottom