Чеза Комерц апетисани и Рамстор! Црви внимавајте каде купувате

Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Во истиот тој Рамстор во Капитол, пред неполн месец отидов да земам мелено месо.
Одбрав парче јунешко месо и таа продавачката ми потврди дека е тазе и сабајлето донесено. Плус бремена ме гледаше дека сум...И го сомеле месото...Го платив на каса и си отидов...
Дома кога отидов, го извадив од хартија и мирисаше на расипани јајца и оцет...
Отидоа домашните мои да го вратат за инат ама не можевме фискалната да да најдеме и таму им рекле дека месото е во ред ама машината кај што се меле имала остатоци од друго месо претходно и на топлото скапало тоа месо и мирисот се пренел на моето месо...
Јас сум крива ?
А, знам и за апетисаните дека не ги чуваат баш по некои високои стандарди и секој ден бубачки тепаат кај нив...Ова е од една девојка што порано работеше баш таму...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
...напротив, треба да внимаваме на пакуваните т.е. да видиме кои ги пакува, оти ако се пакувани не значи дека не се рефусни,
... не знам дали знаете да поголемите маркети освен што продаваат прехрамбени артикли со заштитен бренд, земаат на големо на пример шеќер, грав, ориз, пченица, брашно, леќа, печурки, јувки, макарони, па и разни апетисани како лешници, кикирики, бадеми па и суво грозје и истите во свои Х простории каде имаат највервантно специјални машини за пакување на тој голем „рефус“ во помали количини како краен производ со име на сопствена фирма,

Прегледај го приврзокот 262602 Прегледај го приврзокот 262603

секогаш ваквите „ Рефусни производи“ се нешто поевтини од фабричките пакувани со заштитен производител, а сите се залетуваме поради цената, а и поради наместени на преден план по рафтовите, исто и јас се зезнав така со суво грозје и се распрашав токму околу овие производи и ете што било всушност т.н „ Рефусни производи“ што сами маркети си ги пакуваат!

Прегледај го приврзокот 262599 Прегледај го приврзокот 262600 Прегледај го приврзокот 262601

... ќе приметите разни артикли со име од поголеми маркети Веро, КАМ, Кипер, Тинекс ...па и Чеза,
...тоа значи дека тие истите си ги пакуваат рефусните производи, е сега прашање во какви услови, кои ги котролира и кој воопшто одредува рок на трајност на самит производот ...не знам :toe:
не си ги пакуваат тие него добавувачи, они само им кажуваат како да ги брендираат. Веро сеа ќе земе ќе пакува шеќери, не ме зезај.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Пријатели темава ја отварам за сите оние кои се љубители на апетисани да внимаваат од каде купуваат.

Револтиран сум од Рамстор Капитол Мол и Чеза Комерц.

Купив во размак од 3 дена Лешници, Фстаци и Кикирики (непечени)
Ги носам дома ги складирам сите во посебна кутија како и секогаш и после 2 дена одам повторно да купам овој пат кикирики.

Луѓе од се што имам дома работиве купени од Рамстор беа со црви.
Црви во Лешниците, црви во Фстаците и денес црви и во Кикирките.

Згрозен сум и до сега ми се нема случено вакво нешто.

Незнам кај кого е грешката, дали кај увозникот во случајов Чеза или продавачот

Во секој случај можностите зашто дошло до ова се:

1. Или робата е премногу стара
2. Или робата е несоодветно чувана

Прашање е дали и на други места е вака односно до магацините на ЧезаКомерц или е само изолиран случај во Рамстор Капитол.

Но едно е сигурно, во три наврати увидов дека апетисаните во Рамстор Капитол се полни со црви.

Немам како да ги исконтактирам но навистина сум згрозен. Се надевам дека некој тука е поврзан и ќе ги исконтактира Чеза Комерц, бидејќи ова е неприфатливо.

Исто така, доколку има некој тука исти случај во периодов од друго место добро би било да пише. Можеби така ќе биде појасно дали е глобален проблемот низ Македонија или само еден Маркет е во прашање


Воедно совет, Бидете внимателни и ако можете избегнувајте да купувате од Рамстор Капитол апетисани.
И коа си ги складирал во тоа посебните кутии ич не примети дека има црви во нив? Ептен до толку си слеп??? Па тебе утре и камења ќе ти стават во тоа семките тек после една недела ќе приметеш.... Па до толку да не внимавате...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Еднаш-два пати преку сила, имам купувано апетисани од Чеза-комерц. Спакувани, од Рамстор.
Више никад. Многу беа срање.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Во истиот тој Рамстор во Капитол, пред неполн месец отидов да земам мелено месо.
Одбрав парче јунешко месо и таа продавачката ми потврди дека е тазе и сабајлето донесено. Плус бремена ме гледаше дека сум...И го сомеле месото...Го платив на каса и си отидов...
Дома кога отидов, го извадив од хартија и мирисаше на расипани јајца и оцет...
Отидоа домашните мои да го вратат за инат ама не можевме фискалната да да најдеме и таму им рекле дека месото е во ред ама машината кај што се меле имала остатоци од друго месо претходно и на топлото скапало тоа месо и мирисот се пренел на моето месо...
Јас сум крива ?
А, знам и за апетисаните дека не ги чуваат баш по некои високои стандарди и секој ден бубачки тепаат кај нив...Ова е од една девојка што порано работеше баш таму...
Незнам колку е вистина ова што го збориш, но ако другарката работела таму и така ти рекла, требало да информира некоја институција.

Како и да е одсега некој што купува нека си чува сметка и слободно нека си се обрати до пазарна и санитарна инспекција ако види нешто.

Јас би купил но којзнае кога би открил пак, а шубе ми е да јадам повеќе од кај нив.
А да дадам пари и да фрлам работи не оди.

Во рамстор јас и онака ретко купувам, па после ова, уште поретко( да не речам никогаш) нема да влегувам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom