Чварки

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Не сме ни бугари па џимиринки да ги пишува, иначе ЧВАРЦИ Е српски Чварки е македонски ЏИМИРИНКИ е паланечко/струмичко/беровско бугарски.
џимиринки е и во прилеп колку што знам
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Како сте ме настрвиле со темава, од вчера само на чварки мислам :cautious: Па уште и рецепти и комбинации, мх,мх...

Секако ми се убави - уз црвено вино, со кисели крставички и овчо сирење, со качамак, онака со лепче. Морам да идам да си купам :D
 
Член од
22 октомври 2013
Мислења
867
Поени од реакции
1.906
многу уба работа биле ова џимиринкиве
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
За инфо чварките се помалку штетни од сите салами шунки и слични производи кои ги има по маркетите. Дури некаде се збореше дека не се ни најмалку штетни како што мислиме затоа што маста излага при приготвувањето. Плус ќе си мезиш и туршија а туршијата ги разредува маснотиите. Штетно е пржењето отпосле кога ќе излезе маста, а чварката како чварка не е ни најмалку штетна.

И порано само тоа јаделе па негледам да умирале од мрснотии луѓето. Проблемот со мрснотии не е исхраната туку активноста што ја немаме. Како сме мрзеливи станати и само пред компјутер седиме и од салата мрснотии ќе добиеме.

Така да тие што нејадат порати страв од мрснотии нека не му се секираат. Плус колку пати јадеме тоа 2-3 пати максимум во годината. Од толку не се добиваат мрснотии...
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Не сме ни бугари па џимиринки да ги пишува, иначе ЧВАРЦИ Е српски Чварки е македонски ЏИМИРИНКИ е паланечко/струмичко/беровско бугарски.
Ако најдеш Паланчанец што чварките ги вика ЏИМИРИНКИ, те частам пет кила.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.865
Поени од реакции
7.553
Како помалав по името се мислев нешто лигаво е тоа и премногу гадно ,но кога дознав дека тоа е месо иситнето испржено почнав да ги јадам премногу ,па касни едно те тера уште ,уште и уште да јадеш .

Едно време татко ми ги земаше од еден месар ,ама одкако месарот веќе ја затвори месарата ,не купил до сега чварки татко ми .
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ако најдеш Паланчанец што чварките ги вика ЏИМИРИНКИ, те частам пет кила.
Само 5 кила ?
--- надополнето: 24 ноември 2013 во 20:35 ---
Јас би сакал да пробам, да видам што е и како е со нив. Ама нечисто потекло имаат, не ми дава вера.
Не дека немаш гнетено чварки ама ај ќе се праиме ненормални и дека не знаеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom