Часовници

Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Дали некој има порачано квалитетно гумено/пластично ремче за часовник од интернет?
Овие што ги купувам овде стануваат крути и се кршат по 1 година. Почесто менувам ремчиња од батерија. :confused:
Гумени не, ама кожни и платнени од https://www.cheapestnatostraps.com/ сум купувал и многу се квалитетни. Имаат и гумени ама не ме интересирале до сега, претпоставувам и тие се квалитетни.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Ова случајно го видов на нет.


TACT е прва компанија во Македонија со сопствено производство на часовници.
Гледајќи дека во нашата земја нема компанија за производство на часовници, нашата екипа се реши да направи нешто ново, наше и оригинално.
Затоа, на 02.02.19 беше основан TACT, како бренд на часовници што ќе ги задоволи апетитите на сите граѓани во Македонија кои се лубители на часовници.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Ова случајно го видов на нет.


TACT е прва компанија во Македонија со сопствено производство на часовници.
Гледајќи дека во нашата земја нема компанија за производство на часовници, нашата екипа се реши да направи нешто ново, наше и оригинално.
Затоа, на 02.02.19 беше основан TACT, како бренд на часовници што ќе ги задоволи апетитите на сите граѓани во Македонија кои се лубители на часовници.
Ова е една од илјадниците фирми што купуваат часовници од кина за 2-3 долари и ги продаваат под свој бренд, мајкл корс е една од поуспешните такви фирми, а нашиве дечки мислат дека ќе го повторат нивниот успех, со среќа ама часовниците им се генерички кинески и на али може да се купат за џабе.
Мене, брендовите кои немаат историја во производството на часовници не ми се интересни. За истите пари може да се купи. Сеико, касио, или некој руски на пример.
 
Член од
22 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
ако сакате винтиџ часовници тркенете петок или вторник на канта пазар се наоѓаат јаки модели за евтини пари едно чистење и во топ форма се
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Па нема баш нешто јаки модели али се наоѓа по нешто, најчесто руски, по некое сеико и прошли пат имаше една омега ама без клуч и за 4000, ризик јак али...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Ова случајно го видов на нет.


TACT е прва компанија во Македонија со сопствено производство на часовници.
Гледајќи дека во нашата земја нема компанија за производство на часовници, нашата екипа се реши да направи нешто ново, наше и оригинално.
Затоа, на 02.02.19 беше основан TACT, како бренд на часовници што ќе ги задоволи апетитите на сите граѓани во Македонија кои се лубители на часовници.
Kade se proizveduvaat casovnicite? Sopstveno proizvodstvo za meine bi znacelo vo Makedonija ama ocigledno se samo dizajnirani vo Makedonija?
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Kade se proizveduvaat casovnicite? Sopstveno proizvodstvo za meine bi znacelo vo Makedonija ama ocigledno se samo dizajnirani vo Makedonija?
Какво дизајнирање бе, отвори али побарај машки елегантен саат и ќе видиш десетици слични а може ќе го најдеш и баш овој дизајн. Цените се од 2 до 10 долари. Произведени се во кина. Инаку кинезите имаат многу квалитетни часовници кои биле правени за војската и тие не се ефтини... Seagull на пример прават клонови на eta механизми кои се доста квалитетни.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Колку винтиџ е востокот? Јас имам ист таков нов, мислам дека имам постирано и слика погоре некаде. Единствена маана е големата круна, се забива во рака и незгодна е.
Еве го мојот најнов улов од бувљак, пољот со ден и датум. Убав модел но малку предебел, гледам на нет дека ваков модел има и автоматик, веројатно затоа има подебело куќиште.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
https://www.jomashop.com/police-roadstar-mens-watch-10286js-02.html

Мислење за часовников ? И како најточно рачно да се навива , секој дневно треба да се прават по 20-30 круга?
Многу непотребно ми е наџиџан со стрелки, кај попрво да гледаш. Да ги нема тие ден, месец би бил поубав за мене. Е сега што механизам има внатре не кажуваат, да е сеико или миота не би криеле, вака претпоставувам дека е кинески од ефтините (има многу добри и скапи кинески механизми, не е се чкарт).
Исто така не кажува дали воопшто може рачно да се навива, аутоматик е, на пример повеќето сеико 5 не се навиваат рачно.
Инаку навивањето е додека оди, но при крај со усул, се осеќа малку потешко оди.
И она што ќе ти го кажат сите љубители на часовници, ова е моден часовник, police се фешн фирма, ако сакаш квалитет одбери фирма чија дејност е исклучиво правење часовници, за истите пари ќе добиеш подобар саат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom