Часовници

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.314
Поени од реакции
29.781
Извонреден часовник.
Пишува Командирски, а оно маскирана Амфибија... ;)

Ова изгледа им е втора генерација од бејзелот, мојот е без рецките за секунди од 0 до 20. Поубав е вака.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Си доплатив за безел не оди со часовникот,сега уште нато кожена каишка и раат сум некое време,само кај нас нема такви.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.314
Поени од реакции
29.781
Имам јас за продавање, и кожно каишче и обични нато... Ќе сликам вечер/утре кога ќе бидам дома. Да кажеме дека забегав со нарачки и изнакупив десетици каишчиња, и не ми требаат сите пошто поголемиот дел од нив не се ниеднаш носени. :)
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Постирај некоја слика па ако има нешто што ми се допаѓа ќе се пазариме.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Има ли некаде кај нас да се најдат Руски часовници? И која цена се вака одприлика. Не ми се нарачува од нет. Вака по продавнициве немам начекано а сакам да си земам некој поевтин чисто за мерак.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.314
Поени од реакции
29.781
Постирај некоја слика па ако има нешто што ми се допаѓа ќе се пазариме.
kaishcinja-1.jpg kaishcinja-2.jpg


Koжното каишче беше предвидено за Komandirskie K-35 кој беше земен за поклон, ама идниот (и сегашен) сопственик рече дека не сака кожни каишчиња и ми остана така. Штета пошто на тој часовник убаво иде кожно каишче (еве како би изгледал часовникот тогаш). На другите часовници не ми одговара каишчето, па си реков подобро да го продадам на некој што ќе го употребува. Платненото каишче ми е дупликат (трипликат уствари). А Восток бразлетната ја продавам пошто не љубам метални бразлетни.

Кожното каишче (и другите) ги давам без заработка, колку што ги имам платено (минус поштарината). Значи 20 долари (во денарска противвредност). Купено е од тука: https://www.cheapestnatostraps.com/collections/zulu-straps/products/leather-ss-zulu-strap-dark-brown?variant=275776946
Црното платнено каишче, 10 долари.
Восток бразлетната, 15 долари

Meталната нараквица е фабричка од Восток, неодвиткана од фабричкиот целофан, комплет со првите линкови и би требало физички да пасува на секој часовник со 22мм простор за каишче.
Еве како изгледа ставена на часовник:
1597402114587.png
Автоматски споено мислење:

Има ли некаде кај нас да се најдат Руски часовници? И која цена се вака одприлика. Не ми се нарачува од нет. Вака по продавнициве немам начекано а сакам да си земам некој поевтин чисто за мерак.
Наводно ги имало по некои продавници во Скопје (извини што не знам кои), но цените биле такви да ќе посакаш да нарачаш од нет. :)
Препорака за Мераном, добра продавница. Или ако инсистираш на Ибеј, нарачај од Зенит продавачот.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Востокот отиде до пријател да го провери на машина и добри вести брз е за 3 секунди што мислам дека е доста добро.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.314
Поени од реакции
29.781
Добро??
Одлично е. Има Ролекси со поголем офсет... :)
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
И двајцата се чудевме,3 пати го тестира да се осигура.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.314
Поени од реакции
29.781
Tи се погодил, знаат да имаат офсет од 30 секунди па и повеќе. Но за среќа едноставно им е решено подесувањето, не мора да си часовничар за да го подесиш офсетот.
 
A

Avenger99

Гостин
Дечки, нарачав Seiko SNK809 часовник од нет. Бидејќи сум мераклија на атоматици, а го нарачав на слепо, вреди ли часовников за 75 евра?
 
A

Avenger99

Гостин
Убава цена за убав часовник, дефинитивно добра вредност за парите.
Која боја на бројчаникот ја одбра? :)
Seiko SNK809K2, К2 значи црна?
Автоматски споено мислење:

Иначе, читав сеа на нет, механизмот за парите е многу добар и reliable, искрено сакав да купам нешто поскапо, скелетон, ама пошто нема многу избор, а и тоа што е поквалитетно е доста скапо, се одлучив за Сеикото.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.314
Поени од реакции
29.781
Црна треба да е, а за „скелетните“ нема да коментирам - тоа веќе е работа на вкус. Убав часовник си е овој, не си се заебал. :)

Инаку ги фалат и треба да се поуздани часовници, само пази дека сепак се работи за dress watch, не е тоа часовник за работење со него. Ова во случај да не си некој што работи во канцеларија и слично, а часовникот да го планираш за секојдневно носење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom