Часовници

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Многу непотребно ми е наџиџан со стрелки, кај попрво да гледаш. Да ги нема тие ден, месец би бил поубав за мене. Е сега што механизам има внатре не кажуваат, да е сеико или миота не би криеле, вака претпоставувам дека е кинески од ефтините (има многу добри и скапи кинески механизми, не е се чкарт).
Исто така не кажува дали воопшто може рачно да се навива, аутоматик е, на пример повеќето сеико 5 не се навиваат рачно.
Инаку навивањето е додека оди, но при крај со усул, се осеќа малку потешко оди.
И она што ќе ти го кажат сите љубители на часовници, ова е моден часовник, police се фешн фирма, ако сакаш квалитет одбери фирма чија дејност е исклучиво правење часовници, за истите пари ќе добиеш подобар саат.

Веќе го имам, го одбрав дека така ми се погоди ситуацијата а и ми се сфиѓа моделот..
Механизмот е кинески , претпоставувам не чкартен пошто си држи цена часовников и фин е.
Може да се навива рачно , само трик прашањето ми е колку круга точно , пошто ми трокира на еден ден иако го носам по неколку часа дневно , тоа е недоволно за да биде фул со енергија и да врти нон стоп.
Обично 20 цели круга или 40,50 полу круга вршат работа да биде цел ден фул.. али уште сум нов во штосов со механички часовници и го учам темпото на неговото функционирање.
Обично на механички часовник, вака од прво искуство, колку круга треба да се направат и дали треба на секојдневна база да се прави тоа ? * јас го навивам по потреба пошто ми трокира, ми касни со време..
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Веќе го имам, го одбрав дека така ми се погоди ситуацијата а и ми се сфиѓа моделот..
Механизмот е кинески , претпоставувам не чкартен пошто си држи цена часовников и фин е.
Може да се навива рачно , само трик прашањето ми е колку круга точно , пошто ми трокира на еден ден иако го носам по неколку часа дневно , тоа е недоволно за да биде фул со енергија и да врти нон стоп.
Обично 20 цели круга или 40,50 полу круга вршат работа да биде цел ден фул.. али уште сум нов во штосов со механички часовници и го учам темпото на неговото функционирање.
Обично на механички часовник, вака од прво искуство, колку круга треба да се направат и дали треба на секојдневна база да се прави тоа ? * јас го навивам по потреба пошто ми трокира, ми касни со време..
E zaradi toa ne se kupuva fashion casovnik so nepoznat mehanizam. U praktika go navivas ednas prviot pat i se dodeka go nosis ne bi trebalo da zastanuva. Site mehanicki casovnici kasnat. Kolku podobar mehanizam tolku pomalce ke kasni.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Веќе го имам, го одбрав дека така ми се погоди ситуацијата а и ми се сфиѓа моделот..
Механизмот е кинески , претпоставувам не чкартен пошто си држи цена часовников и фин е.
Може да се навива рачно , само трик прашањето ми е колку круга точно , пошто ми трокира на еден ден иако го носам по неколку часа дневно , тоа е недоволно за да биде фул со енергија и да врти нон стоп.
Обично 20 цели круга или 40,50 полу круга вршат работа да биде цел ден фул.. али уште сум нов во штосов со механички часовници и го учам темпото на неговото функционирање.
Обично на механички часовник, вака од прво искуство, колку круга треба да се направат и дали треба на секојдневна база да се прави тоа ? * јас го навивам по потреба пошто ми трокира, ми касни со време..
Па чим си го купил, со здравје да го носиш! Меракот нема цена. А за механизмот, еднаш дневно навиј го до крај не е важно колку круга, најчесто аутоматиците имаат прилизгувачка пружина и може да го виеш до утре и ништо нема да му е. кај обичните си има до каде може и тука застанува.
Нов саат има период на разработување, и после тоа си работи константно.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
E zaradi toa ne se kupuva fashion casovnik so nepoznat mehanizam. U praktika go navivas ednas prviot pat i se dodeka go nosis ne bi trebalo da zastanuva. Site mehanicki casovnici kasnat. Kolku podobar mehanizam tolku pomalce ke kasni.
Да ама он вели дека не го носи нон стоп, затоа и го навива. За канењето, механичките знаат да брзаат или да каснат, но тоа се штелува и може да се доведат до +- 2-3 секунди на ден, нормално послабите механизми ќе бидат во +- 30-60 секунди отприлика... Или повеќе :)
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
25
Поени од реакции
3
1-1117.1en.jpg
1-1117.1en-view4.jpg
Мислење за часовникот:
Jacques Lemans 1-1117.1EN Liverpool
Miyota js25
Дијаметар: 44mm
13mm дебелина
Минерално стакло
20ATM (200m) Water resistance
Околу 250€
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Мислење за македонскиов бренд TACT? Гледам сега на групер имаат попуст некој, ми се свиѓа минималистичкиот изглед, меѓутоа некој да каже нешто за механизмот?
 
Член од
6 септември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
3
Мислење за македонскиов бренд TACT? Гледам сега на групер имаат попуст некој, ми се свиѓа минималистичкиот изглед, меѓутоа некој да каже нешто за механизмот?
Jas imam TACT, skoro 2-3 meseci go nosam, za mehanizmot ne znam mnogu no pisuva deka e Japan miyota, davat 1 godina garancija za casovnikiot. Mozes da mi pratis kade ima popust, jas go imam kupeno 2.800den ako ima poveke popust bi sakal da zemam nekoja druga boja
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 223140
Прегледај го приврзокот 223141
Мислење за часовникот:
Jacques Lemans 1-1117.1EN Liverpool
Miyota js25
Дијаметар: 44mm
13mm дебелина
Минерално стакло
20ATM (200m) Water resistance
Околу 250€
da ne e malku skap...
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Jas imam TACT, skoro 2-3 meseci go nosam, za mehanizmot ne znam mnogu no pisuva deka e Japan miyota, davat 1 godina garancija za casovnikiot. Mozes da mi pratis kade ima popust, jas go imam kupeno 2.800den ako ima poveke popust bi sakal da zemam nekoja druga boja
Автоматски споено мислење:


da ne e malku skap...
Отвори grouper.mk, за 2000 ден го има.
 
Член од
6 септември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
3
Отвори grouper.mk, за 2000 ден го има.
fala mnogu
Автоматски споено мислење:

Kade se proizveduvaat casovnicite? Sopstveno proizvodstvo za meine bi znacelo vo Makedonija ama ocigledno se samo dizajnirani vo Makedonija?
Jas imam kupeno casovnik, i prasav za ova, mi rekoa deka ne se proizveduvat vo mk, so pricina deka nema uslovi vo nasata zemja tuku se kupuva mehanizmot od Japonija, tuka samo se dizajnirani vo makedonija. I ima logika spored mene

76921252_1273513232857389_6878606019665068032_n.jpg
Автоматски споено мислење:

Ова е една од илјадниците фирми што купуваат часовници од кина за 2-3 долари и ги продаваат под свој бренд, мајкл корс е една од поуспешните такви фирми, а нашиве дечки мислат дека ќе го повторат нивниот успех, со среќа ама часовниците им се генерички кинески и на али може да се купат за џабе.
Мене, брендовите кои немаат историја во производството на часовници не ми се интересни. За истите пари може да се купи. Сеико, касио, или некој руски на пример.
Bojadva, deneska od kina doaga i toj telefon ili laptop sto go koristis, jas modelot sto e crn od TACT go koristam i bas milo mi bese sto sakat i kaj nas vo MK da napravat nesto, imam nad 10 casovnici, kaj ovi TACT mi se dopaga dizajnot minimalen eleganten.
Mehanizmot ne e kineski, remceto go testirav deka e cista koza, da ne zboruvame na pamet.
Go koristam 2-3 meseci do denes mnogu sum zadovolen skoro sekoj den go zemam bidejki e lesen vo raka.
 
Последно уредено:
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
fala mnogu
Автоматски споено мислење:


Jas imam kupeno casovnik, i prasav za ova, mi rekoa deka ne se proizveduvat vo mk, so pricina deka nema uslovi vo nasata zemja tuku se kupuva mehanizmot od Japonija, tuka samo se dizajnirani vo makedonija. I ima logika spored mene

Прегледај го приврзокот 223323
Автоматски споено мислење:


Bojadva, deneska od kina doaga i toj telefon ili laptop sto go koristis, jas modelot sto e crn od TACT go koristam i bas milo mi bese sto sakat i kaj nas vo MK da napravat nesto, imam nad 10 casovnici, kaj ovi TACT mi se dopaga dizajnot minimalen eleganten.
Mehanizmot ne e kineski, remceto go testirav deka e cista koza, da ne zboruvame na pamet.
Go koristam 2-3 meseci do denes mnogu sum zadovolen skoro sekoj den go zemam bidejki e lesen vo raka.
Знам дека повеќето производи денес се од Кина, и не велам дека сите се со лош квалитет, напротив. Веќе 4-5 години користам Шаоми телефони и презадоволен сум, гарант има и други кинески производи што ги имам и сум задоволен ама сега не ми текнува.
Но кога се работи за часовници, работите се малку поинакви.
Хорологијата е многу специјализирана и обемна гранка и малку се земјите кои вистински имаат производство на часовници. Под производство се подразбира комплетна изработка на часовник, не купување делови и склопување, а Такт ни тоа не го прават. Просурфај малку низ алиекспрес и ќе го најдеш истиот или многу сличен дизајн на часовник за 5-10 долари... и 10 е многу.
Мене ми е мило кога Македонци почнуваат бизнис, и ќе ми биде помило да успеат и да заработат пари како дечките од Филипо Лорети, кои на кикстартер имаат добиено огромни пари за почеток, тие исто часовниците ги добиваат готови, и како што гледам имаат барем посолидни механизми, ова што Такт го ставаат во нивните е механизам од 10 долари, додека Фелипо во најефтиниот часовник имаат механизам од 20. Такт продаваат часовник за 6000 ден на веб а, Фелипо за 100 долари.

Муабетот ми е нека тераат дечките, супер, а и од твојот пример се гледа дека имаат и задоволни муштерии, дизајнот им е генерално ОК, и јас сакам минимализам. Но, нека не продаваат приказна дека се првите македонски часовници, тоа не е во ред. Тоа е исто како тој што има пиљара да тврди дека сам ги произведува производите, а уствари станува порано сабајле и оди на кванташки по нова роба.
Јас лично преферирам часовници произведени од имиња на кои тоа им е основна дејност, и бидејќи сум средна класа на македонец кој заработува за живот и фамилија се ориентирам претежно на руски, сеико и швајцарски кои биле склопувани во италија, Darwil, Omicron, Aretta... Би сакал и нешто од повисока класа, ама тоа кога ќе ми падне 7ка на лото.
Поздрав и уживај во часовникот, на крај, меракот е најважен.

Еве го мојот нов улов од бувљак денес :)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Мислење за македонскиов бренд TACT? Гледам сега на групер имаат попуст некој, ми се свиѓа минималистичкиот изглед, меѓутоа некој да каже нешто за механизмот?
Fala sto go spomna ova, jas go poracav pa ke vidime kako ke izpadne (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom