Часовници

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.465
Поени од реакции
40.343
па разликата е очигледна у квалитет, десниот е многу подобро направен. Фонтовите се појасни.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.656
Поени од реакции
8.112
па разликата е очигледна у квалитет, десниот е многу подобро направен. Фонтовите се појасни.
И двата се оригинални, едниот е за земјите од 4тиот свет, другиот за од 3тиот свет па нагоре.
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Znae nekoj kade ima ovakvi za trganje remcinja da se kupi vo Skopje? Pretpostavuvam nakaj bit/zelen pazar ama ne znam, da ne mora da cekam mesec od Ali

sbt1-Small-Spring-Bar-Remover-Tool.jpg
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
planiram skoro da zemam nov casovnik, gledam vo rang 400-1000e ceni. mi se svigjaat seiko presage / cocktail time serijata, gi ima vo povekje nijansi, i izgledaat dobro za sekojdnevno nosenje.

32572265-53A8-4D4C-A69A-3A677C9144DF.jpeg

do sega imam kupeno dva casovnici, casio i diesel. casio so metalno remce, cesto mi se vadea ili razlabuvaa "iglite" ili kako i da se vikaat tie sto gi spojuvaat delovite od remceto. diesel e so kozhno remce, mi rekoa da go vadam koga se tusiram ili sum na bazen.

1. kako vi e iskustvoto, za nosenje i za odrzavka, metalno i kozhno remce?

2. nekoj da ima seiko presage, da spodeli iskustvo?
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.864
Поени од реакции
6.033
Што мислите, дали продавницава продава оригинал Касио и Сеико? Имаат доста попусти, а овака држат добар рејтинг.
@thexfiles125 , можеби ти знаеш, пошто купуваше скоро?

 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Дечки во потрага сум по некој спортски часовник, па изборот најверојатно ќе падне на G shock, дали може да се најде на друго место освен My time и Bwatch.

Нешто слично на G shock кај нас на пазарот до 20 илјади?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.465
Поени од реакции
40.343
Дечки во потрага сум по некој спортски часовник, па изборот најверојатно ќе падне на G shock, дали може да се најде на друго место освен My time и Bwatch.

Нешто слично на G shock кај нас на пазарот до 20 илјади?
земи си смартвоч за едно 13 илјади имаш Amazfit T-Rex, хеви дјути e, исто имаш и некои гармини поефтини. Ако си по спорт, многу повеќе ќе ти се најде него G-Shock.
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
157
Поени од реакции
159
Дечки во потрага сум по некој спортски часовник, па изборот најверојатно ќе падне на G shock, дали може да се најде на друго место освен My time и Bwatch.

Нешто слично на G shock кај нас на пазарот до 20 илјади?
Мислам дека немаш ништо поблизу до G shock од garmin instinct , доколку правиме муабет за спортски часовник.
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Што мислите, дали продавницава продава оригинал Касио и Сеико? Имаат доста попусти, а овака држат добар рејтинг.
@thexfiles125 , можеби ти знаеш, пошто купуваше скоро?

Lici legit ama nemam poim, neam zemeno od ali do sega, ja bi proveril creationwatches dali ima toa sto sakas na slicni ceni, zosto znam 100% deka tie se originalni, mnogu gi falat, i ima free shipping, i gledam i od MK naracki praat tamu, samo search im e uzas, najdobar nacin da najdes sto sakas e da pises model na saat + creationwatches na google samo
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.417
Поени од реакции
7.765
Денес си купив Xiaomi Smart Band 7 Pro Black од Сетек за 5 илјадарки. Имам Huawei, ама не се синхронизира ко што треба со мојот нов телефон кој е Xiaomi па решив да си купам нов.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.656
Поени од реакции
8.112
planiram skoro da zemam nov casovnik, gledam vo rang 400-1000e ceni. mi se svigjaat seiko presage / cocktail time serijata, gi ima vo povekje nijansi, i izgledaat dobro za sekojdnevno nosenje.

Прегледај го приврзокот 380575

do sega imam kupeno dva casovnici, casio i diesel. casio so metalno remce, cesto mi se vadea ili razlabuvaa "iglite" ili kako i da se vikaat tie sto gi spojuvaat delovite od remceto. diesel e so kozhno remce, mi rekoa da go vadam koga se tusiram ili sum na bazen.

1. kako vi e iskustvoto, za nosenje i za odrzavka, metalno i kozhno remce?

2. nekoj da ima seiko presage, da spodeli iskustvo?
Кожно и силиконско ремче ако купиш, рачунај треба да го менуваш еднаш на 4-5 години и тоа обично нема да биде оригинал. Металното нема смрт освен иглата да ти се свитка а таа е универзална и можеш за 2 евра од амазон да ја порачаш и смениш.

За тоа сеикото јас не би дал 400 евра пошто е аутоматик и неам желба цело време да го подесувам времето, плус да го сервисирам на саатчија на година две кога механизмот ќе треба да се подмачкува и ќе оди по 5 минути назад дневно, друг минус е што има минерално стакло.

За автоматските часовници дека се безсмртни според мене е повеќе мит одколку реалност кога ќе видиш на интернет како изгледа реставрација на еден ролекс стар 40 години. Јас тие модели од пред 40 години дури и со комплетен ремонт кој кошта колку нов саат не би ги ставил на рака.

Ствар на вкус е тоа. Секој разчично ги доживува работите.

Мои фаворит би бил сеико кварц со сафирно стакло и метално ремче или силиконско. Силиконските на Сеико се достапни на пазарот и квалитетни.

 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Кожно и силиконско ремче ако купиш, рачунај треба да го менуваш еднаш на 4-5 години и тоа обично нема да биде оригинал. Металното нема смрт освен иглата да ти се свитка а таа е универзална и можеш за 2 евра од амазон да ја порачаш и смениш.

За тоа сеикото јас не би дал 400 евра пошто е аутоматик и неам желба цело време да го подесувам времето, плус да го сервисирам на саатчија на година две кога механизмот ќе треба да се подмачкува и ќе оди по 5 минути назад дневно, друг минус е што има минерално стакло.

За автоматските часовници дека се безсмртни според мене е повеќе мит одколку реалност кога ќе видиш на интернет како изгледа реставрација на еден ролекс стар 40 години. Јас тие модели од пред 40 години дури и со комплетен ремонт кој кошта колку нов саат не би ги ставил на рака.

Ствар на вкус е тоа. Секој разчично ги доживува работите.

Мои фаворит би бил сеико кварц со сафирно стакло и метално ремче или силиконско. Силиконските на Сеико се достапни на пазарот и квалитетни.

ako ne sum greska, seiko presage kako linija ima mnogu varijanti, vo toj rang na ceni. ne znam detalji za mehanizam i za staklo, ama kje gi proveram.

od ovie dva prethodno sho gi koristev, metalnoto remce nekako poprijatno mi beshe za nosenje.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
земи си смартвоч за едно 13 илјади имаш Amazfit T-Rex, хеви дјути e, исто имаш и некои гармини поефтини. Ако си по спорт, многу повеќе ќе ти се најде него G-Shock.
Мислам дека немаш ништо поблизу до G shock од garmin instinct , доколку правиме муабет за спортски часовник.
До вчера не ни размислував за спортски часовник, и сега дека треба подарок да си изберам па да сменам нешто и се решив на ваков чекор, и почнав нешто да истражувам.
Не сум некој спортист, ама чат-пат знам да истрчам, недела дена скијање и 10тина дена пливање.

Е сега заборавив да напоменам дека сакам и водоотпорност, а за скијање G-Shock не го препорачуваат.

Првично го гледав овој од мајтајм (со 30% попуст) за 20 илјади.
Instinct 2 e добар ама е 24.000, знаеш каде може да се најде,има Гармин продавница кај нас?

И сега гледам и нешто цени на Амазон да ми донесе некој, и се наоѓа Garmin fenix 6 pro за 24.000.

И сеа пошто не ми е во план во наредни 10 години да купам саат, ваљда фениксот е добра зделка, ама тотален нуб сум, ова е од неколку саати гуглање.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.465
Поени од реакции
40.343
До вчера не ни размислував за спортски часовник, и сега дека треба подарок да си изберам па да сменам нешто и се решив на ваков чекор, и почнав нешто да истражувам.
Не сум некој спортист, ама чат-пат знам да истрчам, недела дена скијање и 10тина дена пливање.

Е сега заборавив да напоменам дека сакам и водоотпорност, а за скијање G-Shock не го препорачуваат.

Првично го гледав овој од мајтајм (со 30% попуст) за 20 илјади.
Instinct 2 e добар ама е 24.000, знаеш каде може да се најде,има Гармин продавница кај нас?

И сега гледам и нешто цени на Амазон да ми донесе некој, и се наоѓа Garmin fenix 6 pro за 24.000.

И сеа пошто не ми е во план во наредни 10 години да купам саат, ваљда фениксот е добра зделка, ама тотален нуб сум, ова е од неколку саати гуглање.
у Анхоч имаш добар избор на Гармин саати, барај по дуќани за електроника вакви саати. My time не верувам да имаат подобри цени од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom