Чаир, ду ју спик инглиш?

Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Очигледно е дека сусаро има(л) личен проблем со некој албанец, истиве работи ги повторува со години, проблемот е што за повеќето негови тврдења македонците навистина мислат така.

Еве ќе ти редам неколку
- македонците се нечисти, влегуваат со кондури во соба, македонките се нечисти, смрдат доле.
- македонците се вообичаено пијаници и не ги ебат своите жени доволно затоа многу лесно е да си фатиш македонка
- немилосрдни се, убиваат и бебиња и не им трепнува око
- покоруптивни се
- куќата или станот вообичаено му е катастрофа уредена, со децении не инвестираат во неа
- мерак им е да напаѓаат 10 на 1
- плашливци се
други не ми текнуваат сега
Па членот погоре заборави на многу стереотипи да пише.
Еве за овие од твоја страна имам да ги дополнам од листите.

- Ако на Албанец му направиш 100тина пати добрина, а еднаш ќе му згрешиш, ќе ја памти само грешката која си му ја направил, а добрините ќе ги заборави. (и види за чудо на многу луѓе кои сум ги сретнал и низ муабет, кажуваат, кои работат или се дружат со Албанци им се има тоа случено).

- Албанците, смрдат на овчи лој, албанките смрдат на овчи лој и пот посебно летен период, благодарение на облеката во кои се замотани (најдобар пример во автобус), а хигиената во околината каде живеат е на ниско ниво.

- Во селата обичај е кај Албанците ако загине или умре мажот, неговата сопруга влегува во сопственост на другиот брат ако го има, ако не кај таткото, или ако мажот е на печалба во странство, таткото има обврска да ја задоволува неговата сопруга, за да не оди по други мажи. А најчесто ако отидат одат со македонци да се ебат (лично знам некои примери) бидејќи се плашат да си имаат проблеми, а жената во најлош случај може да заврши во болница.

- Албанците напаѓаат само во чопор и секогаш кога се побројни од останатиот, и користат оружје инаку во спротивно не се закачаат.

- Ако се степаат Македонец и Албанец, кривично ќе одговара Македонецот, или албанецот ќе викне свои другари со ножеви за да го тепаат, затоа Македонецот избегава конфликт.

- Голем дел од нив ги мразат македонските деца, а во случаеви се осмелуваат и физички да ги нападнат ако нивниот родител не е тука.

- Македонки кои одат со Албанци најголем дел се заради пари.

Не ми текнуваат ниту мене сите да ги набројам.

Првите 5 стереотипи се најчести кај Македонците за Албанците.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Па членот погоре заборави на многу стереотипи да пише.
Еве за овие од твоја страна имам да ги дополнам од листите.

- Ако на Албанец му направиш 100тина пати добрина, а еднаш ќе му згрешиш, ќе ја памти само грешката која си му ја направил, а добрините ќе ги заборави. (и види за чудо на многу луѓе кои сум ги сретнал и низ муабет, кажуваат, кои работат или се дружат со Албанци им се има тоа случено).

- Албанците, смрдат на овчи лој, албанките смрдат на овчи лој и пот посебно летен период, благодарение на облеката во кои се замотани (најдобар пример во автобус), а хигиената во околината каде живеат е на ниско ниво.

- Во селата обичај е кај Албанците ако загине или умре мажот, неговата сопруга влегува во сопственост на другиот брат ако го има, ако не кај таткото, или ако мажот е на печалба во странство, таткото има обврска да ја задоволува неговата сопруга, за да не оди по други мажи. А најчесто ако отидат одат со македонци да се ебат (лично знам некои примери) бидејќи се плашат да си имаат проблеми, а жената во најлош случај може да заврши во болница.

- Албанците напаѓаат само во чопор и секогаш кога се побројни од останатиот, и користат оружје инаку во спротивно не се закачаат.

- Ако се степаат Македонец и Албанец, кривично ќе одговара Македонецот, или албанецот ќе викне свои другари со ножеви за да го тепаат, затоа Македонецот избегава конфликт.

- Голем дел од нив ги мразат македонските деца, а во случаеви се осмелуваат и физички да ги нападнат ако нивниот родител не е тука.

- Македонки кои одат со Албанци најголем дел се заради пари.

Не ми текнуваат ниту мене сите да ги набројам.

Првите 5 стереотипи се најчести кај Македонците за Албанците.
1. Чиста вистина, во станот во Чаир имам комшии Албанци, на времето пари за леб немаа, баба ми и дедо ми им носеа овошје и зеленчук од пазар, таа со шамијата паметната од сите комшии дај ова, дај она и ќе си направи манџа без купен ни еден кромид. Секогаш сме им помагале и се, за сега они да се накурчат ко демек незнам се збогатиле па се дерат па незнам што, намерно му го префрлив зеленчукот и шипо со цел памет ми вика скапани им носеле. Има мал милион случаи, кои не ми се десиле мене, ама ете конкретен случај.
2. СМРДАТ.

3. Не сум им дома, не можам да судам кога незнам.

4. Вистина, мене лично не ми се десило, ама така си е, немаат тие муда за 1 на 1, освен ако има 10 Албанци околу и ни еден македонец.

5. Веројатно, а можеби и нема кривично да одговара, ама нема шанси да добие спор дури и мирен да си седел, пет души да го нападнале без причина.

6. Не разбрав дали мислиш возрасен да се пресмета со дете или дете со дете. Возрасен да нападне дете(физички) не сум бил сведок, ама затоа дете од да речеме 15 години на дете од 11 години не е ништо чудно.

7.Повеќето се за пари, ама има и нездрави што допуштаат да родат дете на албанец кое ќе биде грешник, пардон муслиман.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Очигледно е дека сусаро има(л) личен проблем со некој албанец, истиве работи ги повторува со години, проблемот е што за повеќето негови тврдења македонците навистина мислат така.

Еве ќе ти редам неколку
- македонците се нечисти, влегуваат со кондури во соба, македонките се нечисти, смрдат доле.
- македонците се вообичаено пијаници и не ги ебат своите жени доволно затоа многу лесно е да си фатиш македонка
- немилосрдни се, убиваат и бебиња и не им трепнува око
- покоруптивни се
- куќата или станот вообичаено му е катастрофа уредена, со децении не инвестираат во неа
- мерак им е да напаѓаат 10 на 1
- плашливци се
други не ми текнуваат сега
и сега ти да му вратиш „со појако“ ги зеде неговите и си ги измени малу и додаде плус за пијаниците :) Македонците убивале и бебиња и не им трепнувало око :pos: Дај уозбили се, дел од овие точки се очигледно тролање и не се вредни за коментирање. Сум секојдневно во контакт со албанци, сум запознал секакви профили од професори до најобични луѓе што се обидуваат со поштено да заработат за себе и фамилијата. Сум се нашол или сум бил сведок на секакви ситуации, и позитивни и негативни, ќе гледам да направам реален осврт. Со други зборови, не сум овде за да кажам дека албанците се диво племе и секој од нив чека да биде незабележан за да ти го рогне ножот, ама има работи што кои се обидуваш да ги испереш, а не се така ако сме реални.

За тоа твоето со пијаниците и е beliavable и да се рече очекувано од ваша страна. Само што тоа „многу лесно“ се фаќало македонки, не е воопшто така лесно за албанците и важи за тие со длабок џеб што може да најдат ороспичиња за пари, секако колективното мнозинство гледа на тие случаеви како надмоќ на албанецот (ви ги ебеме жените), а повеќето се фалбаџии кои сакаат да си прават его трип и сигурно и се фалат пред другарите како ебеле или ебат некоја македонка, пошто сеуште живеат во премногу преконзервативно општество и албанка не смеат да чепнат пред брак, а после тоа пак уште потешко друга. Ова посебно во поруралните средини важи. Според тоа, во вашата културолошка матрица очекувано е македонките да ги сметаат за курви и лесни, иако убедливото мнозинство македонки немаат воопшто добро мислење и наклоност за албанците генерално, напротив. Србин, хрват или да не збориме за некој од „поегзотична“ националност е и поголема веројатноста да го изберат и пред македонецот, албанците само пред ромите може да бидат, и тоа или кај наочајните, или кај оние што освен пари не ги интересира друго. Предрасуди или не, така е. Реален случај, еден неколку пати ни се фалеше дека ебел една (македонка), за еднаш таа да пројде до него и да не го познава, па мораше да измислува дека мора така да се прави зошто сега имала дечко, да не и извадат муабет :pos:

За плашливци, во право си, ако мислиш на непреземање ризик во бизнис, попустливост избегнување конфликт дури и кога си во право за нешто, и во тоа што ако му се соберат 10ина ваши неизживеани му се соберат (а имате многу такви што цивилизациски не припаѓаат на овој свет) би избегал, и тука си во право. Знаеш колку вакви случки се имаат десено во Тетово? Како помал, директно сум се нашол во две такви „што ме гледаш“ конфликти од ништо предизвикани. Не може да бидат тоа исклучоци, на толку многу случки мора да има нешто во вашето воспитување и ментална матрица што им ја формирате што го предизвикува тоа. Не викам дека тоа се сите (фала богу и за тоа), дека се мнозинството, ама процентот сигурно е поголем од некаква статистичка случајност. Пример за плашливци и е во друг случај, кога детево го истепале зошто они први провоцирале кога проаѓал со девојката (во нивно), татко му се спогоди за мизерни пари за да се повлечат тужбите. Зошто? Не за парите, сигурно судски многу поголема отштета ќе требаше да му исплатат, туку за „да не си има проблеми“ и инаку „ќе му се собереле пак да го истепаат“. Плашливец, докажани плашливци сме тука нема збор.

Точно, тоа Сусаро што набројал се предрасуди, некои се однесуваат на големо мнозинство, некои на помал дел или се исклучоци, ама повеќето имаат некаков корен не се паднати од небо. Посебно што како што спомнаа, не се само на македонците.

За 1,2 и 3 да кажеш нешто? Македонците биле немилосрдни, сметаат албанците кои воените злосторства, режењето со нож и изживување со цивили, дигањето во воздух на чувари и сл. ги сметаат за највисок акт на патриотизам. Ова дури и и кај нај „прогресивните“, (или лажно прогресивните како што ги нарекол) е воочливо. Ниту албанец не сум сретнал до денеска жестоко да ја осуди ниту амнестијата на воените злосторства да речеме, поготово не јавно, а за борците за „човекови права“ и нивните методи со пушка да не збориме. Најжестока критика што можеш да се надеваш и тоа во приватна конверзација (и тоа многу веројатно правење лице) е „Види, таквите работи не беа убави АМА...“ . Дури и тие што викаат дека и ДУИ краделе имаат длабока почит кон делото на УЧК. И на форумов е истото, значи не е дека тоа е некакво табу и поради социјален притисок од останатите сонародници па не би го кажале јавно, туку се должи на лично убедување. Речиси сите ако се искрени ќе ти признаат дека се за Голема Албанија, а никој сигурно нема да рече дека е против. Национализмот го има во ваква или онаква форма кај сите, зависи колку е директно изразен во комуникација со другите. Што не не е точно од трите точки?

За 4то и кажав веќе, не знам Сусаро што мисли под огромен процент, верувам не збори за мнозинството, но сигурно процентот на таквите е малце висок. 5-то е факт, пак, не дека огромен дел би фатиле пушка да се борат за ИСИС, ама во голем дел религијата се сфаќа доста сериозно. Кон Ердоган сите што сум ги боцнал нешто да кажат до сега, прикажале некаква наклоност, почит, воодушевување. И точно е дека тие што не постат се кријат, или алкохол, во македонски кафиќи секако. Но, во огромен дел, речиси сите кои можат постат, веројатно поради тоа што спротивното не иде баш на социјално одобрување.

8то генерално е некаква подложна крактеристика на вашиот менталитет. Вечно жртви. Секогаш сè е против нив, тие биле дискриминирани, напаѓани, угнетени. Но за што и да се случи слично на спротивната страна, колку и да е поголемо и пофрвентно, молк. Секогаш има македонци што ќе се оградат од македонски националисти, на спротивната страна тоа речиси го нема, дури и декларативно кога го шиткаат го спакуваат во посуптилен национализам тоа. Еден дури и ме убедуваше (пробуваше) дека во 2001ва немало убиени полицајци и не се пукало никогаш по цивили и куќи/станови :facepalm: И дека тие во Куманово се нашле таму зошто им дојавиле дека ќе има војна па да ги бранат куќите ако се случи тоа. И за него тоа било сосем логичко и исправно така. За првото можеш и Тачи да го слушнеш како лаже безобѕирно во гостување на албанска телевизија.Значи, речиси никогаш не се оградувате од нешто што го направиле „вашите“ и секогаш го релативизирате и оправдувате, колку и да е очигледно погрешно. Пред странци (на странска тв) знаете да измислувате колку македоните ве опресираат,малтретираат, а реалноста е и дека за мир у куќа премногу работи ви се премижуваат и во одредени сегменти сте привилегирани. И држававта прави се само за македонците - вели Агим, кој е отворен ердоганист и признава дека се надева Ердоган ќе направи Голема Албанија, а во неговото селото село и уште неколку околни не важат никакви закони (не знам ЕВН сега како се справуваат за наплаќање струја), додека тој зема гратис државна плата за која сите издвојуваме, додека работи друга работа од каде зема втора плата. И интересно е што тој комплекс на жртва е додека ви одговара нешто да добиете, но во прва прилика кога ќе добиете одма против-тежа се јавува другата потреба да се покаже кој е главен и посилен. Така да од тоа колку се дискриминирани, автоматски се менува во фалбаџиство што ни направиле, што ни прават и што ќе ни направат, за што и да е, од најбанални теми ко фудбалски утакмици па натаму.За естетика и сл. не би коментирал, додека за хигиената има многу албанци што не користат дезодоранси и сл, претпоставувам затоа што религијата им забранува?[DOUBLEPOST=1503108876][/DOUBLEPOST]
Очигледно е дека сусаро има(л) личен проблем со некој албанец, истиве работи ги повторува со години, проблемот е што за повеќето негови тврдења македонците навистина мислат така.

Еве ќе ти редам неколку
- македонците се нечисти, влегуваат со кондури во соба, македонките се нечисти, смрдат доле.
- македонците се вообичаено пијаници и не ги ебат своите жени доволно затоа многу лесно е да си фатиш македонка
- немилосрдни се, убиваат и бебиња и не им трепнува око
- покоруптивни се
- куќата или станот вообичаено му е катастрофа уредена, со децении не инвестираат во неа
- мерак им е да напаѓаат 10 на 1
- плашливци се
други не ми текнуваат сега
и сега ти да му вратиш „со појако“ ги зеде неговите и си ги измени малу и додаде плус за пијаниците :) Македонците убивале и бебиња и не им трепнувало око :pos: Дај уозбили се, дел од овие точки се очигледно тролање и не се вредни за коментирање. Сум секојдневно во контакт со албанци, сум запознал секакви профили од професори до најобични луѓе што се обидуваат со поштено да заработат за себе и фамилијата. Сум се нашол или сум бил сведок на секакви ситуации, и позитивни и негативни, ќе гледам да направам реален осврт. Со други зборови, не сум овде за да кажам дека албанците се диво племе и секој од нив чека да биде незабележан за да ти го рогне ножот, ама има работи што кои се обидуваш да ги испереш, а не се така ако сме реални.

За тоа твоето со пијаниците и е beliavable и да се рече очекувано од ваша страна. Само што тоа „многу лесно“ се фаќало македонки, не е воопшто така лесно за албанците и важи за тие со длабок џеб што може да најдат ороспичиња за пари, секако колективното мнозинство гледа на тие случаеви како надмоќ на албанецот (ви ги ебеме жените), а повеќето се фалбаџии кои сакаат да си прават его трип и сигурно и се фалат пред другарите како ебеле или ебат некоја македонка, пошто сеуште живеат во премногу преконзервативно општество и албанка не смеат да чепнат пред брак, а после тоа пак уште потешко друга. Ова посебно во поруралните средини важи. Според тоа, во вашата културолошка матрица очекувано е македонките да ги сметаат за курви и лесни, иако убедливото мнозинство македонки немаат воопшто добро мислење и наклоност за албанците генерално, напротив. Србин, хрват или да не збориме за некој од „поегзотична“ националност е и поголема веројатноста да го изберат и пред македонецот, албанците само пред ромите може да бидат, и тоа или кај наочајните, или кај оние што освен пари не ги интересира друго. Предрасуди или не, така е. Реален случај, еден неколку пати ни се фалеше дека ебел една (македонка), за еднаш таа да пројде до него и да не го познава, па мораше да измислува дека мора така да се прави зошто сега имала дечко, да не и извадат муабет :pos:

За плашливци, во право си, ако мислиш на непреземање ризик во бизнис, попустливост избегнување конфликт дури и кога си во право за нешто, и во тоа што ако му се соберат 10ина ваши неизживеани му се соберат (а имате многу такви што цивилизациски не припаѓаат на овој свет) би избегал, и тука си во право. Знаеш колку вакви случки се имаат десено во Тетово? Како помал, директно сум се нашол во две такви „што ме гледаш“ конфликти од ништо предизвикани. Не може да бидат тоа исклучоци, на толку многу случки мора да има нешто во вашето воспитување и ментална матрица што им ја формирате што го предизвикува тоа. Не викам дека тоа се сите (фала богу и за тоа), дека се мнозинството, ама процентот сигурно е поголем од некаква статистичка случајност. Пример за плашливци и е во друг случај, кога детево го истепале зошто они први провоцирале кога проаѓал со девојката (во нивно), татко му се спогоди за мизерни пари за да се повлечат тужбите. Зошто? Не за парите, сигурно судски многу поголема отштета ќе требаше да му исплатат, туку за „да не си има проблеми“ и инаку „ќе му се собереле пак да го истепаат“. Плашливец, докажани плашливци сме тука нема збор.

Точно, тоа Сусаро што набројал се предрасуди, некои се однесуваат на големо мнозинство, некои на помал дел или се исклучоци, ама повеќето имаат некаков корен не се паднати од небо. Посебно што како што спомнаа, не се само на македонците.

За 1,2 и 3 да кажеш нешто? Македонците биле немилосрдни, сметаат албанците кои воените злосторства, режењето со нож и изживување со цивили, дигањето во воздух на чувари и сл. ги сметаат за највисок акт на патриотизам. Ова дури и и кај нај „прогресивните“, (или лажно прогресивните како што ги нарекол) е воочливо. Ниту албанец не сум сретнал до денеска жестоко да ја осуди ниту амнестијата на воените злосторства да речеме, поготово не јавно, а за борците за „човекови права“ и нивните методи со пушка да не збориме. Најжестока критика што можеш да се надеваш и тоа во приватна конверзација (и тоа многу веројатно правење лице) е „Види, таквите работи не беа убави АМА...“ . Дури и тие што викаат дека и ДУИ краделе имаат длабока почит кон делото на УЧК. И на форумов е истото, значи не е дека тоа е некакво табу и поради социјален притисок од останатите сонародници па не би го кажале јавно, туку се должи на лично убедување. Речиси сите ако се искрени ќе ти признаат дека се за Голема Албанија, а никој сигурно нема да рече дека е против. Национализмот го има во ваква или онаква форма кај сите, зависи колку е директно изразен во комуникација со другите. Што не не е точно од трите точки?

За 4то и кажав веќе, не знам Сусаро што мисли под огромен процент, верувам не збори за мнозинството, но сигурно процентот на таквите е малце висок. 5-то е факт, пак, не дека огромен дел би фатиле пушка да се борат за ИСИС, ама во голем дел религијата се сфаќа доста сериозно. Кон Ердоган сите што сум ги боцнал нешто да кажат до сега, прикажале некаква наклоност, почит, воодушевување. И точно е дека тие што не постат се кријат, или алкохол, во македонски кафиќи секако. Но, во огромен дел, речиси сите кои можат постат, веројатно поради тоа што спротивното не иде баш на социјално одобрување.

8то генерално е некаква подложна крактеристика на вашиот менталитет. Вечно жртви. Секогаш сè е против нив, тие биле дискриминирани, напаѓани, угнетени. Но за што и да се случи слично на спротивната страна, колку и да е поголемо и пофрвентно, молк. Секогаш има македонци што ќе се оградат од македонски националисти, на спротивната страна тоа речиси го нема, дури и декларативно кога го шиткаат го спакуваат во посуптилен национализам тоа. Еден дури и ме убедуваше (пробуваше) дека во 2001ва немало убиени полицајци и не се пукало никогаш по цивили и куќи/станови :facepalm: И дека тие во Куманово се нашле таму зошто им дојавиле дека ќе има војна па да ги бранат куќите ако се случи тоа. И за него тоа било сосем логичко и исправно така. За првото можеш и Тачи да го слушнеш како лаже безобѕирно во гостување на албанска телевизија.Значи, речиси никогаш не се оградувате од нешто што го направиле „вашите“ и секогаш го релативизирате и оправдувате, колку и да е очигледно погрешно. Пред странци (на странска тв) знаете да измислувате колку македоните ве опресираат,малтретираат, а реалноста е и дека за мир у куќа премногу работи ви се премижуваат и во одредени сегменти сте привилегирани. И држававта прави се само за македонците - вели Агим, кој е отворен ердоганист и признава дека се надева Ердоган ќе направи Голема Албанија, а во неговото селото село и уште неколку околни не важат никакви закони (не знам ЕВН сега како се справуваат за наплаќање струја), додека тој зема гратис државна плата за која сите издвојуваме, додека работи друга работа од каде зема втора плата. И интересно е што тој комплекс на жртва е додека ви одговара нешто да добиете, но во прва прилика кога ќе добиете одма против-тежа се јавува другата потреба да се покаже кој е главен и посилен. Така да од тоа колку се дискриминирани, автоматски се менува во фалбаџиство што ни направиле, што ни прават и што ќе ни направат, за што и да е, од најбанални теми ко фудбалски утакмици па натаму.За естетика и сл. не би коментирал, додека за хигиената има многу албанци што не користат дезодоранси и сл, претпоставувам затоа што религијата им забранува?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Што глуп продавач бил...Ду ју спик инглиш?
Требало да каже - Fol shqip mos ma caj trapin shume e shume :D...
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Секако дека има и позитивни работи за Албанците, да бидеме реални, ама сепак преовладуваат негативните работи.

Албанските граѓани непожелни во Холандија – се бара враќање на визите
СВЕТ 20.08.2017 10:08

Полицијата и обвинителството во Амстердам бараат од холанската Влада да го врати визниот режим за албанските граѓани.

– Преку интерен меморандум од Владата се бара да преземе активности околу ова прашање, изјави портпаролот на амстердамската полиција за „The Telegraap.nl.“

Во написот се наведува дека последните години Албанците се почесто се главните организатори во трговијата со дрога и дека само од 2016 година има отворено 36 истраги за осомничени лица од Албанија.

Полцискиот портпарол зборува за „брзиот напредок“ на Албанците во криминалната мрежа во Холандија и притоа оцени дека политички е важно да се донесе одлука, посочувајќи дека извештајот набрзо ќе биде достаен до министерствата за внатрешни работи и за правда.

„Со враќање на визниот режим полицијата и судството сакаат да ги спречат Албанците „да се вкоренат во холандското општество“, заклучува „The Telegraap.nl.“

На веста ексоресно реагираше поранешниот албански премиер и екс лидер на демократите, Сали Берша, кој за сето ова го обвини актуелниот премиер Еди Рама.

„Рама на Албанците им даде дрога и им ги враќа визите“, напиша тој на својот профил на фејсбук.

Пренесувајќи ја информацијата тиранската телевизја „Ора њуз“ наведува дека според правилата на ЕУ за враќање на визниот режим потребена е едногласна одлука од страна на Советот на министри на ЕУ.

http://republika.mk/812408
 

Kajgana Shop

На врв Bottom