ЧИСТЕЊЕ НА ВЕШ МАШИНА

Член од
16 март 2019
Мислења
1.668
Поени од реакции
1.047
Значи вака ме интересира како најубаво да се исчисти внатрешноста на машината за перење алишта ( веш машина ) на интернет прочитав дека најубаво е да се стави 50 гр сода бикарбона и 5 лити алкохолен оцет и да се вклучи машината на 90°C без програм на предперење
МЕ ИНТЕРЕСИРА ДАЛИ Е ТОЧНА ОВАА ИНФИМАЦИЈА ?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
8.740
Поени од реакции
5.488
Значи вака ме интересира како најубаво да се исчисти внатрешноста на машината за перење алишта ( веш машина ) на интернет прочитав дека најубаво е да се стави 50 гр сода бикарбона и 5 лити алкохолен оцет и да се вклучи машината на 90°C без програм на предперење
МЕ ИНТЕРЕСИРА ДАЛИ Е ТОЧНА ОВАА ИНФИМАЦИЈА ?
Јас имам сменето три машини за перење и сите првото перење беше без алишта, само со малку прашок за перење, за вриење што е, сода бикарбона и околу 100 гр.алкохолен оцет...па и не мора ни тој да го ставиш
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.668
Поени од реакции
1.047
Машината ми ја донесоа од сервис ( ми беше на сервис поради дефект ) и затоа сакам да ја дезинфецирам внатрешно со сода бикарбона и оцет но незнам која количина да ја ставам прашањето ми е дали 5 литри оцет и 50 гр сода бикарбона е многу или е ок дали ке има нус појави машината од таа количина на оцет и сода бикарбона .?[DOUBLEPOST=1560106644][/DOUBLEPOST]
Јас имам сменето три машини за перење и сите првото перење беше без алишта, само со малку прашок за перење, за вриење што е, сода бикарбона и околу 100 гр.алкохолен оцет...па и не мора ни тој да го ставиш
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
8.740
Поени од реакции
5.488
Машината ми ја донесоа од сервис ( ми беше на сервис поради дефект ) и затоа сакам да ја дезинфецирам внатрешно со сода бикарбона и оцет но незнам која количина да ја ставам прашањето ми е дали 5 литри оцет и 50 гр сода бикарбона е многу или е ок дали ке има нус појави машината од таа количина на оцет и сода бикарбона .?[DOUBLEPOST=1560106644][/DOUBLEPOST]
Премногу е пет литра, можеш и со прашок или оние таблети за машините за перење садови, со лимонтус..
Ајде уште еднаш, премногу е пет литра.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.668
Поени од реакции
1.047
Премногу е пет литра, можеш и со прашок или оние таблети за машините за перење садови, со лимонтус..
Ајде уште еднаш, премногу е пет литра.
Значи ако е премногу 5 литри тогаш да ставам најмногу 1 литар оцет алхохолен и 50 гр сода бикарбона ?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
561
Поени од реакции
709
и после секое перење остави ја вратата отворена некое време да се исуши внатрешноста пошто од тоа мириса, и плус има разни средства за во алиштата што се ставаат дали капсули дали марамчиња и сл. во дм ги има купи си и тоа е тоа.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.668
Поени од реакции
1.047
и после секое перење остави ја вратата отворена некое време да се исуши внатрешноста пошто од тоа мириса, и плус има разни средства за во алиштата што се ставаат дали капсули дали марамчиња и сл. во дм ги има купи си и тоа е тоа.
Fala za sovetot inace da posle sekoe perenje ja otvaram vratata od ves masinata prirodno da se isusi i da nema vlaznost vo vnatresnosta od bubanjot.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.901
Поени од реакции
13.309
што ќе дезинфецираш? таа пере на 90 степени, све што има ќе се уништи
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.471
Поени од реакции
7.743
Значи вака ме интересира како најубаво да се исчисти внатрешноста на машината за перење алишта ( веш машина ) на интернет прочитав дека најубаво е да се стави 50 гр сода бикарбона и 5 лити алкохолен оцет и да се вклучи машината на 90°C без програм на предперење
МЕ ИНТЕРЕСИРА ДАЛИ Е ТОЧНА ОВАА ИНФИМАЦИЈА ?
Прво соодносот ти е потполно погрешен.
50гр сода нема ни да го допре допре бигорот, а 5 литри алк. оцет е премногу. Јас знам за два проверени начини од лично искуство повеќе пати до сега и резултатите се ОДЛИЧНИ!

Првиот начин е со лимонтус (поскапа опција, зошто треба да купиш цело пакетче со врекички од маркет :))
за машина до 5 кг =350 грама
за машина од 7 кг =450 грама
и 8 кг = 500 грама
Го сипаш лимонтусот во бубањ и пушташ програм на температура од 90/95 степени (без предперење) да го заврши целиот циклус. Пред тоа исчисти го филтерот а истото повтори го и по завршувањето на програмот. За да го видиш резултатот стави го цревото за одвод од машина во када, затни ја кадата со чеп и ќе видиш што ќе излезе. Ке си речеш па тука ли ми се переа алиштата :(.

Вториот начин е со сода бикарбона и алк оцет.
Просто..прво истури 250 грама сода бикарбона во бубањ па додај 1 литар алкохолен оцет. Пушти ја машината на програм 90/95 степени (без предперење) да го заврши целосниот циклус.
Пред тоа исчисти го филтерот а истото повтори го и по завршувањето на програмот.

Верувај успешно се докажани овие методи во целосно чистење на заостанат прашак, бигор, сите останати бактерии, габички, фекалии.. како и се останато што се наоѓа во системот. Правиш комплетна дезинфекција и чистење на наталожениот бигор на греачите. Не троши пари на маркетиншки трикови како што се Калгонит и сл кои се +- базирани на овие супстанци.
Исто така извади го и темелно исчисти го садот каде што се внесува прашок/омекнувач (можеш да употребиш стара четка за заби и раствор од сода и оцет) бидејки тоа е гнездо за габички и бактерии. Дихтунг гумата на врата пребриши ја со алкохолен оцет.
И како што ти кажаа во иднина оставај ја вратата подотворена за да се вентилира и исуши бубањот. А после секое перење со сува крпа избриши ги остатоците од вода на гумата (исуши ја).
Исто така во иднина од време на време кога ќе пушташ машина на бели алишта во прашокот можеш да додаваш по една-две лажици сода во прашокот за перење. Стара но добра финта.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
42
Прво соодносот ти е потполно погрешен.
50гр сода нема ни да го допре допре бигорот, а 5 литри алк. оцет е премногу. Јас знам за два проверени начини од лично искуство повеќе пати до сега и резултатите се ОДЛИЧНИ!

Првиот начин е со лимонтус (поскапа опција, зошто треба да купиш цело пакетче со врекички од маркет :))
за машина до 5 кг =350 грама
за машина од 7 кг =450 грама
и 8 кг = 500 грама
Го сипаш лимонтусот во бубањ и пушташ програм на температура од 90/95 степени (без предперење) да го заврши целиот циклус. Пред тоа исчисти го филтерот а истото повтори го и по завршувањето на програмот. За да го видиш резултатот стави го цревото за одвод од машина во када, затни ја кадата со чеп и ќе видиш што ќе излезе. Ке си речеш па тука ли ми се переа алиштата :(.

Вториот начин е со сода бикарбона и алк оцет.
Просто..прво истури 250 грама сода бикарбона во бубањ па додај 1 литар алкохолен оцет. Пушти ја машината на програм 90/95 степени (без предперење) да го заврши целосниот циклус.
Пред тоа исчисти го филтерот а истото повтори го и по завршувањето на програмот.

Верувај успешно се докажани овие методи во целосно чистење на заостанат прашак, бигор, сите останати бактерии, габички, фекалии.. како и се останато што се наоѓа во системот. Правиш комплетна дезинфекција и чистење на наталожениот бигор на греачите. Не троши пари на маркетиншки трикови како што се Калгонит и сл кои се +- базирани на овие супстанци.
Исто така извади го и темелно исчисти го садот каде што се внесува прашок/омекнувач (можеш да употребиш стара четка за заби и раствор од сода и оцет) бидејки тоа е гнездо за габички и бактерии. Дихтунг гумата на врата пребриши ја со алкохолен оцет.
И како што ти кажаа во иднина оставај ја вратата подотворена за да се вентилира и исуши бубањот. А после секое перење со сува крпа избриши ги остатоците од вода на гумата (исуши ја).
Исто така во иднина од време на време кога ќе пушташ машина на бели алишта во прашокот можеш да додаваш по една-две лажици сода во прашокот за перење. Стара но добра финта.
Како се чисти филтерот, каде се наоѓа?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.752
Поени од реакции
14.189
Како се чисти филтерот, каде се наоѓа?
ova prasanje e kako...imas kola a kade e kapaceto za gorivo da prasuvas..
Kako bre taka, pa sekoja masina ima edno kapace takvo kako za gorivo na kolite, i se otvara so potegnuvanje a vnatre e filterot koj se vadi najcesto so odvrtuvanje.Potoa se cisti lesno i pak se vraka na mesto.
 
На врв Bottom