Цртање

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.905
planiram da i kupam set za crtanje/slikanje na vnuka mi, ama poima nemam od tematikava.


planiram ova ili nesto slicno. e sega gledam nesto acrylic boi, i nekoi "canvas" platno/hartija sto i da e.

prasanjata mi se:

1. za tie acrylic boi, dali treba posebni canvas-platna/hartija za crtanje?
2. kolku gi ima tie materijali (canvasi) za dokupuvanje)?
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
planiram da i kupam set za crtanje/slikanje na vnuka mi, ama poima nemam od tematikava.


planiram ova ili nesto slicno. e sega gledam nesto acrylic boi, i nekoi "canvas" platno/hartija sto i da e.

prasanjata mi se:

1. za tie acrylic boi, dali treba posebni canvas-platna/hartija za crtanje?
2. kolku gi ima tie materijali (canvasi) za dokupuvanje)?
Обично со акрилните бои најубаво се слика на платно или на дрво. Ако веќе одбираш хартија, гледај да биде некоја дебела (од типот за водени бои). Ако земаш платно, убаво би било да е од мајка премачкано со посебен слој (gesso) што помагаат акрилните бои да се задржат на платното и да не бидат впиени.
А второто прашање не ти го сфатив..
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.905
Обично со акрилните бои најубаво се слика на платно или на дрво. Ако веќе одбираш хартија, гледај да биде некоја дебела (од типот за водени бои). Ако земаш платно, убаво би било да е од мајка премачкано со посебен слој (gesso) што помагаат акрилните бои да се задржат на платното и да не бидат впиени.
А второто прашање не ти го сфатив..
ne go dopisav celo, mislev dali vo mkd lesno se naogjaat tie materijali, ama mi kazaa deka ima na slikarskipribor.mk se.
fala za infoto okolu materijalite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom