Цртани филмови од детството

B

babsyy

Гостин
Прееска кај баба ми си ги разгледував видеокасетите и си го најдов цртанов


Значи ова ми беше најнајомилен цртан, нонстоп си го гледав и никако не ми здосадуваше. Приказна за другарството помеѓу лисицата Тод и кученцето Копер.
На сцената каде што госпоѓа Твид го напушта Тод си заплакав исто како пред 15 години... ;(

 

The Magus

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.269
Поени од реакции
10.310
Шшш, слушам некој тивко плаче...
Едвај го најдов, имав заборавено како се вика :vozbud:
Да не знае некој како се вика ликот што ги превзема гласовите од повеќето ретро цртани?
 
Член од
3 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
imase eden crtan so skakulci praveja skokovi eden od ednata strana eden od drugata i ripaa i se udiraa eden so drug toj bese interesen crtan[DOUBLEPOST=1425380998][/DOUBLEPOST]samo nekolk ucrtani bea so skakulcite kak ose vikase poima nemam ako znaj nekoj neka pise
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
4.291
Класика се Том и Џери ( ко мала томиџери ги кажував), Pink Panther, Грашковци...

Не сте го спомнале Lucky Luke, или Талични Том.

На еден куп видео касети ги имавме дома. Уживав кога ги гледав. Како браќата Далтон ќе се обидат да украдат сеф или да направат некоја сплетка и одма Том ќе ги среди. Тој највисокиот брат, што беше најглуп во комбинација со "паметниот" многу ме смееја. Памтам на некои од ликовите, носовите им беа чудно нацртани како чевла и стално тоа го коментиравме со брат ми и сестра ми. :D

Дури мислам заради цртаниов ми се свиѓаат western филмовите. :)

 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.548
Поени од реакции
2.102
Знае ли некој kако се вика цртаниот филм каде што на шпицата имаше еден лав кога ќе мрдаше со опашката се бришеа буквите?
 
Член од
28 мај 2015
Мислења
15
Поени од реакции
4
Го памти ли некој цртанот Соколите од планетата Земја? Има ли некаде некое видео?
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
5.240
Иако сум 90ти роден сепак сум бил дете што гледал и доста постари цртани. Пред да почнам оние од Cartoon Network Декстер и останат серијал анимираниве гледав класика цртани филмови.

Душко долгоушко е баш цртан со моливче :) Имав една VHS касета со колекција цртани филмови и таа ја вртев додека бев малечок. Паметам и ден денес на оваа сцена.

Се сеќавам исто на локалната Кисс Тетово даваше цртани филмови класика со српска синхронизација или со превод на српски. Уште го паметам овој цртан со интересната реплика Брига ме за зиму, брига ме за снег, крзно ми је топло ja сам прави медвед.
Или онаа со Три слепа миша јуре као људи/луди што и да беше последниот збор.

Да не ги заборавам и оние на Дизни со Паја патак, Шиљо, Плутон..

Во 2000 година и некоја гледав доста на МТВ 1 цртани филмови, потоа се појави кабелската во Македонија па се гледаше Том и Џери, Cartoon Network, Декстер лабатори се додека не пораснав некаде 5-6 одделение и не почнаа тинејџерски денови, пубертет и слични други работи во процесот на растење па се тргаш од цртаните почнуваат да те интересираат повеќе филмови, серии, музика, дружење со другари, женски.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
1.537
Поени од реакции
814
U šumarku skrivenom medvjeda je malih dom,
oni čak i lete, pogledajte!

Neki ljudi okrutni, opasni k'o zmaj
slistili bi taj pravi mali raj!

No neće, neće bogme moć jer mali medvjedi će doć!
K'o jedan borit će se svi i šumu spasiti!

Ako voliš planinu, rijeku i cvijet
primit će te odmah u svoj šumski svijet,
ti čudesni maleni Leteći medvjedi!

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
6.611
Поени од реакции
4.305
Na vremeto na makedonskite televizii se emituvase animirana serija Chris Colorado. Ako znae nekoj dali ja ima nekade na torrent, barav no slabo.
 
На врв Bottom