Црн Дроб (Проблеми, Терапија, Природни лекови)

Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Најде некое чаре?
И јас иам замастен црн дроб па реков освен силимаринов дали има некоја друга алтернатива?
Не сеуште, баш вчера праев испитување и резулатите се исти, во последно време пиев сурутка и чај од глуварче но нема подобрување, се си викам е од Iqos цигарите , само тие ми се новост, па ќе видиме
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Не сеуште, баш вчера праев испитување и резулатите се исти, во последно време пиев сурутка и чај од глуварче но нема подобрување, се си викам е од Iqos цигарите , само тие ми се новост, па ќе видиме
Пробував со се и сешто, природно и бабини лекови..но, немаше никаков резултат за кој јас сум крива оти никако не успеав да го сменам начинот на исхрана, продолжив со чоколадите и тестенината, па сега си пијам таблети Росвера.
Резултати од таблетиве има, холестеролот го доведов во нормала.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Пробував со се и сешто, природно и бабини лекови..но, немаше никаков резултат за кој јас сум крива оти никако не успеав да го сменам начинот на исхрана, продолжив со чоколадите и тестенината, па сега си пијам таблети Росвера.
Резултати од таблетиве има, холестеролот го доведов во нормала.
Кај мене холестерол, триглицериди, шеќер, се е во нормала , само алт аст се дуплирани
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Кај мене холестерол, триглицериди, шеќер, се е во нормала , само алт аст се дуплирани
Ахаа..е тоа е веќе друга работа....обично тие вредности нели се качуваат и ако имаш поголема физичка активност!?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Кај мене холестерол, триглицериди, шеќер, се е во нормала , само алт аст се дуплирани
Ако сакаш да ги регулираш AST ALS само Livercare, за 15 дена ќе ги вратиш во нормала. Во зависност од тоа колку се покачени, се зема 1-на таблета сабајле и 1-на навечер, но доколу бројката на AST ALT e повисока можеш да земаш и по 2 таблети на сабајле и 2 навечер (дупла доза може да го практикуваш не повеќе од 2 недели). Поскап е од сите други на база на магарешки трн но е 10 пати поефикасен. Ова ти го кажува човеч со искуство и покачени AST ALT 200 +, сега со регулирани во нормала. Инаку пред се зависи и начинот на исхрана и тоа дали практикуваш физичка активност, инаку тоа што го имаш е познато како СТЕАТОЗА или по нашки замастување на црн дроб.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Ако сакаш да ги регулираш AST ALS само Livercare, за 15 дена ќе ги вратиш во нормала. Во зависност од тоа колку се покачени, се зема 1-на таблета сабајле и 1-на навечер, но доколу бројката на AST ALT e повисока можеш да земаш и по 2 таблети на сабајле и 2 навечер (дупла доза може да го практикуваш не повеќе од 2 недели). Поскап е од сите други на база на магарешки трн но е 10 пати поефикасен. Ова ти го кажува човеч со искуство и покачени AST ALT 200 +, сега со регулирани во нормала. Инаку пред се зависи и начинот на исхрана и тоа дали практикуваш физичка активност, инаку тоа што го имаш е познато како СТЕАТОЗА или по нашки замастување на црн дроб.
Цела кутија ја испив..ништо посебно.
Само внимавање на исхрана и редовна физичка активност, без многу напор..тоа е решението, но ако ниту тоа не помага, нема бегање од лекови :toe:
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Ако сакаш да ги регулираш AST ALS само Livercare, за 15 дена ќе ги вратиш во нормала. Во зависност од тоа колку се покачени, се зема 1-на таблета сабајле и 1-на навечер, но доколу бројката на AST ALT e повисока можеш да земаш и по 2 таблети на сабајле и 2 навечер (дупла доза може да го практикуваш не повеќе од 2 недели). Поскап е од сите други на база на магарешки трн но е 10 пати поефикасен. Ова ти го кажува човеч со искуство и покачени AST ALT 200 +, сега со регулирани во нормала. Инаку пред се зависи и начинот на исхрана и тоа дали практикуваш физичка активност, инаку тоа што го имаш е познато како СТЕАТОЗА или по нашки замастување на црн дроб.
Пиев силимарин дупла доза слични се, исти резултати

Направив и тестови за сите хепатити ( негативни)

Мај рутински тест се во ред
Јули почнав со iqos
Ноември рутински тест алт аст покачени
Декември повторно тест со пазење исто
Февруари исто

Последно ќе пробам без Iqos ќе видам за месец како ќе биди

Викаат дека и короната делува ама ме толку долго време
Автоматски споено мислење:

Ако сакаш да ги регулираш AST ALS само Livercare, за 15 дена ќе ги вратиш во нормала. Во зависност од тоа колку се покачени, се зема 1-на таблета сабајле и 1-на навечер, но доколу бројката на AST ALT e повисока можеш да земаш и по 2 таблети на сабајле и 2 навечер (дупла доза може да го практикуваш не повеќе од 2 недели). Поскап е од сите други на база на магарешки трн но е 10 пати поефикасен. Ова ти го кажува човеч со искуство и покачени AST ALT 200 +, сега со регулирани во нормала. Инаку пред се зависи и начинот на исхрана и тоа дали практикуваш физичка активност, инаку тоа што го имаш е познато како СТЕАТОЗА или по нашки замастување на црн дроб.
Каде го има овај производ?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Имаш ли резултат од липопротеини можеби правени?

APO-B, LP(a) итн?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Провери во авицена. Липопротеин пакет.
Извини, но морам да искоментирам, иако не сум медицинско лице, а и ти незнам што доктор си, но зошто го праќаш членот @Misioner приватно да проверува крвна слика?
Втора работа, ти ништо не му објасни поради кои се причини се покачуваат вредностите на АЛТ и АСТ...
Се надевам дека Мисионер има свој матичен лекар кој ќе го упати на прав пат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Извини, но морам да искоментирам, иако не сум медицинско лице, а и ти незнам што доктор си, но зошто го праќаш членот @Misioner приватно да проверува крвна слика?
Втора работа, ти ништо не му објасни поради кои се причини се покачуваат вредностите на АЛТ и АСТ...
Се надевам дека Мисионер има свој матичен лекар кој ќе го упати на прав пат.
Да матичниот сигурно ќе му помогне исто како и до сега :)

1.000 денари е тестот, а знае да спаси животи. Иначе, да ме прашаше човечки ќе ти објаснев, вака јок.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Денес бев на разговор со новиот матичен
Ми го препорача ова
Многу помагало...
Автоматски споено мислење:

Денес бев на разговор со новиот матичен
Ми го препорача ова
Многу помагало...
Го прашав за Липопротеин пакет. Рече дена не треба тоа за повозрасни лица било
 

Kajgana Shop

На врв Bottom