Црн Дроб (Проблеми, Терапија, Природни лекови)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Nemam.odam 2 pati na kontrola na gastrohepatologija. Da prasam vo posledno vreme pijam dopolnitelno i kombuha okolu 400 grama dnevno. Dali pomaga kombuhata za ovoj problem-zamastan drob.
Ај напиши исхрана на твој просечен ден, исто и дали пиеш сокови/алкохол?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Nemam.odam 2 pati na kontrola na gastrohepatologija. Da prasam vo posledno vreme pijam dopolnitelno i kombuha okolu 400 grama dnevno. Dali pomaga kombuhata za ovoj problem-zamastan drob.
Ако си на лоша исхрана нема да биде доволно. Повеќе зеленчук и овошје помалце кашкавали, сирења, јајца, месо, процесирани шеќери итн. Проверка на HbA1C и глукоза толеранс тест во Авицена.
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
Ако си на лоша исхрана нема да биде доволно. Повеќе зеленчук и овошје помалце кашкавали, сирења, јајца, месо, процесирани шеќери итн. Проверка на HbA1C и глукоза толеранс тест во Авицена.
Hba1c kakov e toj test. Pretpostavuvam analiza na krfta. Dali e za transiminazi ili se raboti za drugo ispituvanje?
Автоматски споено мислење:

Ај напиши исхрана на твој просечен ден, исто и дали пиеш сокови/алкохол?
Alkohohol ne pijam veke 5 godini,pred toa umereno onaka koga sum bil na gosti pa za drustvo. Sokovi pijam ama retko. Na ishranata vmimavam da e pretezno varena no znam ponekogas da jadam i blago i przena hrana ama poretko. Inace rabotam vo pecatnica pa ne znam dali i toa vlijae posto ima mnogu hemkkalii.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Nemam.odam 2 pati na kontrola na gastrohepatologija. Da prasam vo posledno vreme pijam dopolnitelno i kombuha okolu 400 grama dnevno. Dali pomaga kombuhata za ovoj problem-zamastan drob.
Дали си покушал да пиеш Сиратка секој ден по малку еден период и после да направиш контрола?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
Hba1c kakov e toj test. Pretpostavuvam analiza na krfta. Dali e za transiminazi ili se raboti za drugo ispituvanje?
Автоматски споено мислење:


Alkohohol ne pijam veke 5 godini,pred toa umereno onaka koga sum bil na gosti pa za drustvo. Sokovi pijam ama retko. Na ishranata vmimavam da e pretezno varena no znam ponekogas da jadam i blago i przena hrana ama poretko. Inace rabotam vo pecatnica pa ne znam dali i toa vlijae posto ima mnogu hemkkalii.
HbA1c ти е гликозилиран хемоглобин и го покажува просечното ниво на шеќерот за последните три месеци.
Се создава така што глукозата (шеќерот) се лепи за црвените крвни зрнца, а твоето тело не може правилно да го искористи шеќерот, па се повеќе и повеќе се лепи за црвените крвни зрнца. Животниот век на еритроцитот е 120 дена, т.е. три месеци, па оттука и името три месечен. Се користи за да се дијагностицира дијабет, или да се следат нивоата на шеќерот во крвта кај луѓе кои имаат реален ризик за преддијабет/дијабет.

Дали пиеш некакви лекови? Дали имаш направено ехо на абдомен? Дали имаш некакви симптоми? Дали имаш направено подетална лабораторија? Колку долго ти се покачени аминотрансферазите и колкави се вредностите?
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
HbA1c ти е гликозилиран хемоглобин и го покажува просечното ниво на шеќерот за последните три месеци.
Се создава така што глукозата (шеќерот) се лепи за црвените крвни зрнца, а твоето тело не може правилно да го искористи шеќерот, па се повеќе и повеќе се лепи за црвените крвни зрнца. Животниот век на еритроцитот е 120 дена, т.е. три месеци, па оттука и името три месечен. Се користи за да се дијагностицира дијабет, или да се следат нивоата на шеќерот во крвта кај луѓе кои имаат реален ризик за преддијабет/дијабет.

Дали пиеш некакви лекови? Дали имаш направено ехо на абдомен? Дали имаш некакви симптоми? Дали имаш направено подетална лабораторија? Колку долго ти се покачени аминотрансферазите и колкави се вредностите?
Ovaa sostojba mi e poveke vreme.ast i alt mi varira nekogas dojde do krajni granici nekogas pokqceni. Primer poalwdniot pat
HbA1c ти е гликозилиран хемоглобин и го покажува просечното ниво на шеќерот за последните три месеци.
Се создава така што глукозата (шеќерот) се лепи за црвените крвни зрнца, а твоето тело не може правилно да го искористи шеќерот, па се повеќе и повеќе се лепи за црвените крвни зрнца. Животниот век на еритроцитот е 120 дена, т.е. три месеци, па оттука и името три месечен. Се користи за да се дијагностицира дијабет, или да се следат нивоата на шеќерот во крвта кај луѓе кои имаат реален ризик за преддијабет/дијабет.

Дали пиеш некакви лекови? Дали имаш направено ехо на абдомен? Дали имаш некакви симптоми? Дали имаш направено подетална лабораторија? Колку долго ти се покачени аминотрансферазите и колкави се вредностите?
Da imam praveno eho na abdomen poveke pati no posledniot pat me zagrizi posto pisuva deka crniot drob e lesno zgolemen 165mm zamastena struktura na parenhimot cisticna promena 10mm i mi e pravena elastografija emed=7,57kPa i pisuva nezbacitelna do lesna fibroza sto me zagrizi. Isto taka imam markeri za crnodrobna fibroza na koj PIIIN-P(N peptid na kolagenot tip III) so vrednost 37 a max treba da e 30. Drugite parametri se uredni. Ast23 alt56. Ne pijam alkohol na hrana vnimavam kolku tolku kilazata mi e zgolemena. Inace rabotam vo pecatnica kade ima i hemukalii.
Автоматски споено мислење:

Дали си покушал да пиеш Сиратка секој ден по малку еден период и после да направиш контрола?
Surutka probav da pijam megutoa mi kazaa deka moze od nea da gi ostetam bubtezite i ptestanav. Sega pijam kako dve nedeli kombuha covekot od kade ja kupiv mi rece deka na vremeto imal hepatit i so kombihata ja iLecil i sega ja prodava Stefan Zivanov mkzi ste cule za nego.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.682
Inace rabotam vo pecatnica kade ima i hemikalii.
... еве можеби проблемот што треба да го докажеш дека е причината и да се делува, а не да ја лечиш последица, а причината понатака да си остане!

... тешки метали кои највероватно се присутни во процесот на работа во печатница: жива (Hg), кадмиум (Cd), арсен (As), хром (Cr), талиум (Tl), никел (Ni) и олово (Pb) кои во минимални количини се токсични односно и хепатотоксични и како директни можни ,,маркери,, за таа присутност секојдневно во твоето тело се токму покачените АЛТ и АСТ,

...мој совет е да делуваш во тој правец и да направиш испитување за можно присуство во твоето тело, бидејќи со секојдневен контакт, изложеност без соодветна заштита при работа, а ти не си свесен дека ти е загрозено твоето здравје, велиме можна претпоставка се додека не го докажеш спротивното!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ovaa sostojba mi e poveke vreme.ast i alt mi varira nekogas dojde do krajni granici nekogas pokqceni. Primer poalwdniot pat

Da imam praveno eho na abdomen poveke pati no posledniot pat me zagrizi posto pisuva deka crniot drob e lesno zgolemen 165mm zamastena struktura na parenhimot cisticna promena 10mm i mi e pravena elastografija emed=7,57kPa i pisuva nezbacitelna do lesna fibroza sto me zagrizi. Isto taka imam markeri za crnodrobna fibroza na koj PIIIN-P(N peptid na kolagenot tip III) so vrednost 37 a max treba da e 30. Drugite parametri se uredni. Ast23 alt56. Ne pijam alkohol na hrana vnimavam kolku tolku kilazata mi e zgolemena. Inace rabotam vo pecatnica kade ima i hemukalii.
Автоматски споено мислење:


Surutka probav da pijam megutoa mi kazaa deka moze od nea da gi ostetam bubtezite i ptestanav. Sega pijam kako dve nedeli kombuha covekot od kade ja kupiv mi rece deka na vremeto imal hepatit i so kombihata ja iLecil i sega ja prodava Stefan Zivanov mkzi ste cule za nego.
Провери се за она што ти пишав, имаш повеќе симптоми......

Ти треба чиста исхрана и суплементација, ако не суплементација, неколку пати на ден конзумација на 1 лажиче ѓумбир, куркума, и рузмарин, 3x по 1-2 грама од сите 3 со оброк, не еднaш 3x.

Ако имаш прекумерна тежина што побрзо да ослабеш на начинот кои ти го објаснив горе, лук во прав исто так да конзумираш. Зелен чај исто 2-3 на ден, кафе не, минерална вода негазирана исто така барем по 2 чаши на ден, ореви заедно со сусам од двете по 1 лажица супена на ден, и колку можеш повеќе карфиол и кисела зелка (без зејтин и сол додадено)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.682
Се создава така што глукозата (шеќерот) се лепи за црвените крвни зрнца, а твоето тело не може правилно да го искористи шеќерот, па се повеќе и повеќе се лепи за црвените крвни зрнца.
... се соединува со хемоглобинот во црвените крвни зрнца, а телото може правилно да го искористи нивото на шеќерот во крвта, а дава покачено HbAc1, тоа не значи дека особата мора да има проблем со покачено ниво шеќер во крвта, а со тоа и состојба на дијабет или преддијабет,
Животниот век на еритроцитот е 120 дена, т.е. три месеци, па оттука и името три месечен.
120 дена се 4 месеци, а не три месеци, а се зема просек од тие 4 месеци само три месеци за гликолизиран хемоглобин,
Се користи за да се дијагностицира дијабет, или да се следат нивоата на шеќерот во крвта кај луѓе кои имаат реален ризик за преддијабет/дијабет.
...мора да се додаде дека со други параметри и тестирање заедно со испитаниот дополнително HbA1 и може да се дијагностицира дијабет или преддијабет, но не баш се сложувам да само со една испитана покачена врдност на HbA1c веќе да се етикетира предијабет или дијабет состојба еве и зошто:

Високи можни вредности на HbA1c, а да не значи веднаш во моментот предијабет или дијабет или проблем со покачен шеќер во крвта,

- Пушачи во споредба со непушачи

неколку студии покажале дека самото пушење ја намалува чувствителноста на инсулин, а тоа може да се должи на никотинот бидејќи го стимулира лачењето на инсулин-антагонизирачките хормони како што се кортизол, катехоламините и хормонот за раст кои го нарушуваат дејството на инсулинот,
за разлика од непушачите, но може да се шпекулира дека техниките на анализа на HbA1c биле под влијание на метаболит на тутунот, пушењето може да предизвика зголемена пропустливост на мембраната на еритроцитите до преминот на гликозата, со што се зголемува HbA1c, како и ефектот на пушењето тутун врз животниот век на црвените крвни зрнца, па не би било запазен просекот на животниот век од 3 месеци при анализата на HbA1c.

- Анемија (дефицит на железо, Вит Б12 или фолна киселина)
може да ги зголеми нивоата на HbA1c, без оглед на нивото на гликоза во крвта и ефектот зависи од степенот на анемија и наместо да се коментира во овој случај за можен предијабет или дијабет поради покачен HbA1c, со надокнадување на недостаток од железо, Вит Б12 или фолна киселина што е причина на анемијата - HbA1c кое се враќа во нормала откако ќе се коригира недостатокот.

- Хроничната инфекција со Helicobakteri pylori
поврзана со високи нивоа на HbA1c и третманот со искоренување на H. pylori има корисни ефекти врз инсулинска резистенција и поволно го промени HbA1c кај пациенти со нормални концентрации на гликоза,
со третирање на тројна терапија при искоренување на H.pylori високи нивоа на HbA1c ќе се намалат, а со тоа ќе се подобри и секрецијата на инсулин,

- Бубрежни заболувања
кај пациенти со покачена уреа во крвта , постои зголемено производство на карбамилиран хемоглобин, што може да ги направи резултатите од HbA1c неточни, луѓето со хронични заболувања и оние кои имаат хронично воспаление имаат тенденција да имаат повисоки нивоа на HbA1c.

- Сон, апнеа при спиење, лош квалитет на спиење
лошиот квалитет на сон е поврзан со повисок HbA1c, како и присуството на апнеја при спиење и пониските нивоа на кислород во крвта беа поврзани со повисоки нивоа на HbA1c (апнеја при спиење е нарушување на спиењето кое се карактеризира со паузи во дишењето или периоди на плитко дишење за време на спиењето),

-Хипербилирубинемија

зголемувањето на нивото на билирубин (хипербилирубинемија) кое често придружувано со заболувањето на црниот дроб може да резултира со лажно покачени нивоа на HbA1c,

- Замастена јетра е поврзана со повисок HbA1c,

- Алкохолизам
честа употреба на алкохол може лажно да го зголеми нивото на HbA1c, затоа што алкохолните производи реагираат со хемоглобинот во крвта, формирајќи хемоглобин-ацеталдехид (HbA1-AcH), кој погрешно може да се мери како HbA1c


...поентата ми беше да се укаже и да се има во предвид дека постојат различни клинички сценарија кои може да резултираат со лажно покачени или лажно намалени вредности на HbA1c, што не значи веднаш дијагностицирање како дијабет или предијабет при покачена вредност на HbA1c,
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Не лупетај, исто и на стариот мој му беше замастен црниот дроб и пиеше 2 недели семе од коприва со јогурт, по две недели резултати му беа стакло. Еве од тогаш машала добар е.
Де дај го рецептот за семе од коприва со јогурт,како се меша,во кои дози се пие и кога се пие,се работи за мој близок роднина,сакам да помогнам, закачи цироза оти е алкохоличар и има отечен стомак полн со вода,исто и нозете му се отечени,сега се кае што пиел многу ама белким ќе се извлече
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Де дај го рецептот за семе од коприва со јогурт,како се меша,во кои дози се пие и кога се пие,се работи за мој близок роднина,сакам да помогнам, закачи цироза оти е алкохоличар и има отечен стомак полн со вода,исто и нозете му се отечени,сега се кае што пиел многу ама белким ќе се извлече
Тука имаш вика 1 лажица семе на една чаша јогурт.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom