Црни дупки

R

RAYTHEON23

Гостин
i izvinete sto e angliski(me mrzese malce..poveke) ama ako insistira nekoj ke go prevedam tekstot :smir::nesvest: ok
 
R

RAYTHEON23

Гостин
On 25 August 2003, the Spitzer Space Telescope was launched into space by a Delta rocket from Cape Canaveral, Florida. She was the fourth and final mission in NASA's Great Observatories Program - Each of this family of four orbiting observatories, was to observe the Universe in a different kind of light (visible, gamma rays, X-rays, and infrared). Other missions in this program include the Hubble Space Telescope, Compton Gamma-Ray Observatory, and the Chandra X-Ray Observatory.
While not enjoying the same "Celebrity" status as her older sister, Hubble, the images that Spitzer is sending back are no less spectacular.
Video/Animation sequence and Photos
NASA, Caltech/JPLa eve gi snimkite:http://http//www.youtube.com/watch?v=NcHXKsp50Y0http://http//www.youtube.com/watch?v=NcHXKsp50Y0
 
R

RAYTHEON23

Гостин
auuu...sega mi tekna mislam deka crnata dupka ne otvara pat kon drugi dimenzii tuku teloto dokolku uspee da pomine od dr strana(ako ne bide zgmeceno od pritisokot T.E ako ne stane del od crnata dupka ima sansi ne da otide u druga dimenzija...tuku u druga vselena(soglasno teorijata za multi vselena navodno posle BIG BANG se slucile razlicni konfiguracii na vseleni so razlicni fizicki zakoni(a moze i drugi elementi)nasata vselena e hotel so five star oti ja ima taa konfiguracija da ovozmozi sozdavanje na zivot.Znaete li deka dokolku da receme elektronot na vodorodot bil vo dr energetska orbita nemalo da nastane fuzija i nema zivot isto i jakata nuklearna energija e na granica pa uspeva da gi "drzi"atomite"(kako dokaz za taa granica e samata atomska bomba i fuzijata(relativno lesno e sovladana taa sila pa ottuka e na granica) ima i drugi uslovi koi se taka da narecam na granica...tokmu ovie argumenti gi koristi crkvata kako dokaz deka gospod ja sozdal vselenata(poradi taa harmonija)a naucnicite sprotivno velat u druga vselena mozebi gravitacijata odbiva ili mozebi jakata nuklearna sila tamu e pojaka pa nema fizija nitu fuzija:smir:
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
се убаво речено ме остави без зборови само уште да ги споеше мислењата оти грдо стои......
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Imam slusnato deka ovie CRNI DUPKI goltaat se zivo i divo i e nastanata od nekoja golema zvezda
Golem broj naucnici negiraat deka voopsto postojat crni dupki.
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
1
Поени од реакции
3
црните дупки

Извинете, јас овој коментар го базирам на информации од стручни лица. не да се фалам туку да се извинам за тоа дека немам никаков материјал со кој би ви покажал како изгледа како се случува и сл.
Се надевам дека со ова понатака ќе ви појаснам барем некои работи :)



Црните дупки се места во галаксијата, кои пред се имаат преголема гравитациона сила.Токму тоа е причинителот за нејзината преголема и премоќна апсорпција или Т.Н. "голтање" на се што ќе и застане во близина.
Причинителот на оваа природна појава е Т.Н. "супернова"која всушност претставува експлозија или имплозија на некоја стара ѕвезда со огромен пречник која пред се е во фаза на изумирање односно е престара и нема повеќе енергија, односно нема ресурси (на пример хелиум(He)) за реакција која се случува на неа и која е причинител за нејзината емисија на најразлични светлински и топлински зраци и енергија (на пример фузија која се случува на нашето сонце). Понекогаш може да настане поради огромните димензии на новонастаната ѕвезда и за да настане мора ѕвездата да има големи димензии, бидејки доколку нема, со суперновата по имплозијата или експлозијата самата ѕвезда ќе се превори во жолто,црвено или бело сонце(навидум слично како предходната ѕвезда, но без силна емисија на зрачења и енергија).
Значи еве одприлика што се случува за време на самата супернова:
(за пример ќе ја земеме експлозијата која е полесна и посватлива за разлика од имплозијата која е многу сложена)
Најпрво ѕвездата експлодира и при самата експлозија сите планети кои го сочинуваат нејзиниот сончев систем( ако е сонце )или пак ќе ги проголта сите оние блиски ѕвезди и планети и други астрлошки тела ( метеори, комети, метеорити, и сл.) и се додека се шири експлозијата, таа и понатаму ќе голта работи, но во зависност од тоа колкава ќе биде експлозијата како сто наведов пред малку такво и тело ќе се добие.
По експлозијата доколку квантот на енергија и масата која ја собрала самата ѕвезда е доволно голем, тогаш експлозијата престанува и се собрано при експлозијата нагло се приблекува назад на првобитната положба во галаксијата и се претвора во црна дупка.
Таа црна дупка има грвитациона сила толку голема што може да проголта и најмали молекули.Се што ќе дојде во нејзина близина таа го привлекува, а црна дупка се нарекува само затоа што има толкава гравитациона сила,што може да ја привлече кон себе и самата светлина(знаете како резултат на што се јавуваат боите на земјата, тоа е друга тема да не раздлабочуваме:) ). Во светот и во научните лаборатории е докажано дека само некои мали молекули можат да ја поминат дупката и да се вратат, без да се разградат.

ете тоа е тоа што јас би го кажал бо благо речено кратки црти :))))

Моето мислење е дека сите тие тие приказни за премини во други светови и други галаксии се само приказни за мали деца и пропаганда на големите сили за еконосмко зајакнување и таложење на капитал.Бидејки има теории на теми коишто пред многу години биле табу тема и тема на која разговарале само големите дрзавници(кружната односно елипсуидната форма на земјата) и исто така теории кој никој незнаел дека се вистинити и дека се точни бидејки никој всушност не видел дали навистина постојат(атомите, молекулите, моделите кои прикажуваат како се сврзани меѓу себе и сл.)па сега врз база на тие работат многу централи за атомска и нуклеарна енергија и сл. исто така и оваа теорија ќе стане научен доказ кој можеби и ќе се искористува за нешто :))

се надевам дека помогнав и разјаснив барем нешто за нашава тема :D



со почит,
Иван Трајковски
 
Член од
22 јануари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
новата наука кажува дека не постои материја туку се видливо и невидливо е енергетско поле. Така гласеше и равенката на Ајнштајн е=мц^2 .
знаеме дека црните дупки се последица од смртта на масовна ѕвезда,тоес сета таа енергија создадена во јадрото на ѕвезда кога умира е заробена од масовната гравитација а дел од надворешниот слој на ѕвездата е исфрлено низ вселената како електромаегнетна радиација(светлина).
Е сега таа заробена енергија како и секое "тело" има сопствена гравитација па така поради огромното количество енергија има и огромна гравитациона сила и привлекува се восебе тоес додека ги привлекува со огромна брзина телата се разложуваат на најситни делови додека не остане само енергија и ја впива восебе. причината зошто е темно тело од моја видна точка е пошто ни светлината неможе да и избега на огромната гравитација.
сите знаеме дека фотонот нема маса , па како тогаш е привлечен од црна дупка?
Фотонот е исто така електромагнетна радијација,делче светлина или подобро кажано електромагнетна енергија. Фотонот додека патува близу црна дупка ,гравитацоната сила ја привлекува енергијата која фотонот ја носи во себе но не и самиот фотон, одкако че ја исеци енергијата фотонот едноставно повеќе не постои , и светлината не стигнува до црната дупка во форма на фотон туку како чиста енергија. ако светлината стигнува во форма на фотон црната дупка че биде видлива во бела боја. белата боја не постои уствари туку ги рефлектира сите фотони,додека црната ги впива. црната дупка го прави баш тоа . ја впива енергијата од фотоните. а дека постои паралелен универзиум внатре во црната дупка тоа е глупост. црните дупки се огромни полиња на енергија и ако влезеш внатре твоето тело додека патува че се растегне поради големата гравитација и че се распарчи додека не останат само ситни делчиња енергија не видлива за човечко око .
ако енергијата е збиена и нема огромна гравитација. дел од фотоните че се рефлектираат па така тоа поле енергија дава боја. парче дрво на пример.
дрвото е енергија збиена но со слаба гравитациона сила така да фотонот може лесно да удри во дрвото и да се одбие и да стигне до човечкото око. во зависност од брановата должина на фотонот се добива кафено жолтеникава боја-дрво!
:facepalm: светот повеќе нема смисла.[DOUBLEPOST=1422010491][/DOUBLEPOST]
Суперновата се создава од сонце 2-3 пати поголемо од нашето, и може да го уништи цел наш сончев систем.Па сега видите вие кокава енергија е тоа. Нуклеарка за таа експлозија е искра

Би требало со суперновата да се троши огромна количина на енергија, па на просторот ке има недостаток на енергија и материја, па гледа да се врати во почетната состојба, па привлекува се што ќе и се приближи. Ова е друга теорија, доколку црните дупки не ги сфакаме како „портали”..
сонце 2-3 пати поголемо од нашето се претвара во неутронска ѕвезда , супер нова создаваат масовни ѕзвезди со маса 100 пати поголема од нашето сонце
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.061
Поени од реакции
4.551
Што се црни дупки?
Црна дупка привлекува во себе сѐ, времето и светлината, па дури и тебе. Те проголтува, компримира, и те исплукува со огромна брзина во друга димензија, создавајќи нова планета, полна со енергија доволна за почнување на нов живот...
И така соџвакан па исплукан, осознаваш дека ти не си најважниот.
Има некој после тебе, кој е поважен и од тебе самиот.
А тој по тебе, си всушност повторно ТИ.
И бидејќи тој по тебе е поважен од тебе, мора да живееш заради него.

Едноумието е погубно за луѓето.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.061
Поени од реакции
4.551
Супермасивна црна дупка проголтала голем молекуларен облак од водород - предизвикувајќи ја најенергичната експлозија што некогаш била забележана од астрономите. Изливот на радијација бил десет пати посилен од која било позната супернова и траела повеќе од три години, пишуваат научниците предводени од Филип Вајсман од британскиот универзитет во Саутемптон во „Месечни известувања на Кралското астрономско друштво“.

О, да, ова се случило пред околу осум милијарди години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom