Црна дупка во атмосферата итн пикантерии...

Член од
5 декември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
0
Што мислите постојат ли црни дупки или сепак има нешто што е неразјаснато...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.092
Поени од реакции
7.387
не постојат црни дупки во атмосферата...туку постојат црни дупки во космосот.....и се знаат многу работи околу нив освен сингуларитетот, губењето или не на информацијата и слични работи
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.586
Поени од реакции
3.904
не постојат црни дупки во атмосферата...туку постојат црни дупки во космосот.....и се знаат многу работи околу нив освен сингуларитетот, губењето или не на информацијата и слични работи
Нема грешка. Баш еден од најупатените научници од таа област има кажано дека црните дупки се поптуна мистерија за нив. Тоа шо има еден куп видеа и емисии не значи ништо.
"Црните дупки" постојат од "онаа" страна на постоењето. Cите физички закони од таму доаѓаат и црните дупки се само невидливото зрачење он онаа страна.
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.222
Поени од реакции
13.225
Што мислите постојат ли црни дупки или сепак има нешто што е неразјаснато...
Да прашаш дали постојат црни дупки во атмосферата само по себе кажува колку малку (скоро ич) немаш познавање во таа област.
Затоа и темава си ја отворил/ла во Мистерии, а се работи за тема од научен карактер. Можеби не све, но добри 99% науката (квантната физика и теоријата на релативитет) ги објаснале црните дупки, кои патем не се воопшто црни, ниту пак се дупки какви што обичниот човек ги замислува.
Но бидејќи ја немаш основата, неможам да продолжам да зборувам за сингуларитетот и кватните ентаглментс кои се случуваат на површината и во самата црна "дупка".

Мене искрено ме загрижува само фактот што си прилично "нов" член... а имам алатки кои можат да го проверат тоа дали се работи за дупли јузер или...

Така да, нема потреба од глумење лудило.. возрасни сме, срамота е :)
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
0
Да прашаш дали постојат црни дупки во атмосферата само по себе кажува колку малку (скоро ич) немаш познавање во таа област.
Затоа и темава си ја отворил/ла во Мистерии, а се работи за тема од научен карактер. Можеби не све, но добри 99% науката (квантната физика и теоријата на релативитет) ги објаснале црните дупки, кои патем не се воопшто црни, ниту пак се дупки какви што обичниот човек ги замислува.
Но бидејќи ја немаш основата, неможам да продолжам да зборувам за сингуларитетот и кватните ентаглментс кои се случуваат на површината и во самата црна "дупка".

Мене искрено ме загрижува само фактот што си прилично "нов" член... а имам алатки кои можат да го проверат тоа дали се работи за дупли јузер или...

Така да, нема потреба од глумење лудило.. возрасни сме, срамота е :)
И са шо испадна дали сум дупли јузер или?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.411
Поени од реакции
5.313
Нема грешка. Баш еден од најупатените научници од таа област има кажано дека црните дупки се поптуна мистерија за нив. Тоа шо има еден куп видеа и емисии не значи ништо.
"Црните дупки" постојат од "онаа" страна на постоењето. Cите физички закони од таму доаѓаат и црните дупки се само невидливото зрачење он онаа страна.
Која "онаа страна" бе друже :гик: Ја сам врло веома заинтересован да чујем.. за онаа страна... :icon_mrgr:
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.586
Поени од реакции
3.904
Која "онаа страна" бе друже :гик: Ја сам врло веома заинтересован да чујем.. за онаа страна... :icon_mrgr:
Ооо друже sports bet tickets. Одкуде ти у овим темама? Како је? Шта маи? Који ти је задњни sports bet добитни ticket? :)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.411
Поени од реакции
5.313
Ооо друже sports bet tickets. Одкуде ти у овим темама? Како је? Шта маи? Који ти је задњни sports bet добитни ticket? :)
Не мешај бабе и жабе с'га . Ја к'д пишуеше у овија теми , ти не си ни бил т'га член туј :icon_lol: .Иначе не играм више , по ретко онакој за спрдња... :kafence:
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.586
Поени од реакции
3.904
Не мешај бабе и жабе с'га . Ја к'д пишуеше у овија теми , ти не си ни бил т'га член туј :icon_lol: .Иначе не играм више , по ретко онакој за спрдња... :kafence:
Дојдеја ти акл значи чим не играш више ;)
Иначе "оној страну" друже ти је спиритуалну страну уствари. А тој сас материјалну науку ник'д неможе да се открие.
Оној страну може да се виде само на два начина. Преку медитацију што уопште није л'ко, то јест скоро је немогуќе да га отвори човек треќе око и да виде нешто. А другу други начин ти је смрт. :D А после смрт ретко кој може да се врне и каже што има на другу страну. Дакле ја верују дека црне дупке су уствари дирекно повезани сас чакре и сас другу страну. Е такој ;)
 
Член од
28 август 2009
Мислења
832
Поени од реакции
959
Kurzgesagt – In a Nutshell - канал на јутуб, со анимирани видеа од политика до хемија, физика и тако даље. Паметни дечки кои ти објаснуваат како на 2ро оделение со анимирани елементи. Видеата се строго направени само со веќе познати факти и/или теории кои се прифатени, додека има и делови каде објаснуваат „шта би било кад би било“ (работи кои претпоставуваат дека може да се десат, со разни краеви).

Видео бр. 1 за тебе: Black Holes Explained – From Birth to Death
Видео бр. 2 за тебе: Why Black Holes Could Delete The Universe – The Information Paradox
Видео бр. 3 за тебе: What if there was a black hole in your pocket?
Видео бр. 4 за тебе: The Black Hole Bomb and Black Hole Civilizations
 
На врв Bottom