Црна Гора влегува во НАТО

Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Па гледај сега уште Косово да влезе во НАТО и ќе ја имаме заштитата од нив без да бидеме членка т.е без да плаќаме.
Јас ова би го нарекол win-win ситуација.
Kosovo nema da vleze vo NATO, ama Nato e vo Kosovo... slično e i so RM, iako se ušte ne e oficialno.. No da se nadevame deka posle ova na Putin će mu tekne deka postoi i Makedonija, koja se ušte ne e vo Nato... do sega, nego mu bilo považno da ne se zameruva na Grcija, ima nekoj vlažni soništa deka možebi će mu dadat nekoe pristanište za brodovite, a koja ideja grcite ja plasiraat na vujče Sem, koga će im snema pari..:D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Kosovo nema da vleze vo NATO, ama Nato e vo Kosovo... slično e i so RM, iako se ušte ne e oficialno.. No da se nadevame deka posle ova na Putin će mu tekne deka postoi i Makedonija, koja se ušte ne e vo Nato... do sega, nego mu bilo považno da ne se zameruva na Grcija, ima nekoj vlažni soništa deka možebi će mu dadat nekoe pristanište za brodovite, a koja ideja grcite ja plasiraat na vujče Sem, koga će im snema pari..:D
Кај нас ни Сириски бегалци од војна со ранци на грб и сомун леб под мишка неќат да останат камоли русите или НАТО
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Кај нас ни Сириски бегалци од војна со ранци на грб и сомун леб под мишка неќат да останат камоли русите или НАТО
вронг, има и такви што побараа азил во РМ... е сеа знам дека им е поубаво во Шведска кај радодајките :D
 
S

silmarillion

Гостин
Kosovo nema da vleze vo NATO, ama Nato e vo Kosovo... slično e i so RM, iako se ušte ne e oficialno.. No da se nadevame deka posle ova na Putin će mu tekne deka postoi i Makedonija, koja se ušte ne e vo Nato... do sega, nego mu bilo považno da ne se zameruva na Grcija, ima nekoj vlažni soništa deka možebi će mu dadat nekoe pristanište za brodovite, a koja ideja grcite ja plasiraat na vujče Sem, koga će im snema pari..:D
А што ако му текне на Путин дека Македонија не е во НАТО? Ќе пушти 5 Иљушина пуни со пари да фрлаат ко летки низ државава? Или вреќите ќе ги изтоварат во некое куќиче во Бардовци или Водно, а за разлика од тоа ние ќе одработуваме за туѓи интереси? Истото важи и за другите. Бедата ќе не утепа попрво од било што пошто не сме ние народ кој сака да си помогне сам на себе.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
А што ако му текне на Путин дека Македонија не е во НАТО? Ќе пушти 5 Иљушина пуни со пари да фрлаат ко летки низ државава? Или вреќите ќе ги изтоварат во некое куќиче во Бардовци или Водно, а за разлика од тоа ние ќе одработуваме за туѓи интереси? Истото важи и за другите. Бедата ќе не утепа попрво од било што пошто не сме ние народ кој сака да си помогне сам на себе.
НЕ, туку сите за кој Русија беше заинтересирана ги примија во НАТО и ЕУ без никакви критериуми... а за нас не е, ние сме слепо црево...кога пукна во Дивље насеље, одма почнаа по српските медиуми да делат совети на нивните граѓани како да одат во Грција обиколно, преку Блгарија...
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
А што ако му текне на Путин дека Македонија не е во НАТО? Ќе пушти 5 Иљушина пуни со пари да фрлаат ко летки низ државава? Или вреќите ќе ги изтоварат во некое куќиче во Бардовци или Водно, а за разлика од тоа ние ќе одработуваме за туѓи интереси? Истото важи и за другите. Бедата ќе не утепа попрво од било што пошто не сме ние народ кој сака да си помогне сам на себе.
Balkanot e strageiski interes na Turcija pogotov Makedonija za koja Turcite se emotivno vrzani radi Atatürki Istorijata. Rusite kazale deka nema da vlezat vo Vojna so Turcite ali satoa pak na sekoj drug nacin ke im gi mrsat smetkite. Nie vise primame Ruski kapital preku Samsonenko koj veruvajte ne e samo obicen biznismen. Jas sum ubeden deka Gruevski tajno igra na taa karta bidejki toj kolku i da e omrazen kaj nekoj lugje ne e glup na protiv krajno jasno mu e vo kakva situacija sme, samo ne smee javno dakaze. Znaci nie ke imame kaj nas se povekje Ruski strukturi koj ke bidat pred se ekonomski involvirani a potoa i politicki.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
И Црна Гора ја примија пред нас... дали тоа значи дека ние не сме сеуште стасани за во нато бидејќи не сме сеуште доволно поделени?
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
27
Станува збор не за војна помегју Русија и НАТО, тоа го има во фантазииве во брејн-уо'ш сознанието, каде се наметнуваа во јавство, не без причина, определеново мислење. (Не велам дека горното мислење е последица на "брејн-уо'ш")
Дали Албанија имаш мислено ?
"Терористички сојуз" - се согласувам, но што не е терористички? Мизеријата во Македонија, Б'лгарија не е ли терор?
-------------------------------------------------------------
Дека не е брејн ваш, не е со сигурност. Само малку логика.

Пораката е до албанците без разлика кај и да се...еден ден, сигурно ке завршат како крпа...каубојците преку океанот така работат. На нив не им биле свети ни постарите цивилизации на американскиот континент па ги уништиле.

А дека е глобална војна која јенките им ја наметнаа на русите, тоа и е. За да не е брејн вош, дај да ги погледнеме економските и идеолошките интереси интереси на јенките.

1. Русија ги има сите ресурси да преживее и без останатиот свет. А тоа им смета на оние преку океанот.
2. Во Русија, фашистишките идеи, кои „НАШИТЕ ЗАПАДНИ РИЈАТЕЛИ„ ни ги наметнаа преку НАТО мамката, а ние се фативме како сомови, се нешто незамисливо. Работам веке 6 години со обичниот западен и со обичниот руски човек, како туристи. Не да познавам некои политичари. Но доволно да извлечам мислење. Нема многу да елаборирам но знам дека кај рускиот човек поимот за фашизам, а и поново за „права„ на ЛГБТ заедниците (т.е. да се порамноправни од нас останатите), се нешто ОУТ ОФ СЕНЦЕ. Така да кога разговарам со нив необврзано и со оние од западот особено англичаните и скандинавците има разлика колку до Марс.

Јас мислам, иако ке звучи подложно на стигматизирање во ова време, како обичем граганин, дека сепак, нам како средина и култура ни се страни тие НАТО идеи. Затоа и си страдаме. Како економски така и психички.

На Црна Гора, се најдобро ако мислат дека можат како култура да го потпрат тој диктат. Но затоа отом потом.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Стигна и најсериозната закана на Русија кон Црна Гора: Ќе ги прекинеле сите започнати проекти во Црна Гора :pos:


Нека ме потсети некој какви проекти има Русија на Балканот? Миле ми текна, изградија црква во руски стил во Македонија :pos:

Православни браќа, а сепак речиси секое училиште во Македонија примала некоја донација од западните држави, а ниедно реновирано училиште со руски пари, срамота.

Исто и во Србија, глумат дека се против НАТО, а си лапаат пари од НАТО држави, ниедна рубла од братска Русија.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Да е Његош жив би се срамел од негови наследници.. Од бастион на Србите на Балканот кој Турција никогаш не успеа да го освои (оттаму и називот Српска Спарта), вечен сојузник на Србија во борбите за ослободување на Балканот од Турците, сојузник на Белград и во Првата СВ, па се до пред 20тина години кога најголемиот одзив за мобилизација во Југославија за борбите во Хрватска и БиХ беше во Црна Гора (hint Дубровник) дојдоа до денешниве луѓе кои станаа Американски слуги..
Овие се откажаа од својот идентитет и историја само за да добијат посебна држава.. Прво со создавањето на т.н црногорски народ и јазик (чиста измислица), а сега и со тоа што влегоа во сојузот кој ги бомбардираше додека беа во СРЈ (државната заедница на Србија и Црна Гора) пред 16г.
Уласком Црне Горе у НАТО-ОТАН, први пут у историји,Турска (која се вијековима борила да ЦГ не буде и да је затре ) ће јој бити савезница,а Русија,која се вијековима трудила да Црне Горе буде,биће непријатељ.

 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Стигна и најсериозната закана на Русија кон Црна Гора: Ќе ги прекинеле сите започнати проекти во Црна Гора :pos:


Нека ме потсети некој какви проекти има Русија на Балканот? Миле ми текна, изградија црква во руски стил во Македонија :pos:

Православни браќа, а сепак речиси секое училиште во Македонија примала некоја донација од западните држави, а ниедно реновирано училиште со руски пари, срамота.

Исто и во Србија, глумат дека се против НАТО, а си лапаат пари од НАТО држави, ниедна рубла од братска Русија.
Затуцани племичи расправаат за верски братства во политиката.. Идиот до идиот.

Станува збор не за војна помегју Русија и НАТО, тоа го има во фантазииве во брејн-уо'ш сознанието, каде се наметнуваа во јавство, не без причина, определеново мислење. (Не велам дека горното мислење е последица на "брејн-уо'ш")
Дали Албанија имаш мислено ?
"Терористички сојуз" - се согласувам, но што не е терористички? Мизеријата во Македонија, Б'лгарија не е ли терор?
-------------------------------------------------------------
Дека не е брејн ваш, не е со сигурност. Само малку логика.

Пораката е до албанците без разлика кај и да се...еден ден, сигурно ке завршат како крпа...каубојците преку океанот така работат. На нив не им биле свети ни постарите цивилизации на американскиот континент па ги уништиле.

А дека е глобална војна која јенките им ја наметнаа на русите, тоа и е. За да не е брејн вош, дај да ги погледнеме економските и идеолошките интереси интереси на јенките.

1. Русија ги има сите ресурси да преживее и без останатиот свет. А тоа им смета на оние преку океанот.
2. Во Русија, фашистишките идеи, кои „НАШИТЕ ЗАПАДНИ РИЈАТЕЛИ„ ни ги наметнаа преку НАТО мамката, а ние се фативме како сомови, се нешто незамисливо. Работам веке 6 години со обичниот западен и со обичниот руски човек, како туристи. Не да познавам некои политичари. Но доволно да извлечам мислење. Нема многу да елаборирам но знам дека кај рускиот човек поимот за фашизам, а и поново за „права„ на ЛГБТ заедниците (т.е. да се порамноправни од нас останатите), се нешто ОУТ ОФ СЕНЦЕ. Така да кога разговарам со нив необврзано и со оние од западот особено англичаните и скандинавците има разлика колку до Марс.

Јас мислам, иако ке звучи подложно на стигматизирање во ова време, како обичем граганин, дека сепак, нам како средина и култура ни се страни тие НАТО идеи. Затоа и си страдаме. Како економски така и психички.

На Црна Гора, се најдобро ако мислат дека можат како култура да го потпрат тој диктат. Но затоа отом потом.
Моментално во светот не постојат поголеми националисти од Русите.
Не ги фали, че те моља.

Он-топик: Влегувањето на Македонија во НАТО е бессмислено.
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
27
Моментално во светот не постојат поголеми националисти од Русите.
Не ги фали, че те моља.

Он-топик: Влегувањето на Македонија во НАТО е бессмислено.[/quote]

Your opinion... c10.jpg only!

Сепак национализмот има и позитивни страни за разлика од фашитичката идеологија.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Стигна и најсериозната закана на Русија кон Црна Гора: Ќе ги прекинеле сите започнати проекти во Црна Гора :pos:


Нека ме потсети некој какви проекти има Русија на Балканот? Миле ми текна, изградија црква во руски стил во Македонија :pos:

Православни браќа, а сепак речиси секое училиште во Македонија примала некоја донација од западните држави, а ниедно реновирано училиште со руски пари, срамота.

Исто и во Србија, глумат дека се против НАТО, а си лапаат пари од НАТО држави, ниедна рубла од братска Русија.
Znaes sto? nema da te potsetam na Ruski investicii oti kako sto kaza gi nema mnogu ali barem Rusite nas kako narod ni se nemat zakaneto deka ke go bombardirat Skopje so NATO-Avioni ako ne pushtime edna bagra od Teroristi da se povlecat od toa famozno Aracinovo so koj posle bevme PRINUDENI da potpiseme dogovor. Ima 100 negativni primeri kade Makedonija bese stavena pred svrshen cin bas od toj Zapad, eve i najaktuelnata so migrantite koj nekontrolirano vlevat preku EU-drzava vo Non-EU drzava i ni stvara nas ogromni problemi i ekonomski steti pred juznata granica radi Grckata i Zapadnata nezainteresiranost vo celiot ovaj slucaj trupajki gi tie lugje pred nasa Granica. Sto imame nie kako poraka dobieno od Zapadot od Van Hojte vcera? deka nemame Evropski Mentalitet omalozuvajki gi site nas kako kreaturi od niza vrednost i ebani 90 000€ kako kompenzacija radi imigrantite na granicata a troskovite se nad milionski. I sega uste da se raduvame deka nekoj Zapadni fondaci renovirale skola vo nekoj Makedonski sela? Abe nemoj da me jebes surtak eden odi tamu u podrumot skrivaj se pravi se da nisto neznaes podobro ke bide.
Srbite ne dobivat NATO-pari tuku Makedonija koja odi na vezbi so niv i se nametnuva pateticno kako nepokaneta snaa.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Kosovo nema da vleze vo NATO, ama Nato e vo Kosovo... slično e i so RM, iako se ušte ne e oficialno.. No da se nadevame deka posle ova na Putin će mu tekne deka postoi i Makedonija, koja se ušte ne e vo Nato... do sega, nego mu bilo považno da ne se zameruva na Grcija, ima nekoj vlažni soništa deka možebi će mu dadat nekoe pristanište za brodovite, a koja ideja grcite ja plasiraat na vujče Sem, koga će im snema pari..:D
Знам за тоа. Само ако гледаш на долг рок поверојатно е Косово да се оформи како вистинска држава и да влезе во НАТО(за едно 50 -ина години) отколку Грција да попушти во нашиов случај.
Инаку горе доле пак сме обиколени со земји од НАТО. Косово и онака не се никаква закана.(Со исклучок на терористиве и нивните герила тактики ама па нив ги имаме и на наша територија).

Инаку влез во НАТО би бил позитивен за нас само далеку од тоа дека сите останати проблеми кои ги имаме ќе исчезнат преку ноќ.[DOUBLEPOST=1449065063][/DOUBLEPOST]@bongiorno
Национализмот нема, патриотизмот има. Гледам има доста што намерно или ненамерно ги мешаат поимиве, додуша и доста слични се, или најпросто објаснето национализмот ти е екстремен патриотизам.

Е сега за тие што ќе речат нема ништо опасно во одење до екстремности.
Пинг : Хитлер 1939
Пинг : Исламска држава 2015
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
..Косово да се оформи како вистинска држава и да влезе во НАТО(за едно 50 -ина години) отколку Грција да попушти во нашиов случај.
Инаку горе доле пак сме обиколени со земји од НАТО. Косово и онака не се никаква закана.(Со исклучок на терористиве и нивните герила тактики ама па нив ги имаме и на наша територија).

Инаку влез во НАТО би бил позитивен за нас само далеку од тоа дека сите останати проблеми кои ги имаме ќе исчезнат преку ноќ.[DOUBLEPOST=1449065063][/DOUBLEPOST]@bongiorno
Национализмот нема, патриотизмот има. Гледам има доста што намерно или ненамерно ги мешаат поимиве, додуша и доста слични се, или најпросто објаснето национализмот ти е екстремен патриотизам.

Е сега за тие што ќе речат нема ништо опасно во одење до екстремности.
Пинг : Хитлер 1939
Пинг : Исламска држава 2015
Цаката е дека ЕУ и НАТО нема да не примат без грчки амин, значи никогаш... сите политичари добро го знаат тоа, а се разбира и разноразните гЕУ олеснувачи, ама сите тие ни прават фуцк ин браин, се бараат влакна во јајце ( ако се спореди како е примена Блгарија, Романија, Хрватска и сега Црна Гора), некој нови и нови услови..И опозицијата го знае тоа, ама си гледа свој интерес и одработува за странците, но не е исклучено дека и власта ако стане опозиција истото ќе го праи.
Всушност и да се спогодат власта и опозицијата да нема опозиционен бојкот и циркуси, во најмал случај ќе измислат некој други пречки, национални права на албанците, недоволен број на гејови и Хив позитивни ( помалку од гЕУ норми), а како крајна пречка пак ќе биде промена на името, идентитетот и името на јазикот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom