Црквите на Грузија

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
953
Поени од реакции
3.421
Кога сме кај архитектурата, замокот Рабати беше дел од топ 3 најубави замоци во Европа пред неколку месеци.
Заедно со Виндзор, Англија и Алказар де Сеговија во Шпанија.

 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
953
Поени од реакции
3.421
Манастирот Алаверди

Тоа е грузиски православен манастир лоциран во регионот Кахети во источна Грузија.
Делови од манастирот датираат од 6 век, денешната катедрала била изградена во 11 век
од страна на Квирике Трети од Кахети, заменувајќи ја постарата црква Свети Ѓорѓија.


Source

Source

Alaverdi Monastery - Georgia
by Alejandro Ojea, on Flickr

Alaverdi Monastery
by Peter Ashton, on Flickr

Alaverdi Monastery
by Alex Korchagin, on Flickr

Alaverdi Monastery
by Paata Vardanashvili, on Flickr

Alaverdi Monastery...
by CHCHX Productions, on Flickr
 

Kajgana Shop

На врв Bottom