"Центар за македонски јазик" официјално во Грција

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
877
FB_IMG_1669750263337.jpg
Овој чин претставува де факто признавање на македонското говорно население во Грција.
Судската документација официјално ја наведува организацијата со нејзиниот назив на македонски јазик – при тоа користејќи го и македонското кирилично писмо.
"Сакаме да нагласиме дека во случајов станува збор за прва невладина организација во Грција, која директно ќе се грижи за македонскиот јазик и која законски е регистрирана од страна на грчките државни органи. Овој чин претставува де факто признавање на македонското говорно население во Грција", велат од Центарот за македонски јазик.
За постигнување на оваа цел, од Центарот велат дека во наредниот период ќе се насочат кон исполување на своите цели од статутот, кои го предвидуваат следново:
– изучување на македонскиот литературен јазик од страна на граѓаните на Грција, преку интернет-страница.
– поддршка на заложбите за идно воведување на македонскиот литературен јазик како изборен предмет во јавните училишта (основни и средни) и универзитетите во Грција, кои се наоѓаат во регионите Западна Македонија, Централна Македонија и Источна Македонија и Тракија.
– поддршка на заложбите за идно формирање на педагошки училишта/одделенија во рамките на постоечките универзитети во Грција за обука на наставници по македонски јазик, како и за изработка на наставни програми и наставни материјали.

:oeoeoe:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.461
Поени од реакции
6.327
Пријатно изненаден
Има некој реакции од тамошната јавност ?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.090
Поени од реакции
3.940
Индиферентен.
1-не е државно спонзориран, за разлика од болшитгарските
2-не е отидена делегација
3-што бараат за возврат?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.461
Поени од реакции
6.327
Индиферентен.
1-не е државно спонзориран, за разлика од болшитгарските
2-не е отидена делегација
3-што бараат за возврат?
1. Bez razlika, sepak sudski e registriran, ne e divo. So tek na vreme moze da se smenat rabotite I drzavno da bide sponzoriran.
2. Ne moze da odi delegacija koja so kur ne mrdnala za toa, sto bi barale tie nepozelni likovi tamu.
3. Nema sto da baraat, odamna zedoa toa sto go sakaa.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
6.999
Поени од реакции
16.150
Колку нереално ова звучи после се што ни се случува од соседите сега и низ целата историја.
Следно да не решат да ни ја вратат егејска Македонија ? :icon_mrgr:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.742
Поени од реакции
20.406
Za pocetok ok no mora da se vidi dali ke ima nekoj efekt. Koga Makedoncite ke vo Grcija ke imaat prava kako germanofoncite vo juzen Tirol e togas bi rekol deka grckata drzava im pruzila prava koi se sustinski.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
8.770
Поени од реакции
9.365
1669808025004.png
Автоматски споено мислење:

Не знам што се случува со Павле Филипов но дека Преспанскиот е добар договор за него .... лошо размислува . Го почна сето гомно во што сме денес со македонската надворешна политика.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.794
Поени од реакции
18.606
Сега уште кај нас во Северна да се оформи ваква невладина која ќе се грижи за македонскиот јазик и ќе се бори против негово бришење и преименување на институциите од Македонски во Национални, топ ќе биде.


„МАКЕДОНСКИ“ СТАНУВА „НАЦИОНАЛНИ“, ВЛАДАТА ОБЈАВИ ЛИСТА СО НОВИТЕ ИМИЊА НА ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ
Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ги утврди новите имиња на државните, јавните и институциите финансирани од Буџетот, согласно Договорот од Преспа и уставните измени.

Институциите кои што имаат „Република Македонија“ во името се задолжени тоа го променат во „Република Северна Македонија“, додека институциите кои имаат „македонски/македонска“ во името треба да го заменат со „национални/национална“.

На пример, Македонска опера и балет станува Национална опера и балет, Македонска радиотелевизија станува Национална радиотелевизија, Македонска филхармонија – Национална филхармонија, Македонски шуми – Национални шуми, итн.


ТРГНАТ НАТПИСОТ „МАКЕДОНСКА ОПЕРА И БАЛЕТ“, ЌЕ СЕ ЧЕКА ТЕНДЕР ЗА „НАЦИОНАЛНА“
Натписот Македонска опера и балет викендов беше изваден од зградата на оваа институција и сега има празно место. Најголемата културна институција во државава согласно Договорот од Преспа и уставните измени, го промени називот во Национална опера и балет (НОБ).
 
Член од
23 март 2009
Мислења
8.770
Поени од реакции
9.365
Сега уште кај нас во Северна да се оформи ваква невладина која ќе се грижи за македонскиот јазик и ќе се бори против негово бришење и преименување на институциите од Македонски во Национални, топ ќе биде.


„МАКЕДОНСКИ“ СТАНУВА „НАЦИОНАЛНИ“, ВЛАДАТА ОБЈАВИ ЛИСТА СО НОВИТЕ ИМИЊА НА ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ
ТРГНАТ НАТПИСОТ „МАКЕДОНСКА ОПЕРА И БАЛЕТ“, ЌЕ СЕ ЧЕКА ТЕНДЕР ЗА „НАЦИОНАЛНА“
Копилињава сакаат сфе да неутрализираат со македонско .... Сдс се предавници. Само смрт за копилињава.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.682
Поени од реакции
14.081
Колку нереално ова звучи после се што ни се случува од соседите сега и низ целата историја.
Следно да не решат да ни ја вратат егејска Македонија ? :icon_mrgr:
не може да ни ја вратат, поголема е од нас, може да не земат :cool:
тука има друга работа која не сите ја разбираат....егејците беа државјани на Грција, а нивниот дијалект на македонскиот јазик може и да е постар од овој тука... До егзилот од Грција, егејците немаа врски со Вардарска Бановина и СХС, имаше обиди за некоја српска пропаганда, но Минорно со блгарската пропагандна машина, а која всушност и им направи многу проблеми на егејците во Грција...
Симптоматично е што на интернет форуми за историја задниве години се јавуваат дузини грци по име, а блгарски платеници кој го негираат македонскиот идентитет, како античкиот во Грција така и тој модерниот кај нас.
Но има грци кој сфаќаат дека Грција нема никаква латентна опасност од нас , туку од Блгарија... така неодамна еден грк функционер изјави дека згрешиле што по преспанскиот договор не се исфорсира нашиот почеток на преговорите, пред Блгарија и Франција да ги наметнат блгарските националистички барања...
Сега, вистинскиот начин е да не се праќаат државни делегации таму, туку да има културна соработка, како на пример фестивалите во Хераклеа каде заедно и наши и грчки уметници, па и други, изведуваат антички драми...интересно би било да се предложи заедничка историска комисија за проучување на Пајонија, првиот главен град на Пајонија од времето на Тројанските војни е се уште неоткриен а се мисли деја е лоциран во пограничниот појас меѓу Гевгелија и Поликастро. Исто така може да се поканат грчки археолози, може ќе се најдат и донатори за ископувања на античките гробови во Прилеп и при понатамошни ископување на Вила Зора, а и Киклопскиот град во Охрид, ископување кое е почнато поодамна но прекинато.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
6.999
Поени од реакции
16.150
не може да ни ја вратат, поголема е од нас, може да не земат :cool:
тука има друга работа која не сите ја разбираат....егејците беа државјани на Грција, а нивниот дијалект на македонскиот јазик може и да е постар од овој тука... До егзилот од Грција, егејците немаа врски со Вардарска Бановина и СХС, имаше обиди за некоја српска пропаганда, но Минорно со блгарската пропагандна машина, а која всушност и им направи многу проблеми на егејците во Грција...
Симптоматично е што на интернет форуми за историја задниве години се јавуваат дузини грци по име, а блгарски платеници кој го негираат македонскиот идентитет, како античкиот во Грција така и тој модерниот кај нас.
Но има грци кој сфаќаат дека Грција нема никаква латентна опасност од нас , туку од Блгарија... така неодамна еден грк функционер изјави дека згрешиле што по преспанскиот договор не се исфорсира нашиот почеток на преговорите, пред Блгарија и Франција да ги наметнат блгарските националистички барања...
Сега, вистинскиот начин е да не се праќаат државни делегации таму, туку да има културна соработка, како на пример фестивалите во Хераклеа каде заедно и наши и грчки уметници, па и други, изведуваат антички драми...интересно би било да се предложи заедничка историска комисија за проучување на Пајонија, првиот главен град на Пајонија од времето на Тројанските војни е се уште неоткриен а се мисли деја е лоциран во пограничниот појас меѓу Гевгелија и Поликастро. Исто така може да се поканат грчки археолози, може ќе се најдат и донатори за ископувања на античките гробови во Прилеп и при понатамошни ископување на Вила Зора, а и Киклопскиот град во Охрид, ископување кое е почнато поодамна но прекинато.
Се тоа супер само уште нашиве да преземат иницијатива, Грција да се сложи, а Златна Зора да не дојде да убие се по ред.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
8.770
Поени од реакции
9.365
Оди кај Павле Васкопулос, уште се лигави дека не е така и дека Преспа договорот е најдобро нешто .... Мислам wtf
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.437
Поени од реакции
39.372
Добро е што си се реши брзопотезно ова. Искрено, неподносливи почнаа да стануваат комуњарите со глупостите нивни, како што беше промовирањето на ова како придобивка од срањето што го направија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom