Ценовник за веб услуги

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.126
Поени од реакции
5.430
Колку кошта отприлика да се направи еден e-commerce site, слично нешто на ова www.pbc.mk
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Колку кошта отприлика да се направи еден e-commerce site, слично нешто на ова www.pbc.mk
Ова е џумла во комбинација со (претпоставувам) VirtueMart како модул за е-комерција. Дополнително ако креираш и електронско плаќање, мое мислење е некаде околу 500 евра.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.126
Поени од реакции
5.430
Ова е џумла во комбинација со (претпоставувам) VirtueMart како модул за е-комерција. Дополнително ако креираш и електронско плаќање, мое мислење е некаде околу 500 евра.
па да, електронско плаќање секако, пред се пејпал....значи 500 еур а?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
па да, електронско плаќање секако, пред се пејпал....значи 500 еур а?
Под електронско плаќање мислев на поврзување со некој наш модул за наплата (банка/касис и слично). Штом ти е за пејпал, тогаш ти советувам да одиш со OpenCart или некој сличен фрејмворк затоа што сите тие доваѓаат со предефинирани и изработени модули за наплата преку пејпал.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.637
Поени од реакции
860
Не постои ценовник, цената е релативна работа, некој можеби за слична работа ќе наплати повеќе од 500 еур а некој и 200 еур.
Зависи од клиентот и од веб девелоперот. Мислам дека најрелана цена би била да си одредиш цена по саат и да резмислиш колку саати ти треба да го завршиш тоа. Јас за оваа работа би одел со 200 еур и за полнење по еур од производ.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.126
Поени од реакции
5.430
Не постои ценовник, цената е релативна работа, некој можеби за слична работа ќе наплати повеќе од 500 еур а некој и 200 еур.
Зависи од клиентот и од веб девелоперот. Мислам дека најрелана цена би била да си одредиш цена по саат и да резмислиш колку саати ти треба да го завршиш тоа. Јас за оваа работа би одел со 200 еур и за полнење по еур од производ.
Полесно приближно ќе ја одредиш цената за цел проект однапред отколку да речиш, ќе наплаќам по сат. којзнае какви се заебанции ќе ти се случат успат, освен ако имаш преголемо искуство па тешко нешто може да ти ја попречи работата.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.637
Поени од реакции
860
Полесно приближно ќе ја одредиш цената за цел проект однапред отколку да речиш, ќе наплаќам по сат. којзнае какви се заебанции ќе ти се случат успат, освен ако имаш преголемо искуство па тешко нешто може да ти ја попречи работата.
Toкму затоа напишав дека зависи и од девелоперот од тоа колку е искусен.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.464
Поени од реакции
12.527
Колку чини да ми направат комплет html5 responsive сајт?
Колку плус со content manager?

Не се разбирам ништо, па да не ме заебат
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.637
Поени од реакции
860
Колку чини да ми направат комплет html5 responsive сајт?
Колку плус со content manager?

Не се разбирам ништо, па да не ме заебат
Зависи од обемот на содржините (материјалите), веб апликации и слично. треба повеќе детали да наведеш за да знаеме отприлика цена да ти кажеме.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Еден совет до сите. Кога барате некој да ви прави веб страна, немојте да идете со на комшијата брат му, пошо ќе ви напраи поевтино. Најдете си некој што се разбира и што пред се работи тоа подолго време.

У последно време ми се погоди да ми дадат да праам редизајн на некои сајтови и не можам да ви опишам со какви грешки се среќавам. На пример, цел факин хедер го нема од сајтот, ми се јавуваат у паника. Отварам, им го стаиле хедерот на фри имиџ хоуст o_O
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.637
Поени од реакции
860
Еден совет до сите. Кога барате некој да ви прави веб страна, немојте да идете со на комшијата брат му, пошо ќе ви напраи поевтино. Најдете си некој што се разбира и што пред се работи тоа подолго време.

У последно време ми се погоди да ми дадат да праам редизајн на некои сајтови и не можам да ви опишам со какви грешки се среќавам. На пример, цел факин хедер го нема од сајтот, ми се јавуваат у паника. Отварам, им го стаиле хедерот на фри имиџ хоуст o_O
Не рекле за џабе "Koлку пари толку музика" ;)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Не рекле за џабе "Koлку пари толку музика"

Тоа е вистината. Секој што мисли тој мисли дека може да вози најновиот модел Мерцедес поевтино, некаде има направено грешка.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Колку отприлика кошта оваква страна со добар хостинг и добар сервер ?
http://www.avtosklad.bg/
Под илјадарка тешко изработка, и тоа онака, шалабајзерска. За озбилна зко не повеќе помножи со 2. Плус внес на податоци или екстра кодирање и наплата за парсирање, конверзија на бази, табели и сл. плус хостинг кој ако е добар не ќе да е под пеесче месечно.
... вака од ракав ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom