Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.381
Од колеги што работат го иам слушнато муабетот дека ако имаш стан у порта боље не прашувај за квалитет :icon_lol:
On the bright side, изгледаат убаво од надвор а и цените се луди моментално па нема да си во загуба секако ако решиш да го продаваш.
 
Член од
15 мај 2018
Мислења
11
Поени од реакции
35
Во најдобра година стан добива на цена 20% а просекот е 2-3% во последните 20 години. Од акции на МСЕ е 25% стварно не гледам никаква логика да имам стан. Кирија е 300 евра за 800000 стан а кредит и учество на кредитод 15 години ако е земен на кредит е 700евра плус одржување 100 евра и амротизација тоа е цена од 800 евра а кирија е 300 евра 500 евра вишок. Тој ако го ставиш во акции имаш за 15 години на 25% раст годишно имаш 550.000 евра, плус кредитет бонитет а со стан имаш да речеме 80.000 за 15 години и по најоптимистичкото сценарио не 150.000 евра или помал доход од 400.000 евра. Стварно ми нема логика да купам сега стан ако не и воопшто.
Само што за 15 години би имал стан , а со акции за 15 години би немал стан а ни раст од 25% друже , ама ти си знаеш
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Само што за 15 години би имал стан , а со акции за 15 години би немал стан а ни раст од 25% друже , ама ти си знаеш
И повеќе од 25% правев на мсе. Затоа немам стан а најверојатно никогаш нема ни да купам. Без проблем се прави и 30%. И тоа конзервативно инвестирање...а има и тие што ризикуваат и прават многу повеќе.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.564
Само што за 15 години би имал стан , а со акции за 15 години би немал стан а ни раст од 25% друже , ама ти си знаеш
На мби10 има поголем раст од 25% во период од 15 години, исто и на S&P500.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
здраво, ве молам за искрено мислење
дали локациски е подобро зграда постара одма кај пеглата се наоѓа во кисела вода или пак зграда нова во маџар маало во центар? ме интересира во однос на локацијата бидејќи цените се веќе во секој дел високи
фала ви многу
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
здраво, ве молам за искрено мислење
дали локациски е подобро зграда постара одма кај пеглата се наоѓа во кисела вода или пак зграда нова во маџар маало во центар? ме интересира во однос на локацијата бидејќи цените се веќе во секој дел високи
фала ви многу
Маџир Маало.

1.Ќе расте цената.
2.Позади одма си на кеј со точак си кај сакаш.(кисела вода не е бајк френдли)
3.Ново си е ново.(Стара зграда стари проблеми)
4.Железничка-Автобуска станица ти е одма (можеш air bnb) да го ренташ.
5.Ќе го урбанизираат кај да е цело место (ќе има и градинки нови) и школо предвидено со дуп.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Јас не купувам сега убедувам да се продаде ги разубедив од купување сите сега на ред е продавање.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.381
Да или многу долго време да се рамни во најдобар случај.
dolgo vreme kako godini :D?
Inaku prv pat posle dolgo vreme i ja mislam deka cenata kje stagnira. Inflacijata kje si go napravi svoeto, pomalce visok pari za investiranje vo cigli vo koj nikoj ne zivee.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
dolgo vreme kako godini :D?
Inaku prv pat posle dolgo vreme i ja mislam deka cenata kje stagnira. Inflacijata kje si go napravi svoeto, pomalce visok pari za investiranje vo cigli vo koj nikoj ne zivee.
Години сигурно неколку...јас ни под разно не би купувал сега.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Да или многу долго време да се рамни во најдобар случај.
ако се гради/купува со чисти пари во право си, ама бидејќи во македонија преку градежништвото се перат парите стекнати на не легален начин не верувам во твојата прогноза
Да или многу долго време да се рамни во најдобар случај.
dolgo vreme kako godini :D?
Inaku prv pat posle dolgo vreme i ja mislam deka cenata kje stagnira. Inflacijata kje si go napravi svoeto, pomalce visok pari za investiranje vo cigli vo koj nikoj ne zivee.
млабетот со пад на цените на становите или не качување на вредноста се вергла најмалку 10-15год. убаво памтам кога купував стан за живеење пред 8-9 год. и тоа во кеш од сопствени средства со татко ми ја дотеравме до кавга да не купувам оти вредноста само што не паднала (информации од луѓе и ТВ) ама не послушав и не згрешив цените не само што не се намалија туку напротив и порснаа и тоа многу.
Години сигурно неколку...јас ни под разно не би купувал сега.
тука нај важно е дали купувањето е поради живеење или поради изнајмување ако купувањето е за живеење и со свои пари немам дилема тоа е тоа, додека ако е за изнајмување па ако ги немаш и парите туку да ги обезбедиш од кредит се сложувам со тебе.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
ако се гради/купува со чисти пари во право си, ама бидејќи во македонија преку градежништвото се перат парите стекнати на не легален начин не верувам во твојата прогноза

млабетот со пад на цените на становите или не качување на вредноста се вергла најмалку 10-15год. убаво памтам кога купував стан за живеење пред 8-9 год. и тоа во кеш од сопствени средства со татко ми ја дотеравме до кавга да не купувам оти вредноста само што не паднала (информации од луѓе и ТВ) ама не послушав и не згрешив цените не само што не се намалија туку напротив и порснаа и тоа многу.

тука нај важно е дали купувањето е поради живеење или поради изнајмување ако купувањето е за живеење и со свои пари немам дилема тоа е тоа, додека ако е за изнајмување па ако ги немаш и парите туку да ги обезбедиш од кредит се сложувам со тебе.
Не се исплати купување подобро е под кирија сега ни за живеење. А со оглед на тоа што ќе се случува најверојатно и на берза нема да е ок. Јас ако би имал стан би го продал и купил усд и цхф и одел под кирија. И сега де факто сум под еден вид кирија. Акции продавам и не купувам станови ни куќи туку таложам кеш пополека.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.381
ако се гради/купува со чисти пари во право си, ама бидејќи во македонија преку градежништвото се перат парите стекнати на не легален начин не верувам во твојата прогноза

млабетот со пад на цените на становите или не качување на вредноста се вергла најмалку 10-15год. убаво памтам кога купував стан за живеење пред 8-9 год. и тоа во кеш од сопствени средства со татко ми ја дотеравме до кавга да не купувам оти вредноста само што не паднала (информации од луѓе и ТВ) ама не послушав и не згрешив цените не само што не се намалија туку напротив и порснаа и тоа многу.

тука нај важно е дали купувањето е поради живеење или поради изнајмување ако купувањето е за живеење и со свои пари немам дилема тоа е тоа, додека ако е за изнајмување па ако ги немаш и парите туку да ги обезбедиш од кредит се сложувам со тебе.
Na temava iam dosta napisano, i voglavnom sum bil strogo protiv toa deka cenata kje pagja.
Samo mislam kje ima nekakva stagnacija. Stanovite kaj nas se investicija, a lugjeto kje imaat pomalce pari periodov za investicii.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Колку е цена за квадрат за деловен простор во центар на Скопје?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom