Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Pa vidi ne se budali primer golden art da gi sitkaat stanovite za 1050, i posle da im gi preprodavaat za 1300.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Нема да има де, да имавме тело што ги регулира овие работи немаше да дигне цената на станови градени со земјотресот исто како на новите. Исто и новоградбите, тие што навистина користеа поскап челик сеуште не се пуштени во употреба.
Поентата ми беше дека инвеститорите се покриени со приказна зошто ги дигаат цените.
Уште 3-4 години ќе растат цените или барем нема да се намалуваат. Кој ќе купи сега многу веројатно не губи до 2025та.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Со оглед колку е зголемна цената на кириите мене ми изгледа дека само што се залетал пазарот на недвижнини. Не сум проверил тоа. Интересно изгледа. Може да има журка...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.574
Со оглед колку е зголемна цената на кириите мене ми изгледа дека само што се залетал пазарот на недвижнини. Не сум проверил тоа. Интересно изгледа. Може да има журка...
Каде поскапеле кириите?

Јас колку што следам огласи се истите од пред короната, и има илјадници огласи по групите на фб.

На тие што им требаат многу пари, им стојат празни со месеци.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Каде поскапеле кириите?

Јас колку што следам огласи се истите од пред короната, и има илјадници огласи по групите на фб.

На тие што им требаат многу пари, им стојат празни со месеци.
Mоже гледав на некој скап сајт. На пазар3 може минимално да се зголемни од пред некоја година ама многу малку.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.574
Mоже гледав на некој скап сајт. На пазар3 може минимално да се зголемни од пред некоја година ама многу малку.
На реклама 5 и пазар 3 се генерално останати агенции, и чат пат некој што сака да плати премиум оглас.
Агенциите знаат да спуштат, ама ги пумпаат цените претходно, плус треба да си платите и ти и газдата по пола кирија. Ако не ти се допадне станот (бучни комшии и слично, и треба да се селиш 1-2 пати во годината нема никаква математика преку агенциите).

Ако успееш да го најдеш газдата, 100% и без пазарење ќе добиеш поефтина цена за 5%, а со пазарење и далеку повеќе.

Журката е на facebook, имаш повеќе групи и таму имаш буквално ценкање и пазарење по пораки, скоро секогаш намалуваат од 10-20% ако си навистина загреан.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не гледајте цени на издавање, не се параметар! Во Скопје има вишок станови, нормално е некој да проба да врати некој денар со издавање. Главната борба е во врзување на капитал, тоа е параметар засега!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Da ja od poimotni drugari so iam, tie esen dva stana visok ne ni gi izdavaat. Im stojat prazni.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Сеуште се надеваме на намалување на цените :)
иако и цени на гаражи м2 се качија до небо, ние уште се надеваме.
Сега гледам оглас продаваат наместен стан 62 м2 водно, 102 илјади евра. Гаража 9000 евра. Лудило.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Сеуште се надеваме на намалување на цените :)
иако и цени на гаражи м2 се качија до небо, ние уште се надеваме.
Сега гледам оглас продаваат наместен стан 62 м2 водно, 102 илјади евра. Гаража 9000 евра. Лудило.
Не се надевај, само може да растат. Разликата е само колку.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не се надевај, само може да растат. Разликата е само колку.
Најинтересно е што на запад може да се случи пак да пукне балонот со недвижностите, ама тоа за Скопје и Македонија нема да се однесува ни во најмала мерка. Сосема на различна основа растат цените на недвижностите во светот и кај нас. Така да дури и да се деси нова 2008 во светот, не чекајте пад на цени во Скопје.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Најинтересно е што на запад може да се случи пак да пукне балонот со недвижностите, ама тоа за Скопје и Македонија нема да се однесува ни во најмала мерка. Сосема на различна основа растат цените на недвижностите во светот и кај нас. Така да дури и да се деси нова 2008 во светот, не чекајте пад на цени во Скопје.
Всушност најголем дел од граѓаните профитираат (85%) од раст на цените бидејќи поседуваат имот. Губат тие што имаат кеш. А викаат дека народот нема кеш а се бунат за раст на вредноста на личен имот. Значи или имаат многу кеш или се апсурдни.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Мое мислење е дека балончево ќе пукне кога веќе на овие што перат пари нема да им се исплати овој тип на бизнис и кога ќе испозаглават млади брачни парови со ЕУР кредити за преценети имоти (значи секој еден што купил стан во Скопје изнад 1000-1100 ЕУР квадрат).

Всушност најголем дел од граѓаните профитираат (85%) од раст на цените бидејќи поседуваат имот. Губат тие што имаат кеш. А викаат дека народот нема кеш а се бунат за раст на вредноста на личен имот. Значи или имаат многу кеш или се апсурдни.
Да ако станува збор за втор/трет....на N-ta имот. Иначе ако имаш еден имот во кој живееш, ништо не ти значи ако истиот има повисока вредност денес од вчера, освен ако не планираш од Центар да се селиш у Мариово, тоа е веќе друг мубает. Тие што чуваат кеш губат секако, али па солвентноста е појака и од комар.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Абе они у 2001 не падна кога имаше у Арачиново Војна,Сарај,Кондово не се влагаше.Сега од кога сме у Нато и кога човек од Стопанска Комора е градоначалник ќе паднеле. Абе едно е желба друго е сурова реалност.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Мое мислење е дека балончево ќе пукне кога веќе на овие што перат пари нема да им се исплати овој тип на бизнис и кога ќе испозаглават млади брачни парови со ЕУР кредити за преценети имоти (значи секој еден што купил стан во Скопје изнад 1000-1100 ЕУР квадрат).



Да ако станува збор за втор/трет....на N-ta имот. Иначе ако имаш еден имот во кој живееш, ништо не ти значи ако истиот има повисока вредност денес од вчера, освен ако не планираш од Центар да се селиш у Мариово, тоа е веќе друг мубает. Тие што чуваат кеш губат секако, али па солвентноста е појака и од комар.
Можеш поголем кредит да земеш. Сега е паметно да го мобилизираш капиталот на кој газиш, буквално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom